search

Introducing

33,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

Opis Wydawcy:
„Introducing” N S I Quartet to świeży powiew nowojorskiego undergroundu jednak głęboko zakorzeniony w tradycji oraz podparty nutą słowiańskiej furii. Pełne energii, mocne, intensywne granie, w którym nie ma kompromisów, a mimo to można znaleźć chwilę oddechu i zapomnieć się w liryzmie melodii. Przemyślane autorskie kompozycje pełne improwizacyjnej swobody i interakcji oddające siłę tkwiącą w akustycznym jazzie. Sami o sobie mówią, że interesuje ich jazz od mainstreamu po free i zaraz dodają „To co słychać w naszej muzyce, to inspiracje ubrane we własne przemyślenia i własny język”.

longplayrecenzje.blox.pl:
Po wielu spektakularnych sukcesach jak choćby zwycięstwo podczas "Azoty Tarnów International Jazz Contest" czy ''Jazz Juniors'', założony na początku 2012 roku krakowski NSI Quartet doczekał się wreszcie debiutanckiej płyty, stosownie zatytułowanej ''Introducing''.

Zespół tworzą młodzi lecz niezwykle doświadczeni muzycy, mający za sobą udział w wielu doskonałych konstelacjach jazzowych. Kompozytor i trębacz Cyprian Baszyński ma za sobą współpracę z kilkoma teatrami oraz udział w przedsięwzięciach muzycznych z takimi choćby instrumentalistami jak Piotr Baron, Zbigniew Namysłowski czy Joachim Mencel i Frank Parker. Współtworzący z nim w składzie NSI sekcję dętą, saksofonista i kompozytor Bartłomiej Prucnal to muzyk mogący poszczycić się zarówno współpracą m.in. z Michałem Urbaniakiem jak i samym Jarkiem Śmietaną. Sekcję rytmiczną kwartetu tworzą urodzony w Nowym Jorku ceniony sideman Michael Parker, który miał zaszczyt współpracować m.in. z Mistrzem Johnem Scofieldem oraz perkusista Dawid Fortuna znany z takich formacji jak PeGaPoFo, Kwintet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Zbigniewa Wegehaupta czy zespół New Bone (świetna płyta ''Destined'', 2012), oraz współpracownik m.in. Janusza Muniaka, Tomasza Stańko, Leszka Możdżera i Wojtka Karolaka.

Płytę ''Introducing'' wypełnia siedem premierowych kompozycji C.Baszyńskiego i B.Prucnala nagranych w sposób ukazujący wyjątkowo dojrzałe zespołowe brzmienie, zgrabnie kreowane improwizacje oraz ogromny szacunek dla jazzowej tradycji.
Już otwierająca album kompozycja C.Baszyńskiego: ''Ostatni'', od pierwszych dźwięków uzmysławia nam, iż mamy do czynienia z kwartetem potrafiącym w wyjątkowy sposób zaczarować najbardziej nawet wymagającego słuchacza. Niemal free jazzowe motywy dęte, szalejący za perkusją Dawid Fortuna i ''galopada'' kontrabasu Parkera wprowadzają doprawdy wyjątkowy nastrój.

Spokojne intro wprowadza nas z kolei w pełen wielowątkowości i rozlicznych motywów temat B.Prucnala ''Oczy kobry''. Tutaj w pierwszej części blisko 11-minutowego utworu C.Baszyński zachwyca śmiałymi partiami niemal oscylującymi na granicy orientu i klimatów dalekowschodnich, w drugiej mamy okazję zasłuchać się w pełną niemal furii, improwizowaną solówkę saksofonu kompozytora. Całość ''godzą'' na koniec Parker i wyśmienity Dawid Fortuna, prowokując dęte unisona. Cudeńko!

O tym, iż muzycy nie są pozbawieni swoistego poczucia humoru, świadczyć może tytuł jedynej ballady w tym zestawie: ''Goodbye jądro''. To hołd dla stylistyki takich choćby mistrzów jak Ben Webster, a zarazem prawdziwa mainstreamowa perełka całego zbioru.
Wielowątkowość i ogrom indywidualnie kreowanych przez poszczególnych instrumentalistów partii charakteryzuje też drugi (po ''Oczach kobry'') ponad 10-minutowy utwór na ''Introducing'': ''The Maze''. Muzycy zabierają nas w pełen wyjątkowych barw świat kreatywnych i logicznych improwizacji, ''wieńcząc dzieło'' codą utrzymaną w rytmie orientalnego marsza.
''Little Warrior Song'' to przede wszystkim ujmująca partia saksofonu i dialogującej z nim trąbki, wyśmienita linia kontrabasu i świetnie synkopująca perkusja.
Miniaturowa, kameralna impresja ''Dialogues I'' zagrana tylko przez saksofon i trąbkę jest rodzajem rozgrzewki przed finałem albumu, jakim jest monumentalnie skonstruowana, przejmująca kompozycja ''Spirale''.

Płytowy debiut NSI Quartet ukazuje jak czterem wyjątkowym młodym muzykom o indywidualnych aspiracjach udało się wypracować własny język muzyczny poparty doskonałym warsztatem instrumentalnym. Mimo kolektywnego potraktowania materiału zarejestrowanego w Raven Studio w Krzyszowie w każdym utworze na płycie, dostrzegalna jest wyjątkowa swoboda każdego z instrumentalistów, realizujących w grze zespołowej swoje własne indywidualne pomysły i rozwiązania. Doskonały debiut!
5903292106045

Opis

Wydawca
Fonografika (PL)
Artysta
N S I Quartet
Nazwa
Introducing
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.