The Best Of Bill Frisell, Vol. 1: Folk Songs

58,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Americana / Beyond Jazz / Bluegrass
premiera polska:
2009-03-05
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

romek.netrom.pl - ocena * * * * *:
Właśnie w “tych dniach” wydana została najnowsza płyta Billa Frisell’a, o której nawet recenzenci piszą „This is basically the softer and more controversial side of Frisell… and the one that has registered most popular with listeners”. I choć nie koniecznie za słodkie, melodyczne granie najbardziej Bill’a kochamy, trudno mi sobie wyobrazić kogoś, komu płyta może się nie spodobać. Cytując słowa Mirka (o Panu Frisell’u): „... muzyka przede wszystkim musi płynąć...” dodam tylko, że płyty z aż tak „płynącą” muzyką dawno nie słuchałem. „Folk Songs” są kompilacją 15-tu „piosenek” – oryginalnych, autorstwa Frisell’a oraz wykonań klasycznych utworów country i folk – z nagrań dokonanych w latach 1990 – 2002 w elitarnym towarzystwie. Z drobnymi niespodziankami. „Zmiękczone” „I'm So Lonesome I Could Cry”, które znam w nieco awangardowym wykonaniu z płyty „Bill Frisell, Ron Carter, Paul Motian”, oraz rewelacyjnie płynące „Shenandoah”, które znam z dłuższej i ambitniejszej wersji na płycie „East West”. Reszta, mimo że znana i lubiana, w wersji „wszystko w jednym” prezentuje się całkiem nieźle.
Ale uwaga! Takie płyty nazywają się zazwyczaj „… For Lovers” (czytaj chała) i może bardziej pryncypialnym wielbicielom Pana Bill’a to (miękkie) jego oblicze wyda się nieco tandetne – O Boże! Jak można grać „O! Shenandoah”. Ja uważam, że Pan Frisell ma taki talent do zamieniania prostych nut na niczego sobie muzykę, że podejrzewam, iż – gdyby ich znał – nawet „Chłopców z naszego Puebla” przerobiłby na kilkugwiazdkowy przebój. Co więcej, ze szczegółów wynika, iż zamysł Pan Bill’a – co do płyty – może nie był aż taki trywialny. Utworem „O! Shenandoah” wyraźnie zwrócił uwagę na nigdy niedocenionego i zapomnianego gitarzystę jazzowego Johnny Smith’a. Gdybyście posłuchali jego „Moonlight in Vermont” z płyty o takim samym tytule nagranej ze Stanem Getz’em to, zachowując odpowiednie proporcje (bez elektroniki Billa’a, ale też flażolety!), zdziwicie się jak BLISKO było to tego, co jeszcze dziś nam się podoba. Może, a nawet na pewno, odkrywcza ta muzyka nie była, ale jak nieprawdopodobnie ona płynęła!
Tak samo pięknie płynie muzyka z „Folk Songs” za co daję 4 gwiazdki. Jedną gwiazdkę odbieram za konsekwencję, tzn. całkowity brak moich ulubionych przesterowanych gitar, czyli ukłonów w stronę rocka. Jedną zaś dodaję za konsekwencję, bo dzięki temu płyta, mimo iż jest składanką, ma charakter. Na koniec dodaję jedną gwiazdkę za kapitalne akompaniamenty – bębny i bas oraz „stalową” gitarę Ry Cooder’a. Razem 5 gwiazdek – tylko słuchać i czekać na kolejne części „The Best of”.

Editor's Info:
The first in a series of compilations drawn from Bill Frisell's catalog spotlights his idiosyncratic excursions into country and traditional folk. The Guardian calls it "a delectable collection," and The Independent gives five stars to this album of "beautiful, ringing musicality: 15 pieces of fathomless depth played with the freshness and simplicity that only genius brings. Make your world anew and treat yourself."
"It's hard to find a more fruitful meditation on American music than in the compositions of guitarist Bill Frisell," says the New York Times.

muzycy:
Bill Frisell, electric and acoustic guitars (1-15), loops (3, 5, 8, 13-15), music boxes (5, 8, 15)
Viktor Krauss, bass (2, 4, 5, 7-9, 11, 15)
Jim Keltner, drums, percussion (2, 5, 7-9, 15)
Danny Barnes, banjo, acoustic guitar, bass harmonica, pump organ (3, 14)
Keith Lowe, bass (3, 14)
Jerry Douglas, dobro (4, 11)
Greg Leisz, pedal steel, lap steel, National steel guitar, mandolin (5, 13, 15), Weissenborn (5, 15), Dobro, Scheerhorn resonator guitar (13)
Wayne Horvitz, organ, piano, samples (5, 15)
Ry Cooder, electric and Ripley guitar (8)
Kermit Driscoll, bass (10)
Joey Baron, drums (10)
David Piltch, bass (13)
Kenny Wollesen, drums, percussion (13)

utwory:
1. I'm So Lonesome I Could Cry 3:30
2. Raccoon Cat 3:24
3. Sugar Baby 3:51
4. We're Not from Around Here 4:27
5. The Pioneers 5:16
6. Rag 4:00
7. Verona 3:09
8. Shenandoah (for Johnny Smith) 6:09
9. Ballroom 3:22
10. Have a Little Faith in Me (listen to full-length track) 5:39
11. Mr. Memory 3:59
12. Wildwood Flower 6:25
13. Slow Dance 3:08
14. Sittin' on Top of the World 3:59
15. Poem for Eva (listen to full-length track) 3:41

wydano: 2009-03-05
more info: www.nonesuch.com
more info2: www.billfrisell.com

7559798633

Opis

Wydawca
Nonesuch (USA)
Artysta
Bill Frisell
Nazwa
The Best Of Bill Frisell, Vol. 1
Instrument
guitar
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.