search

Morning Prayer [Why Not reissue]

59,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

Po raz pierwszy na CD płyty ze zbiorów legendarnej wytwórni Why Not

multikulti.com:
Chico Freeman urodził się w 1949 roku. Jego prawdziwe nazwisko to Earl Lavon Freeman Jr. Jest synem świetnie znanego i wciąż jeszcze aktywnego na muzycznej scenie Chicago saksofonisty Vona Freemana. Początkowo grał na trąbce zafascynowany twórczością zespołów Milesa Davisa, ale po rozpoczęciu studiów na Northwestern University w 1967 roku zmienił instrument na saksofon ćwicząc początkowo 8-10 godzin dziennie. Bardzo szyblko osiągnął niezwykłą biegłość na tym instrumencie. A tuż po ukończeniu studiów w roku 1972 zafascynoiwany twórczością Roscoe Mitchella i Muhala Richarda Abramsa został członkiem Association for the Advancement of Creative Musicians.
Pierwszy jego album - "Morning Prayer" jest owocem tej właśnie fascynacji. Nagrany przy współudziale luminarzy chicagowskiej sceny (Henry Threadgill, Muhal Richard Abrams, Steve McCall i młodziutki wtedy jeszcze jamajczyk Douglas Ewart), przynosi muzykę głęboko zanurzoną w tradycję AACM-u i pełną nawiązań do korzeni jazzu, muzyki Czarnego Lądu. Młody lider świetnie panuje tak nad instrumentami, jak i na starszymi o pokolenie partnerami - bez dwóch zdań to on rozdaje tu karty, dzieli i rządzi, a wspierający go partnerzy czynią z tego albumu jeden z najciekawszych debiutów lat siedemdziesiątych. Niedługo po nagraniu tego albumu Chico Freeman przeniósł się do Nowego Yorku i nigdy już muzyka jego nie osiągnęła tej intensywności, co na debiutanckiej płycie. Chico Freeman stopniowo zresztą odchodził od stylistyki AACM-u, podążając raczej szlakiem wytyczanym w tamtych latach przez Wyntona Marsalisa niż drogą któregokolwiek z chicagowskich mistrzów. Tym bardziej więc polecamy Państwu jego niezwykły, debiutancki album!!!


Audio, 2010-04, ocena: wykonanie * * * *, nagranie * * * 1/2
Kompaktowe wznowienie nagrań chicagowskiego septetu saksofonisty z 1978 r.Freeman, którego mieliśmy możność podziwiać na Starówce w 2008 r., należał zawsze do dość nielicznej grupy muzyków otwartych na różne style. Również na tej płycie w asyście znakomitów partnerów ( Henry Threadgil, Cecil McBee ) Freeman oscyluje między umiarkowanym free, zmyślnym postbopem, namaszczoną mistycyzmem muzyką Wschodu lub wyzwoloną funky - sambą, nad którymi unosi się duch Coltrane'a.Nie ulega wątpliwości, że tacy muzycy są kapłanami progresji w jazzie.
autor: Cezary Gumiński

WNCD79412

Opis

Wydawca
Candid (UK)
Artysta
Chico Freeman / Henry Threadgill / Muhal Richard Abrams / Cecil McBee / Steve McCall / Ben Montgomery / Douglas Ewart
Nazwa
Morning Prayer [Why Not reissue]
Instrument
saxophones
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.