search

Tingvall Trio: Cirklar

66,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Jazz / Modern Jazz / Pianistyka Jazzowa
premiera polska: 31.08.2017
opakowanie: digipack
opis:
multikulti.com:
Tingvall Trio zostało założone w 2003 roku przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Autorem kompozycji jest lider zespołu. Tworząc niemal filmowe obrazy, odwołuje się do wody, która fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Spędza część roku nad szwedzkim morzem i jeziorami. Sam określa muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej: "skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą".
Tingvall jest Szwedem, ale muzycznym kosmopolitą, jego zespół ma też międzynarodowy charakter. Początki jego kariery wiążą się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę Juergena Spiegela.
Wyraźne linie melodyczne, inspiracje kubańskie czy elementy szwedzkich pieśni ludowych - to wszystko sprawia, że ich muzyka brzmi świeżo mimo wyraźnej nuty melancholii.

Tak o triowej formule mówi lider, pianista Martin Tingvall:
"Ja jestem ze Szwecji i odpowiadam za kompozycje – przynoszę więc „szwedzkie” utwory, w pewien sposób nawiązujące do szwedzkiej muzyki ludowej, bardzo „hymnowej”, melodyjnej, romantycznej, podobnej do muzyki filmowej, gdzieś na pograniczu muzyki klasycznej. Kiedy połączysz to z kubańską czy niemiecką muzyką – a do tego jeszcze Jurgen gra masę muzyki afrykańskiej, a Omar nie jest stereotypowym Kubańczykiem - to świetnym kontrabasista klasyczny, grający dużo muzyki współczesnej. Każdy z nich jest wariatem. Sama ta mieszanka jest ciekawa i niezwykła już na starcie"

Rockowe podejście do grania i pasja sprawiły, że szybko zostali zauważeni. Jeden z krytyków nazywa ich nawet „odpowiedzią na Esbjörn Svensson Trio” (AUDIO
06/07)

Podobieństwo do EST polega głównie na niezwykłym zgraniu muzyków oraz upodobanie do patrzenia na muzykę z różnych perspektyw i przez pryzmat kultury narodów, których są reprezentantami.

Charakterystyczne utwory, dzięki częstym zmianom tempa oraz niesamowitej ekspresji muzyków, wydają się składać z kilku niemal niezależnych części, a jednocześnie porywać słuchacza coraz głębiej w swój nurt. Każdy utwór to historia zapisana muzyką i jednocześnie rozdział opowieści.

Pierwsze sukcesy przyszły bardzo prędko. Zwrócili na siebie uwagę skandynawskiej publiczności występując na Jazz Festival w Sztokholmie, ale prawdziwą furorę zrobili występem na Hamburg Jazz Festival. Zespół przebił się na wymagający rynek japoński i północnoamerykański.

Tingvall Trio zalicza się do niewielu młodych zespołów, które w krótkim czasie stały się awangardą gatunku krajowej i międzynarodowej sceny jazzowej. Rok temu zespół został uznany za najlepszą grupę roku zdobywając pierwsze miejsce na niemieckiej liście hitów jazzowych.
W grudniu 2005 roku nagrywają w studiu w Hamburgu swój pierwszy album ”Skagerrak”.
Wydany w 2006 roku zachwycił media i zdobył wielu słuchaczy.


Tak Martin Tingvall mówi o debiutanckiej płycie "Skagerrak": "Pierwsza płyta jest jako nowo narodzone dziecko – byliśmy bardzo nerwowi i podekscytowani w studio. Podczas sesji nagraniowej grałem tak ostro, że potem nie byłem w stanie grać przez prawie rok. Czuje się na tej płycie tę energię"

"Skagerrak" jest dostępna na dwóch nośnikach:
CD w cenie 58,99 zł
Vinyl 1LP 180 gram w cenie 89,99 zł


www.highfidelity.pl:
Ci trzej muzycy pochodzą z trzech różnych krajów: ze Szwecji pianista Martin Tingvall, z Bremy (Niemcy) grający na instrumentach perkusyjnych Jürgen Spiegel, zaś Omar Rodriguez Calvo, grający na kontrabasie, z Kuby. Płyta została zarejestrowana przy pomocy mistrza konsolety Hrolfura Vagnssona.

"Skagerrak" to najlepsza płyta Skip Records, jaką słyszałem. Mająca w korzeniach skandynawskie dokonania jazzowe, a także dokonania wytwórni ACT, Trio Tingvall proponuje czystą, spokojną muzykę nagraną w bardzo dobry, rozdzielczy, przejrzysty sposób. Góra, w przeciwieństwie do innych krążków Skip-a nie jest dopalona, a nawet można powiedzieć, że jest ciut z tyłu. Ale, taki był chyba zamysł, aby oddać prawidłową lokalizację wszystkich muzyków: z tyłu perkusja, bliżej kontrabas i najbliżej fortepian. Ten ostatni jest jedynym wyjątkiem od neutralności, ponieważ jego dźwięk został rozłożony w panoramie na dwie ręce: lewa-dół i prawa-góra. Tak w rzeczywistości fortepianu nie słychać, jednak dodaje to kolorytu płycie. A zresztą barwa tego instrumentu została uchwycona bardzo naturalnie, bez uciekania się w powiększanie i przybliżanie go. Po jakimś czasie, w kolejnym utworze, okazuje się, że góry jest naprawdę sporo i jest różnicowana zarówno pod względem dynamicznym, jak i barwowym, pozwalając żyć każdemu uderzeniu przez jakiś czas, nie gasząc go w tłumionym tle, ani nie wydłużając nadmiernie. Płyty słucha się bardzo dobrze, gdyż jest "czysta" formalnie i dobrze zarejestrowana. Wszystko ma tu swoje miejsce, a rytm jest trzymany wyjątkowo dobrze. Największe wrażenie robi utwór tytułowy, z kontrabasem granym smyczkiem - powinniśmy w nim usłyszeć niski, głęboki, mięsisty dźwięk.
autor: Wojciech Pacuła

jazz.pl:
Martin Tingvall – pianista i kompozytor Tingvall Trio o debiutanckiej płycie “Skagerrak” mówi z nieskrywaną dumą, że ” pierwsza płyta jest jako nowo narodzone dziecko – byliśmy bardzo nerwowi i podekscytowani w studio. Podczas sesji nagraniowej grałem tak ostro, że potem nie byłem w stanie grać przez prawie rok. Czuje się na tej płycie tę energię“. Tingvall Trio to trzech muzyków pochodzących z różnych krajów i kultur: ze Szwecji jest pianista Martin Tingvall, z niemieckiej Bremy- grający na instrumentach perkusyjnych- Jürgen Spiegel, z egzotycznej Kuby, kontrabasista Omar Rodriguez Calvo. Tingvall Trio zostało założone w 2003 roku i jakby naturalnym stała się syntezą ich muzyki „ świata” : wyraźne linie melodyczne, inspiracje kubańskie czy elementy szwedzkich pieśni ludowych – to wszystko sprawia, że jazz Tingvall Trio brzmi kreatywnie, świeżo i jazzowo nostalgicznie.

” Trio Tingvall – pisze o albumie „Skagerrak” ekspert akustyki i perfekcyjnego dźwięku Wojciech Pacuła – proponuje czystą, spokojną muzykę nagraną w bardzo dobry, rozdzielczy, przejrzysty sposób. Góra, w przeciwieństwie do innych krążków Skip-a nie jest dopalona, a nawet można powiedzieć, że jest ciut z tyłu. Ale, taki był chyba zamysł, aby oddać prawidłową lokalizację wszystkich muzyków: z tyłu perkusja, bliżej kontrabas i najbliżej fortepian. Ten ostatni jest jedynym wyjątkiem od neutralności, ponieważ jego dźwięk został rozłożony w panoramie na dwie ręce: lewa-dół i prawa-góra. Tak w rzeczywistości fortepianu nie słychać, jednak dodaje to kolorytu płycie. A zresztą barwa tego instrumentu została uchwycona bardzo naturalnie, bez uciekania się w powiększanie i przybliżanie go. Po jakimś czasie, w kolejnym utworze, okazuje się, że góry jest naprawdę sporo i jest różnicowana zarówno pod względem dynamicznym, jak i barwowym, pozwalając żyć każdemu uderzeniu przez jakiś czas, nie gasząc go w tłumionym tle, ani nie wydłużając nadmiernie. Płyty słucha się bardzo dobrze, gdyż jest “czysta” formalnie i dobrze zarejestrowana. Wszystko ma tu swoje miejsce, a rytm jest trzymany wyjątkowo dobrze. Największe wrażenie robi utwór tytułowy, z kontrabasem granym smyczkiem – powinniśmy w nim usłyszeć niski, głęboki, mięsisty dźwięk”.
autor: Dionizy Piątkowski

Editor's Info:
Fitted out with a wonderful warm sound captured by Iceland's genius at the board Hrolfur Vagnsson, the debut CD "Skagerrak" is a marvelous cross-section of finely spun jazz compositions such as "Medvind", Latino tracks like "Mustasch", rhythmically no-hold-barred ass-kickers like "Norrland Guld" and pensive fantasies like "God natt". "Movie" instantly generates frame sequences in the mind, while with "Nimis" it's easy to imagine Will Downing constructing a relaxed pop number out of it. An outstanding jazz - piano trio !

muzycy: Martin Tingvall: piano
Jürgen Spiegel: Drums
Omar Rodriguez Calvo: Double Bass

utwory: 1. Sjörup
2. Nu Djävlar
3. Movie
4. Mustasch
5. Avsked
6. Norrland Guld
7. Horisont
8. Skagerrak
9. Medvind
10. Nimis
11. Hjälten
12. Ufo
13. God natt
14. Bröllop

wydano: 2017

SKP91572

Opis

Wydawca
Skip (DE)
Artysta
Tingvall Trio
Nazwa
Cirklar
Instrument
piano
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.