search

Shofar: Right Before It Started [Vinyl 12"LP+7"SP 180g]

79,99 zł
Brutto

Opis Wydawcy:
Shofar założony został przez Raphaela Rogińskiego w 2007roku. Od początku swojej działalności na jego program składają się utwory związane z mistyczną tradycją żydowską, pochodzą one z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najczęściej "niguny" czyli "magiczne pieśni religijne mające wprowadzać w trans i ekstazę".
Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy melodii jest możliwe poznanie całego spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Cały ogrom tej tradycji przefiltrowany na końcu zostaje przez osobowości muzyków grających w zespole. W tym zespole muzyka ta jest muzyką teraźniejszości a nie muzealnym okazem.

muzycy:
Raphael Rogiński: guitar
Mikołaj Trzaska: saxophones, bass clarinet
Macio Moretti: drums

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Jewish / Ethno Jazz / Avant-Garde
premiera polska:
2021-03-26
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Singlefoldowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
Wersja limitowana i nienumerowana (200 szt.) - 12" LP tłoczone na czarnym winylu 180g + 8"EP wycinane na czarnym winylu.

Zespół Shofar założony został przez Raphaela Rogińskiego w 2007roku. Od początku swojej działalności na jego program składają się utwory związane z mistyczną tradycją żydowską. Utwory, które wykonują pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najczęściej "niguny" czyli "magiczne pieśni religijne mające wprowadzać w trans i ekstazę".
Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy melodii jest możliwe poznanie całego spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Cały ogrom tej tradycji przefiltrowany na końcu zostaje przez osobowości muzyków grających w zespole. W tym zespole muzyka ta jest muzyką teraźniejszości a nie muzealnym okazem.

nowamuzyka.pl:
Taki atak znienacka. Gdzieś pod koniec lutego gruchnęła wiadomość, że trio Shofar ma zamiar wydać nowy album. Wiadomość z gatunku tych nokautujących. I to teraz kiedy jeszcze trawię w głowie fascynującą książkę autobiograficzną Mikołaja Trzaski „Wrzeszcz!”. I właśnie albumy tej formacji towarzyszyły mi często w trakcie lektury, jak również po jej zakończeniu. Zespół założony został w 2007 roku przez Raphaela Rogińskiego i od początku artystycznie skupia się na tradycji żydowskiej twórczo ją przerabiając. Dodam, że skład zespołu uzupełnia Macio Moretti na perkusji.

Tym razem Rogiński / Trzaska / Moretti wzięli na warsztat niguny. Są to tradycyjne utwory o charakterze mistycznym. Ich celem było wprowadzenie w trans i ekstazę. Z tym, że Shofar nie odgrywa ich, a improwizuje wokół. Warto jeszcze dodać, że tytuł płyty „Right Before It Started” odnosi się do dnia pierwszego lockdownu ogłoszonego w Polsce. Przypadkowo w studiu znaleźli się jeszcze DJ 600 Volt oraz Paweł Krawczyk, którzy pomagali w realizacji. Trzeba przyznać, że materiał brzmi świetnie, a kompozycje wprawiają w stan błogości. Album wprowadza słuchacza w stan pogodzenia się z rzeczywistością, nawet tą pandemiczną.

Już pierwsze jazzowo-kojące takty „Mevorah No.24” wprowadzają spokój i ład do codzienności. Niesłychana jest siła tego tria. Znany z mocarnych fraz na saksofonie Trzaska, tu jest skupiony, a miejscami nawet delikatny. Kiedy się wyrywa do przodu jak w „Mi Chomocho (Romancer)” to nie zrywa tynku ze ścian, jak można się by było po nim spodziewać. Głębsze tony gitary ozdabiają balladę „Hoshev Shchinoscho (Bobov)“. Z kolei Morettiego podziwiać można na zakończenie płyty w „Zay Zayer (imperial)“. Czymś wyjątkowym jest słuchanie jak zespół panuje nad muzyczną materią, jak dokładnie nagina ją do własnych potrzeb, nieprzesadnie się przy tym popisując („Baromether Gadol No. 97“).

Rzeczą absolutnie konieczną do usłyszenia jest „Shovel Pigon No. 20“. Każdy z ośmiu utworów zawiera w sobie niespokojnego ducha improwizacji przy zachowaniu oszczędnej formy. Po raz kolejny trio Shofar można nazwać depozytariuszami przedziwnej, zapomnianej wiedzy i tradycji. Górują nad innymi aluzyjnym, pełnym rozmarzenia graniem z nutą niesamowitości. James Baldwin napisał swego czasu, że jedyną rzeczą jaka zajmuje artystę jest „przetwarzanie zamętu życia na porządek, jakim jest sztuka“. I trio Shofar właśnie to czyni.
autor: Jarek Szczęsny

Editor's info:
Shofar was founded by Raphael Rogiński in 2007. From the very beginning, its program consists of music related to the mystical Jewish tradition. The pieces they perform come from pre-war musicological research from Ukraine, Poland and Moldova. They are most often "niguns", or "magical religious songs that are supposed to introduce into a trance and ecstasy".

By keeping the sound material of the melody unchanged, it is possible to get to know the entire spectrum of Hasidic music and the culture associated with it. The enormity of this tradition is filtered at the end by the personalities of all three musicians. In this band, the music is the music of the present, not a museum specimen.

The latest album was named "Right Before It Started" as it indeed happened to be recorded just the day before the first lockdown, back in March 2020. Out of confusion, anxiety and uncertainty of that moment came the music being quite opposite - meditative, balanced and hopeful.

right before it started was recorded by Shofar at Zolton/Morton Studios in Warsaw. Mixed by Paweł Krawczyk at Studio im. Kazimierza Deyny
Mastered by Sebastian Imbierowicz at home.
All tunes traditional, except "Zay Zayer (Imperial)" by Shofar.
Photos by Artur Lądownik
Design by Macio

muzycy:
Raphael Rogiński: guitar
Mikołaj Trzaska: saxophones, bass clarinet
Macio Moretti: drums

Elisabeth Harnik: prepared piano on "Waruch Mevon No. 49"

utwory:
A1. Mevorah No 24
A2. Mi Chomocho (Romancer)
A3. Shovel Pigon No. 20
B1. Baromether Gadol No. 97
B2. Hoshev Shchinoscho (Bobov)
B3. Royfotel Yafim No.22
C1. Waruch Mevon No. 49
D1. Zay Zayer (imperial)

wydano: 26.03.2021

GRAM2105LP

Opis

Wydawca
Gusstaff Records (PL)
Artysta
Shofar [Raphael Rogiński / Mikołaj Trzaska / Macio Moretti]
Shofar [Raphael Rogiński / Mikołaj Trzaska / Macio Moretti]
Nazwa
Right Before It Started [Vinyl 12"LP+7"SP 180g]
Zawiera
Vinyl 2LP
Data premiery
2021-03-26
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.