• Nowy
search

Memories Of A Tunicate

66,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2021-03-31
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2
12 czerwca 2019 roku dwóch panów, z których drugi mógłby być synem pierwszego weszli do GSI Studios w Nowym Jorku i ziemia się zatrzęsła. I to wcale nie dlatego, że Nowy Jork usytuowany jest na niepewnym sejsmicznie terenie, ale dlatego, że ten pierwszy (Peter Brotzmann), nieładnie nazywany "rzeźnikiem z Wuppertalu" i ten drugi (Fred Lonberg-Holm) dawno temu rozgryźli meandry sejsmiki i wiedzą jak muzyką poruszać ziemię!

Współpracują ze sobą od ponad ćwierć wieku, od czasów niezapomnianego Chicago Tentet Brotzmanna grają ze sobą w rozlicznych konfiguracjach. Ten najnowszy duet jest już trzecim w ich dyskografii po "The Brain Of the Dog in Sections" (Atavistic, 2009) i "Ouroboros" (Astral Spirits, 2018) i pierwszym studyjnym. Obaj należą do wąskiego grona muzyków, którzy pomimo rozległych pól artystycznej aktywności, a po prawdzie turbo-aktywności, zachowują wiarygodność i wysoką temperaturę swoich nagrań.

Po kilkukrotnej lekturze "Memories Of A Tunicate" zrozumiałem, co jest siłą konkretnie tego duetu, Fani Brotzmanna - jednego z najważniejszych przedstawicieli free jazzu i muzyki improwizowanej wiedzą, że Niemiec celuje w duetowych konfiguracjach, wiele z nich zostało zarejestrowanych i cieszą uszy fanów improwizowanego jazzu. Tu warto przywołać nagrania z Sonny'm Sharrockiem, Hanem Benninkiem, Hamidem Drake'm, Steve'm Noble'm, Nasheetem Waitsem... Peeterem Uuskyla.

Dochodzę do wniosku, że Fred Lonberg-Holm uwalnia w Brotzmannie to, co u niego najlepsze. Nie ma tu mowy o pojedynkowaniu się, żadnych instrumentalnych bitew nikt tu nie rozgrywa, nawet nie planuje. I myślę, że to osoba Lonberg-Holma sprawia, że obu muzykom w głowach rodzą się tylko dobre pomysły narracyjne. Pomysły, motywy przepływają pomiędzy nimi szerokopasmową autostradą. Stoicki, bezkompromisowy Brotzmann w towarzystwie filigranowego, dowcipnego Lonberg-Holma nabiera szlachetności. Są momenty, w których Niemiec brzmi melancholijnie (sic!).


Nazwy kolejnych utworów to nazwy nieznanych morskich stworów: Doliolid, Octacnemidae, Pyrosomes, Salp, Thalicia, Aplousobranchia i Stolidobranchia. Jakiej muzyki zatem można spodziewać się po tym, co ukrywa się pod nimi? Znacie odpowiedź? No właśnie, ja też nie znam. Tak właśnie jest z płytą "Memories Of A Tunicate", to zupełnie nieprzewidywalne nagranie, tchnące głębokim mistycyzmem, introspekcyjny album, na który składają, pozbawione ostentacji i sztuczności, piękne i wyrafinowane dialogi dwóch mistrzów, doskonale znających swoją wartość.

Muzycy tworzą hipnotyzujący i głęboko emocjonalny świat, w którym żaden dźwięk nie jest osobnym bytem, ekstremalna muzyka z samego środka wolnych umysłów pełnokrwistych improwizatorów!
autor: Andrzej Fikus
Copyright © 1996-2021 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
While both improvisers were in New York City for the 2019 Vision Festival, multi-reedist and European Free Improv legend Peter Brötzmann met Chicago cellist and electronics artist Fred Lonberg-Holm to record their 3rd album together, their 1st album in the studio a diverse set of incredible concentration, with Brötzmann performing on tenor saxophone, woodwind, and clarinet.

muzycy:
Peter Brotzmann-tenor saxophone, woodwind, clarinet
Fred Lonberg-Holm-cello, electronics

utwory:
1. Doliolid 12:01
2. Octacnemidae 10:33
3. Pyrosomes 9:28
4. Salp 4:32
5. Thalicia 5:51
6. Aplousobranchia 12:19
7. Stolidobranchia 8:10

wydano: June 19, 2020
nagrano: Recorded at GSI Studios,in New York City, New York, on June 12th, 2019, by Jason Rostkowski.

more info: www.relativepitchrecords.com

RPR1104

Opis

Wydawca
Relative Pitch (USA)
Artysta
Peter Brötzmann / Fred Lonberg-Holm
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.