search

Live in Nickelsdorf 1984 [3CD]

136,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

multikultiproject.blogspot.com, 2015-05:
"Nie tak wiele jest oficjalnych koncertowych nagrań Arkestry w lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. I ten jej schyłkowy okres działalności nie prezentował pełni możliwości i brzmienia zespołu - niestety wiązał się już z pewnymi ograniczeniami. Tak jest na przykład na koncertowym albumie zarejestrowanym w Ulm, w 1992 roku. Tutaj jednak, na nagraniu o prawie dekadę wcześniejszym Sun Ra jest wciąż pełen mocy i energii, pełen kreatywnej wizji własnej muzyki, a Arkestra w okrojonym nieco - ale dalej znakomitym - składzie, brzmi jak rzadko kiedy wcześniej.

Od roku 1980 Nickelsdorf, mała austriacka mieścina położona na naddunajskiej nizinie gdzieś wpół drogi między Bratysławą a Wiedniem stał się czymś w rodzaju "wolnej avant-jazzowej wsi". W tym to roku po raz pierwszy Hans Falb, legendarny właściciel knajpy i restauracji w Nickelsdorfie, i wielki fan awangardowego jazzu, po raz pierwszy zorganizował festiwal później nieco nazwany Konfrontationen. Na tym pierwszym festiwalu grali między innymi Sunny Murray, Jimmy Lyons, Raphe Malik, Glenn Spearmann, czy Alexandre von Schlippenbach. A do dziś dnia (następna edycja przed nami, w połowie lipca tego roku) - pojawili się wszyscy chyba mniej i bardziej przedstawiciele jazzowej i okołojazzowej awangardy z Europy, Stanów, ale i Australii. Prócz tego Hans Falb organizował i organizuje także pojedyncze koncerty - na jednym z takich w roku 1984 gościł legendarny zespół prowadzony przez przybysza z innej planety, a mianowicie Sun Ra.

Na ten koncert złożyły się jazzowe standardy ("Round Midnight" czy "Sophisticated Lady"), megaprzeboje w rodzaju "Space Is The Place" z ich autorskiego repertuaru, uzupełnione jeszcze o pięć zbiorowych improwizacji. I to właśnie te improwizacje pokazują, dlaczego muzyka Arkestry była tak doskonała i dlaczego tak wielki wpływ wywierała na współczesnych. Jak opowiadał kiedyś Clifford Jarvis, perkusista Arkestry: "w zespole naszym perkusista był prawdziwą gwiazdą - podobnie jak w zespołach Duke'a Ellingtona. Bo budowanie muzyki - dokładnie jak u Ellingtona - zaczynało się od rytmu i to na nim oparta była reszta muzyki. Tylko, że Ellington robił to w jazzie i grał standardy, a my po prostu improwizowaliśmy - grałem na perkusji dynamicznie i miałem za zadanie prowadzić resztę zespołu."

Sun Ra wprowadza tutaj także całkiem sporo elektronicznych dźwięków, ale gdy gra solówkę - korzysta tylko z fortepianu. I jest tych solowych partii całkiem sporo. Gdy jednak dołączają partnerzy - dochodzi często do prawdziwego zgiełku znajdującego swoją niczym nieskrępowaną kulminację w partiach / utworach improwizowanych. To tam z furią atakują swoje instrumenty Marshall Allen, John Gilmour czy dając prawdziwy obraz zaangażowania, energii i furii, z jakimi to muzykę zwykli traktować partnerzy Sun Ra.

"Live at Nickelsdorf 1984" to był naprawdę wspaniały koncert Sun Ra & The Arkestra, a trzypłytowy zestaw CD stanowi zapis całości występu. Jakość nagrania jest dobra, chociaż dźwięki z widowni słyszalne są i tu - ale w przeciwieństwie do wielu koncertowych nagrań nie irytują i nie przeszkadzają w cieszeniu się tą cudowną muzyką. Polecam bardzo!
"
autor: Marcin Jachnik


"Live in Nickelsdorf 1984" dostępny jest na dwóch formatach:
3CD w cenie 136,99 zł
Vinyl 4LP w cenie 235,99 złTR118CD

Opis

Wydawca
Trost
Artysta
The Sun Ra Arkestra
Nazwa
Live in Nickelsdorf 1984 [3CD]
Instrument
piano
Zawiera
3CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.