search

Martin Tingvall: The Rocket [Vinyl 1LP 180 gram]

124,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Jazz / Pianistyka Jazzowa
premiera polska:
2019-11-12,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Szwecja
opakowanie: singlefoldowe etui
opis:

multikulti.com:
Legitymujący się szwedzkim paszportem Martin Tingvall jest muzycznym kosmopolitą. Początki jego kariery wiążą się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę Jürgena Spiegela. Tak uformowało się jedno z najbardziej rozpoznawalnych jazzowych trio - Tingvall Trio. Ich debiutancki album, wydany w 2006 roku, "Skagerrak", został dobrze przyjęty w Niemczech i Skandynawii. Jednak kolejna płyta ("Norr" Skip 2008) sprawiła, że Tingvall Trio stało się europejską sensacją. Przełomowymi dla trio były jednak albumy "Vattensaga" (Skip 2009) oraz "Vägen" (Skip 2011), wzmacniające pozycję zespołu, jako jednego z najważniejszych składów jazzowych w Europie. Po nich nastąpiły kolejne triowe nagrania "Tingvall Trio In Concert" (Skip 2013), "Beat" (Skip 2014) i ostatnia "Cirklar" (Skip 2016). Koncerty Tingvall Trio są także mistycznymi wydarzeniami artystycznymi oraz doskonałą formułą autentyzmu dla muzyki i brzmienia trio. Wyraźne linie melodyczne, inspiracje kubańskie czy elementy szwedzkich pieśni ludowych – to wszystko sprawia, że muzyka Trio brzmi świeżo, odkrywczo i posiada spory ładunek ekspresji oraz skandynawskiej melancholii.

Równolegle do kariery triowej Martin Tingvall prowadzi karierę solową. Jest znakomitym kompozytorem, dostarcza w końcu większość programu Tingvall Trio. Ma umiejętność tworzenia poruszających, wręcz hipnotycznych kompozycji. Tak jest i tym razem.
Na najnowszej solowej płycie "The Rocket" Martin Tingvall podąża ścieżką zapoczątkowaną na swojej debiutanckiej solowej płycie "En ny dag" (Skip 2012) i kolejnej solowej "Distance" (Skip 2015).
Pomimo "hałaśliwego" tytułu płyty - "The Rocket/Rakieta", Tingvall nadal nasyca swoją muzykę skandynawską melacholią. Skomponował prosto brzmiąco kompozycje, które okazują się emocjonalnie poruszającymi melodiami, tak bliskimi tematom, kojarzonym raczej z klasyczną formą fortepianową niż jazzem. Całość rozgrywa się w ściszeniu, półtonach, szmerach i – w sumie – w niesamowitym napięciu.

Jak sam pisze w liner notes "Nasz świat tak szybko się zmienia. Cyfryzacja kolejnych sfer naszego życia rewolucjonizuje prawie wszystkie dziedziny życia społecznego i prywatnego. Moja nowa płyta to swoiste antidotum na otaczający nas zgiełk i hałas. Jednocześnie odkrywam nowe muzyczne światy. I tak jak w dzieciństwie, muzyka nadal pokazuje mi drogę"

AUDIO – wykonanie * * * * */ nagranie * * * *:
Szwedzki pianista Martin Tingvall był uczniem Bobo Stensona. Po uzyskaniu dyplomu w Malmo wyjechał do Hamburga, gdzie założył międzynarodowe trio. W Niemczech zdobył uznanie, popularność i laury Jazz Echo za kolejne albumy tria.

Dobra sprzedaż i nagrody nie wzięły się znikąd. Martin Tingvall bywa porównywany do Esbjorna Svenssona, ale jest od niego bardziej melodyjny. Swój talent kompozytorski i zdolność do wpadających w ucho improwizacji pokazuje najlepiej na płytach solowych ukazując pianistykę nie mniej wciągającą od Keitha Jarretta czy Chicka Corei.

Po "En Ny Dag" (2012) nagrodzonej Echo Award i "Distance" (2015) ukazał się jego trzeci album solowy Szweda "The Rocket". – Na fortepianie możesz uzyskać pełny zakres brzmienia – od minimalistycznego do gigantycznego.

Daje to niewiarygodną liczbę możliwości, ale jest również wielkim wyzwaniem dla pianisty – twierdzi Martin Tingvall. Najsilniejszym magnesem jego muzyki jest przestrzeń wypełniona nastrojowymi, zrelaksowanymi akordami. W tę przestrzeń słuchacz wchodzi z zaciekawieniem i podąża za myślą pianisty, który nadaje tylko kierunek wspólnej podróży.

Naszej wyobraźni pozostawia kreowanie obrazów nasyconych emocjami, zachęca do wspomnień i szukania skojarzeń. "The Rocket" można słuchać bez końca, nie wyjmując płyty z odtwarzacza.
Autor: Marek Dusza

Editor's Info:
On "The Rocket" Martin Tingvall more than ever before created his own genre and takes his audience on a journey into new musical worlds. But don't let yourself be fooled by the title: "The Rocket" is starting slowly and gentle into space.

Martin Tingvall who is known as a jazzpianist but also feels at home in genres like rock, pop and filmmusic, has composed simple sounding but emotional touching melodies which seem to appear classical music themes.

"Our world is rapidly changing. Digitisating is changing almost all areas of society and our daily life. With this album I wanted to create a counter-pole of tranquillity. At the same time I'm exploring new musical worlds. And it is always the music showing me the way."

muzycy:
Martin Tingvall: solo piano

utwory:
A1. Hope
A2. First steps
A3. The rocket III
A4. Floating
A5. Piano man
B1. Dark matter
B2. In motion
B3. From above
B4. Lost in space
B5. No gravity

wydano: 2019-07-28
more info: www.skiprecords.com
more info2: www.martin-tingvall.com
SKL91671

Opis

Wydawca
SKIP Records
Skip (DE)
Artysta
Martin Tingvall
Nazwa
The Rocket [Vinyl 1LP 180 gram]
Instrument
piano
Zawiera
Vinyl 1LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.