search

Remembering Jaco [Vinyl 2LP]

129,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

swing / neo-swing
premiera polska:
2020-10-06
opakowanie: Gatefoldowe etui
opis:

JazzPRESS:
Remembering Jaco jest albumem wielu wykonawców – okładkowy Multiquarium Big Band to liczny francuski zespół prowadzony przez perkusistę André Charliera i pianistę Benoîta Sourisse. Niewątpliwie pięknie swingujący i brzmiący, dobrze zgrany i tworzony przez muzyków, których sola warte są posłuchania. Ale czy jest to płyta tego big-bandu, czy może bardziej znakomitego i szeroko znanego gitarzysty – Biréliego Lagrene’a? Biréli Lagrene jest tutaj jednak zaproszonym gościem grającym na bezprogowej gitarze basowej. Takiej, na jakiej grał jego przyjaciel Jaco Pastorious, który jest postacią kluczową w przypadku tego materiału. I to on jest tutaj na pierwszym planie – nie big-band i nie Biréli Lagrene. Co nie dziwi, jeśli pamięta się, jak duży wpływ wywarł Jaco na muzyków i na współczesną muzykę jazzową.

Biréli Lagrene – cudowne dziecko gitary, muzyk, który koncertował na festiwalu w Montreux w wieku 15 lat – pierwszą płytę Jaco Pastoriousa kupił w początku lat osiemdziesiątych. Zrobiła ona na nim tak duże wrażenie, że kupił gitarę basową. A później, jeszcze w tych samych latach osiemdziesiątych, obaj wspaniali muzycy spotkali się, tworząc zespół (z perkusistą Thomasem Böröczem), z którym odbyli europejską trasę. Lagrene i Pastorious nagrali nawet w 1986 roku wspólną płytę (Stuttgart Aria, zagrał na niej polski pianista Władysław Sendecki). Nic dziwnego więc, że przedwczesna śmierć Jaco wywarła duży wpływ na gitarzystę, który od tamtego czasu robił bardzo wiele, by pamięć o Pastoriousie była ciągle żywa. Na płycie Remembering Jaco ta pamięć wraca w formie bezpośredniej – muzyka wzbogacona została bowiem wspomnieniami Petera Erskine’a, perkusisty, którego Jaco ściągnął do Weather Report i który grał z Jaco w jego Word Of Mouth, współtworząc z nim niezapomnianą sekcję rytmiczną.

Remembering Jaco przypomina największe i najbardziej znane utwory, które stały się znakiem rozpoznawczym Jaco Pastoriousa, podkreślając, jak wielki wpływ wywarł on na współczesną muzykę jazzową oraz na zwiększenie w niej roli gitary basowej. Mamy tu utwory z dwóch autorskich krążków Jaco – Jaco Pastorious i Invitation oraz cztery utwory z repertuaru Weather Report (z Black Market, Heavy Weather i Night Passage). W końcowej części znalazły się kompozycje stworzone dla Word of Mouth.

To ekscytująca płyta. Linia basu jest mocna i wyraźna, jej atutem jest też energiczny big-band i wiele krzyżujących się. a czasem łączących linii poszczególnych sekcji. Począwszy od otwierającego Used To Be A Cha Cha aż po kończący wszystko utwór Fanny Mae. Continuum i Teen Town szczególne mocno podkreślają solową rolę gitary basowej (choć absolutnie nie w tych utworach jest ona pierwszoplanowa). Na całej płycie głęboko brzmiący bas jest tym, co napędza całą orkiestrę. To jest jedno z ważnych przesłań tej wspomnieniowej płyty – Jaco Pastorious to nie (tylko) wspaniały wirtuoz, którego solówki powinny być pamiętane i wspominane, lecz przede wszystkim znakomity muzyk zespołowy, który tworzył charakter zespołu, nadając mu kierunek nie tylko jako basista, ale także jako kompozytor i aranżer. Nie należy bowiem zapominać, że prezentowane na krążku utwory są autorstwa Jaco Pastoriousa.

Dla mnie to była muzyczna uczta, niezbyt może odkrywcza, lecz pełna wspomnień, emocji i energii. Polecam.
autor: Yatzek Piotrowski

muzycy:
téphane Chause (alto sax, clarinet, bass clarinet), Lucas Saint-Criq (alto sax, soprano sax), Stéphane Guillaume (sorano sax, tenor sax, flute), Fréderick Borey (tenor sax), Fréderick Couderc (baritone sax), Claude Eléa, Pierre Drevet, Eric Poirier, Yves Le Carboulec (trumpet, flugelhorn), Denis Leloup, Damien Verberve, Philippe Georges (trombone), Didier Havet (bass trombone, tuba), Pierre Perchaud (guitar), Benoît Sourisse (piano, Hammond organ, Fender Rhodes), André Charlier (drums), Nicholas Charlier (percussion), guest: Yannick Boudruche (vocals on Fanny Mae), Special guests: Biréli Lagrene (fretless bass, all tracks), Peter Erskine (narration)

wydano: 2020-10-06
nagrano: Recorded June 2019 Studio Gemini, Paris, France


QZ46012

Opis

Wydawca
Believe
Artysta
Multiquarium Big Band with Bireli Lagrene
Zawiera
Vinyl 2LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.