search

Tingvall Trio: Vattensaga

66,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Jazz / Pianistyka Jazzowa
premiera polska:
2014-07-04,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Szwecja
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com:
Tingvall Trio zostało założone w 2003 roku przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Autorem kompozycji jest lider zespołu. Tworząc niemal filmowe obrazy, odwołuje się do wody, która fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Spędza część roku nad szwedzkim morzem i jeziorami. Sam określa muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej: "skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą".
Tingvall jest Szwedem, ale muzycznym kosmopolitą, jego zespół ma też międzynarodowy charakter. Początki jego kariery wiążą się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę Juergena Spiegela.
Wyraźne linie melodyczne, inspiracje kubańskie czy elementy szwedzkich pieśni ludowych - to wszystko sprawia, że ich muzyka brzmi świeżo mimo wyraźnej nuty melancholii.

Tak o triowej formule mówi lider, pianista Martin Tingvall:
"Ja jestem ze Szwecji i odpowiadam za kompozycje – przynoszę więc „szwedzkie” utwory, w pewien sposób nawiązujące do szwedzkiej muzyki ludowej, bardzo „hymnowej”, melodyjnej, romantycznej, podobnej do muzyki filmowej, gdzieś na pograniczu muzyki klasycznej. Kiedy połączysz to z kubańską czy niemiecką muzyką – a do tego jeszcze Jurgen gra masę muzyki afrykańskiej, a Omar nie jest stereotypowym Kubańczykiem - to świetnym kontrabasista klasyczny, grający dużo muzyki współczesnej. Każdy z nich jest wariatem. Sama ta mieszanka jest ciekawa i niezwykła już na starcie"

Rockowe podejście do grania i pasja sprawiły, że szybko zostali zauważeni. Jeden z krytyków nazywa ich nawet „odpowiedzią na Esbjörn Svensson Trio” (AUDIO
06/07)

Podobieństwo do EST polega głównie na niezwykłym zgraniu muzyków oraz upodobanie do patrzenia na muzykę z różnych perspektyw i przez pryzmat kultury narodów, których są reprezentantami.

Charakterystyczne utwory, dzięki częstym zmianom tempa oraz niesamowitej ekspresji muzyków, wydają się składać z kilku niemal niezależnych części, a jednocześnie porywać słuchacza coraz głębiej w swój nurt. Każdy utwór to historia zapisana muzyką i jednocześnie rozdział opowieści, która stanowi jedną z trzech do tej pory wydanych płyt płyt.

Pierwsze sukcesy przyszły bardzo prędko. Zwrócili na siebie uwagę skandynawskiej publiczności występując na Jazz Festival w Sztokholmie, ale prawdziwą furorę zrobili występem na Hamburg Jazz Festival. Zespół przebił się na wymagający rynek japoński i północnoamerykański.

Tingvall Trio zalicza się do niewielu młodych zespołów, które w krótkim czasie stały się awangardą gatunku krajowej i międzynarodowej sceny jazzowej. Rok temu zespół został uznany za najlepszą grupę roku zdobywając pierwsze miejsce na niemieckiej liście hitów jazzowych.
W grudniu 2005 roku nagrywają w studiu w Hamburgu swój pierwszy album ”Skagerrak”.
Wydany w 2006 roku zachwycił media i zdobył wielu słuchaczy.


Tak Martin Tingvall mówi o trzeciej płycie "Vattensaga": "Trzeci album nagraliśmy w innym studio, we Włoszech ze wspaniałym realizatorem – Stefano Amalio, który razem z nami, niczym czwarty członek zespołu, wypracował wspaniałe brzmienie tej grupy"

"Vattensaga" jest dostępna na dwóch nośnikach:
CD w cenie 58,99 zł
Vinyl 1LP 180 gram w cenie 89,99 zł


jazz.pl:
Pianista i kompozytor Martin Tingvall o „Vattensaga”, nowej płycie Tingvall Trio mówi, że ” trzeci album trio nagraliśmy w innym studio, we Włoszech ze wspaniałym realizatorem – Stefano Amalio, który razem z nami, niczym czwarty członek zespołu, wypracował wspaniałe brzmienie tej grupy“. Tingvall Trio jest od lat nagrywane w tym słynnym Artesuono Recording Studio, gdzie swoje najlepsze sesje rejestrowali także Paolo Fresu, Stefano Bollani, Omar Sosa, Francesco Cafiso, Kenny Wheeler, Fred Hersch, Ralph Towner, Bobo Stenson, Carla Bley, Lee Konitz, John Zorn, Tomasz Stańko, Marc Ribot, Misha Alperin, Anouar Brahem, Dino Saluzzi, John Abercrombie. Studio jest bazą nagrań dla słynnych oficyn fonograficznych, jak ECM, CamJazz, ACT oraz Skip Records.

Tingvall Trio zostało założone w 2003 roku przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Tworząc niemal filmowe obrazy, odwołuje się do wody, która fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Sam określa muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej: “skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą”. Martin Tingvall jest Szwedem i muzycznym kosmopolitą stąd jego zespół ma też międzynarodowy charakter. Początki jego kariery wiążą się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę Jurgena Spiegela. Wyraźne linie melodyczne, inspiracje kubańskie czy elementy szwedzkich pieśni ludowych – to wszystko sprawia, że ich muzyka brzmi świeżo mimo wyraźnej nuty melancholii. “Jestem ze Szwecji – mówi pianista– odpowiadam za kompozycje, przynoszę więc „szwedzkie” utwory, w pewien sposób nawiązujące do szwedzkiej muzyki ludowej, bardzo „hymnowej”, melodyjnej, romantycznej, podobnej do muzyki filmowej, gdzieś na pograniczu muzyki klasycznej. Kiedy połączysz to z kubańską czy niemiecką muzyką – a do tego jeszcze Jurgen gra masę muzyki afrykańskiej, a Omar nie jest stereotypowym Kubańczykiem – to świetnym kontrabasista klasyczny, grający dużo muzyki współczesnej. Każdy z nich jest wariatem. Sama ta mieszanka jest ciekawa i niezwykła już na starcie” .Charakterystyczne utwory, dzięki częstym zmianom tempa oraz niesamowitej ekspresji muzyków, wydają się składać z kilku niemal niezależnych części, a jednocześnie porywać słuchacza coraz głębiej w swój nurt. Każdy utwór to historia zapisana muzyką”.
autor: Dionizy Piątkowski

www.highfidelity.pl - ocena Jakość dźwięku: REFERENCJA
Grupa została założona w 2003 roku przez pianistę Martina Tingwalla jako jazzowe trio fortepianowe. Choć to jazz w czystej postaci, to jednak mówi się często w tym kontekście o jazzie skandynawskim (wpływ Tingwalla), z domieszką rytmów kubańskich, „wpuszczonych” przez perkusistę Omara Rodrigueza Calvo, rodowitego Kubańczyka, a nawet o rockowym szaleństwie, za które ma być odpowiedzialny gitarzysta, Jürgen Spiegel, pochodzący z Bremen gitarzysta. Wraz z Norr oraz Skagerrak najnowszy krążek Vattensaga tworzy swoistą nordycką sagę, pełną melancholii, ale rozgrzewanej podskórnym rytmem. Płyta została nagrana w słynnym, włoskim studiu ArteSuono, znanym z tego, że regularnie użycza swoich gościnnych wnętrz wielu artystom z wytwórni ECM. Pozwoliło to np. na kontakt Tingwalla z fortepianem koncertowym Fazioli, stanowiącym wyposażenie studia. Warto dodać, że wszystkie utwory na najnowszym krążku skomponował lider, Martin Tingwall.

ODSŁUCH
Już poprzednia płyta Skagerrak zaskoczyła mnie znakomitym dźwiękiem. To trio, jest je więc dość łatwo opanować, ale Tingvall Trio jest szczególnie dobrze nagrywane. Do wyobraźni przemawia oczywiście fakt wykorzystania studia, w którym nagrywają artyści ECM-u, wytwórni ikonicznej, ale i bez tej wiedzy słuchało mi się tego krążka znakomicie. Najważniejsza jest oczywiście muzyka – nieco melancholijna, pulsująca jednak podskórnym rytmem. Ponieważ jestem świeżo po odnowieniu znajomości z dyskografią innego nordyckiego tria fortepianowego – e.s.t. (przy okazji recenzji płyty Retrospective. The Best of e.s.t.), nic dziwnego, że te dwie grupy wydają mi się dość zbliżone stylistycznie. Tak, wiem, że to inne granie, że to ostatecznie inna wrażliwość, jednak melancholia, o której mówiłem jest dla ich wspólnym mianownikiem. Nagranie ma znakomitą przestrzeń, podkreślaną przez nasycone, ale nie kluchowate barwy. Od razu zwraca uwagę genialnie prowadzona góra. To state-of-the-art techniki CD, przynajmniej dla mnie. Blachy mają dobrą wagę, uderzenie, fizyczność i zachowano ich naturalną dźwięczność. Także kontrabas ma dobrą wagę, stanowi świetną przeciwwagę dla tego co na górze. Najważniejszy wszakże jest fortepian. Świetnie, naprawdę świetnie został „zdjęty” jego specyficzny – mówię o dużym, koncertowym fortepianie, na którym grał Tangvell – dźwięk. Mocne uderzenie i barwa niemal jak dzwon… Na uwagę zasługuje też duża, duża przestrzeń. Pierwszy plan mógłby być ciut dalej, ale tak się teraz nagrywa.
autor: Wojciech Pacuła

Editor's Info:
Following "Skagerrak" and "Norr" the trio finalizes their trilogy of nordic stories with "Vattensaga". Recorded at the famous ArteSuono studio in Italy, bestknown for a series of great ECM recordings, the album stands for an even improved group sound and the outstanding songwriting qualities of Martin Tingvall. Thirteen new musical pearls, leaving space for sound paintings of drummer Jürgen Spiegel , the mediterranean lightness of double bass player Omar Rodruguez Calvo and the bright piano playing of Martin Tingvall , experiencing a Fazioli grand piano fort he first time. A definite highlight of the trios band history so far.
muzycy:
Martin Tingvall: piano
Jürgen Spiegel: Drums
Omar Rodriguez Calvo: Double Bass

utwory:
01. Vag In
02. Vattensaga
03. Valsång
04. Suite Kuhla
05. Tveklöst
06. Hajskraj
07. Rödblå
08. Under Ytan
09. Pinocchio
10. Makuschla
11. Vågor
12. Flaskpost
13. Våg Ut


total time - 54:26
wydano: 2009
more info: www.skiprecords.com
more info2: tingvall-trio.de

SKP90872

Opis

Wydawca
Skip (DE)
Artysta
Tingvall Trio
Nazwa
Vattensaga
Instrument
piano
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.