search

Teruah

31,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

Opis Wydawcy:
Wyjątkowe spotkanie muzyczne toruńskiego duetu HATI, tworzonego przez Rafała Iwańskiego i Rafała Kołackiego, którzy od lat eksplorują muzykę perkusyjną i eksperymentalną opartą na brzmieniu instrumentów etnicznych i obiektów znalezionych oraz wirtuoza klarnetu i muzyki improwizowanej Jerzego Mazzolla, jednego z ważniejszych przedstawicieli polskiej awangardy jazzowej.
Pod koniec lata 2014 r. muzycy spotkali się w Toruniu w zaaranżowanym studio, tworząc wspólnie i nagrywając przez kilka dni. Druga sesja nagraniowa miała miejsce w maju 2016 r. w halach fabrycznych dawnych zakładów "Elany". Owoc tej współpracy to kilka godzin nagrań, z których autorzy wyedytowali ponad 40 minut muzyki najbardziej interesującej pod kątem wydawniczym. Za ostateczny kształt pierwszej części płyty, tj. zmiksowanie ścieżek i dogranie partii instrumentów elektronicznych odpowiada Artur Maćkowiak (Innercity Ensemble, Tropy).

HATI (Rafał Iwański i Rafał Kołacki) - duet z Torunia bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych, etnicznych oraz obiektów z recyklingu. Członkowie HATI doświadczenie w muzyce improwizowanej i perkusyjnej wykształcili podczas setek koncertów zagranych na festiwalach, w galeriach, teatrach, obiektach sakralnych i klubach w niemal całej Europie i w USA. Nagrywali i wspólnie grali z innymi muzykami, jak Z'EV, Jerzy Mazzoll, PURE, Zdzisław Piernik, Sławomir Ciesielski czy John Zorn. Od 2007 r. podstawowy skład HATI to Rafał Iwański (występujący solo jako X-Navi:Et oraz w grupach Kapital, Alameda 5 i Voices of the Cosmos) i Rafał Kołacki (T'ien Lai i Mammoth Ulthana). Obaj współtworzą kolektyw Innercity Ensemble, są też pomysłodawcami i kuratorami międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival w CSW Znaki Czasu w Toruniu.

MAZZOLL - wirtuoz klarnetu basowego, sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Twórca albumów, które zmieniły oblicze polskiej muzyki improwizowanej. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej, jednak odciął się od tego nurtu, tworząc ideę Arhythmic Perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce. Na początku lat 90. spotkał Dereka Baileya i na jego osobiste zaproszenie wyjechał do Londynu na legendarny już festiwal „company week”. Producentem jego pierwszej płyty „Perplex” był Tony Oxley. Mazzoll współpracował także z orkiestrą Django Batesa i kwartetem Petera Brötzmanna. Wydał serię płyt „Diffusion Ensamble”, improwizując na scenie z artystami różnych dziedzin sztuki. W czasie tej praktyki spotkał Petera Kowalda oraz Olgę Szwajgier i poprowadził z nimi warsztaty, które miały wpływ na całe pokolenie muzyków. Tworzył festiwal Art Depot zajmujący się naturą improwizacji w różnych kulturach.

RECENZJE (fragmenty):
"HATI i Mazzoll przygotowali płytę pełną melodii i dźwięków wciągających, uwodzących, momentami zniewalających i – co tu dużo gadać – zabierających dech w piersiach. Tak, to bardzo dobry materiał."
Piotr Strzemieczny: fyh.com.pl/recenzje/hati-mazzoll-teruah

"Wiem, że to okropny truizm i banał, ale „Teruah” ma wiele ze snu – wyimaginowane dźwiękowe światy Hati i Mazzolla zostały zawieszone pomiędzy namacalnymi punktami geograficznymi, o których wspominam wyżej, a nienazywalną orbitą krążącą wokół improwizacji i awangardy. Eksperymentalna gęstwina stworzona przez tych artystów skutecznie rozciera rzeczywistość."
Łukasz Komła: www.nowamuzyka.pl/2017/12/03/hati-mazzoll-teruah

"Muzyczne opowieści ze świata skóry, blachy i drewna. Trochę Maroka, intensywne i niepokojące partie bębnów, zgrzyty postindustrialu, śpiew gardłowy klarnetu basowego, kapitalna faktura".
Bartek Chaciński: polifonia.blog.polityka.pl/2017/11/14/zadnych-wielkich-przebojow-playlista-8/

"Błyskotliwa, skupiona, pełna zdrowej mantry improwizacja Mazzolla doskonale lepi się z przebogatym instrumentarium Hati, zbudowanym na perkusjonaliach i wielu innych, także dętych, egzotycznych instrumentach. Ta muzyka pulsuje, żyje, krzyczy i płynie. Klarnety Jerzego całkowicie naturalnie wgryzają się w głęboką fakturę muzyki wielkiej orkiestry niespodziewanych dźwięków, jaką jest duet Hati."
Andrzej Nowak: spontaneousmusictribune.blogspot.com/2017/12/

„Materiał stworzony przez Hati i Mazzolla jest bardzo wyważoną metodą naczyń połączonych gdzie dialog pomiędzy muzykami jest prowadzony pewną ręką i co jeszcze wyraźniej widać poprzez to, że są to nagrania na żywo – pomimo dodatkowego miksu nie tracą walorów i siły improwizowanego koncertu, który tak naprawdę jest sztuką samą w sobie – sztuką umiejętnego słuchania.”
Huber Napiórski: Gazeta Magnetofonowa, zima 2017

"Płyta-wyzwanie. Jeśli lubicie mozolną walkę z umysłem, możecie zmierzyć się z Teruah. Sam wpadłem w pułapkę oczekiwań, bazując na fali fascynacji albumem Metanous HATI i yassowej estymie Jerzego Mazzolla, spodziewałem sie, że kolaboracja tych indywidualności przyniesie rytmiczno-etniczno-jazzowe apogeum, okazało się jednak, że panowie nie poszli na łatwiznę, ba, wyraźnie walczą ze swoimi skłonnościami, szukając nie zawsze najłatwiejszych rozwiązań"
Arek Lerch: Noise Magazine, nr 5 (16), 2017
RR1512017

Opis

Wydawca
Requiem Records
Artysta
HATI & Mazzoll
Nazwa
Teruah
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.