Trifonidis Downtown Project

32,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

Opis wydawcy:
"...opowieść o mieście, ludziach , ich małych-wielkich sprawach. To historia o miłości, przyjaźni, czekaniu, pragnieniach, leżeniu na trawie, upływającym czasie, zabawie i o piłce nożnej ..."


popupmusic.pl
Projekty Maćka Trifonidisa Bielawskiego mają tendencję do rozrastania się. Na szczęście, z pożytkiem dla muzyki i słuchaczy. Downtown Project zaczynał jako dęty kwartet, snujący kameralne historie na bazie repetycji saksofonu i tuby. Od czasu pierwszego marcowego koncertu do premiery płyty latem zdążył się jednak przeobrazić w zespół wielkości piłkarskiego, z sekcją smyczkową, wibrafonem i perkusjonaliami. Doskonale wzmocniło to dramaturgię i plastykę ciągle kameralnej muzyki Trifonidisa. To ważne, gdyż Downtown to opowieść o mieście. Czasem jazzująca, czasem filmowa, czasem zaskakująca wplecionymi odgłosami Warszawy, nawet tych najbrzydszych jej oblicz, jak dworzec centralny. Trifonidis stara się jednak ukazać to, czego nie dostrzegamy na co dzień. I w mieście, i w wydaniu zebranych tu instrumentalistów. Efektem jest muzyka przemyślana, lecz naturalna i spontaniczna, obrazowa i barwna, a zarazem nie wymagająca wizualnego kontekstu, by rozkwitnąć i być komunikatywną. Choć zdarzają się dźwiękowe zwarcia i dysonanse, a środkowa część płyty bywa dezorientująca, urzeka melodyjność i kameralna zwiewność, a współpraca kwartetu smyczkowego z jazzowymi muzykami wręcz zaskakuje in plus.

Po tej płycie można się zastanawiać, czy Trifonidis sprawdziłby się jako autor muzyki filmowej. Nie wiem. Wiem, że własne historie opowiada z kolegami i koleżankami wspaniale.
autor: Piotr Lewandowski


Gazeta Wyborcza
Pierwsze instrumenty konstruował z puszek po ciastkach, kół od roweru i bębnów starych pralek. Chwilami trudno więc uwierzyć, że ten sam wyrośnięty już trochę chłopiec stworzył tak znakomitą orkiestrę.

Maciej "Trifonidis" Bielawski pochodzi z Warszawy, ale od najmłodszych lat wychowywał się w Trypolisie. I chyba właśnie ten fakt miał największy wpływ na jego muzyczny język i osobowość. Saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor i lider zespołu Trifonidis Orchestra tworzy bowiem muzykę wymykającą się wszelkim próbom zaszufladkowania. To raczej obraz wielokulturowego tygla, jakim dla Europejczyka jest stolica Libii.

Trifonidis wraz ze swą 11-osobową orkiestrą zapuszcza się więc w etniczne klimaty, przepuszczając je czasem przez filtr muzyki klasycznej bądź jazzowej improwizacji zderzanej z XX-wiecznymi technikami kompozytorskimi. Raz zachwyca symfonicznym ogromem brzmienia, chwilę później czaruje subtelną liryką kameralnego tria z melancholijnym dźwiękiem saksofonu na pierwszym planie.

Niech nie zwiedzie jednak fanów awangardy tytuł tego albumu, "Downtown Project" Trifonidisa nie ma bowiem nic wspólnego z legendarną Down-town Music Scene Nowego Jorku czy kultowymi klubami Knitting Factory i Tonic. U Trifonidisa "downtown" to Warszawa, z jej wszelkimi cieniami i blaskami. "To historia o miłości, przyjaźni, czekaniu, pragnieniach, leżeniu na trawie, upływającym czasie, zabawie i... o piłce nożnej" - tłumaczy autor projektu. Można by jeszcze dodać, że to także miejsce, w którym powstało jego nagranie - klub Powiększenie, jedna z najohydniejszych chyba scen muzycznych tego miasta. Na szczęście muzyka jest genialna.
autor: Tomasz Handzlik


Audio, wykonanie ****/nagranie ****
Multiinstrumentalista, kompozytor producent Maciej Trifonidis Bielawski jest liderem lub współliderem zespołów: Tricphonix, Horny Trees, Trifonidis, Batyskaf, Płyny, Graal. To jeden z najaktywniejszych jazzmanów młodego pokolenia, które szybko przekonało się, że nikt im nie pomoże w dokumentowaniu własnej działalności.

Maciej Trifonidis Bielawski sam nagrywa i wydaje na płytach nie tylko swoje projekty. W tym celu zbudował skromne, ale aktywne Trifonidis Studio, założył wytwórnię płytową. Najnowsze jego dzieło "Downtown Project" powstało z fascynacji miastem, Warszawą, której dźwięki inaczej słyszy przechodzień, mieszkaniec, a inaczej muzyk. Chodząc po mieście z magnetofonem Maciej Trifonidis nagrał te dźwięki i wiele z nich wykorzystał na tej płycie. To odgłos zamykanych drzwi metra, autobus, klaksony, automaty, szum ulicy z oddali. W klubie Powiększenie zgromadził duży zespół, zaprosił kwartet smyczkowy i rozdał nuty. To nie jest zwykłe orkiestrowe dzieło. Formą przypomina niektóre kompozycje Johna Zorna. Trifonidis gra na saksofonie, flecie, bębnach i dzwonkach. Zaskakuje różnorodnością brzmień i bogactwem formy, zmiennymi nastrojami. To miejska suita znakomicie opisująca naszą codzienność.
autor: Marek Dusza


Maciej Trifonidis bioMaciej Trifonidis Bielawski urodził się w 1974 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat interesował się muzyką, a właściwie muzyka interesowała się nim. Lata dziecięce spędził w Trypolisie (Libia) i właśnie ten okres miał ogromny wpływ na jego dalszą działalność. Otoczony dźwiękami i muzyką rożnych kultur (m.in. Pakistanu, Indii, Bangladeszu, Korei, Wietnamu, Węgier, Syrii, Senegalu, USA) chłonął atmosferę i poznawał tradycje. Opanował grę na wielu etnicznych i klasycznych instrumentach. Jego muzyka jest różnorodna, bogata, przepełniona niezwykłą energią. Artysta, niczym podróżnik, wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl i język muzyczny, łączy elektronikę z brzmieniami akustycznymi. Komponuje na duże orkiestrowe składy, comba, kameralne tria, duety. Obok wyrafinowanych jazzowych tematów usłyszymy odważne sonorystyczne eksperymenty i dzikie free jazzowe improwizacje, symfoniczno-filmowe nastroje. Ponadto, Trifonidis jako multiinstrumentalista udziela się i tworzy wiele zespołów sceny jazowej, world music i muzyki improwizowanej. Aktualnie jest członkiem formacji: Tricphonix, Trifonidis Orchestra, Trifonidis Free Orchestra, Trifonidis Solo Project oraz w Horny Trees. Współpracował i tworzył z: Trapezfik, Słoma i Bębnoluby, Batyskaf, Marek Biliński, Mamadu Diouf, Beckaye Aw, K.a.s.a, Drums NRG, Muzykoterapia, Mafrik, Mikołaj Pałosz, Kerd. Paweł Szamburski, Hubert Zemler, Patryk Zakrocki, Ray Dickaty, Adam Świtała, Raphael Rogiński, Tomasz Duda czy Levity. Jako producent, realizator dźwięku i wydawca (SLOWDOWN RECORDS) tworzy i nagrywa muzykę we własnym studio (TRIFONIDIS STUDIO).
SLOW004

Opis

Wydawca
slowdown records (PL)
Kompozytor
Maciek Trifonidis Bielawski
Artysta
Trifonidis Downtown Project
Nazwa
Trifonidis Downtown Project
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.