search

Matthew Shipp: The Reward - solo piano suite in four movements [500 limited copies Vinyl 2LP]

169,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2020-11-27,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

Limitowana (500 sztuk) winylowa edycja wyjątkowego nagrania, jednego z wizjonerów jazzowej pianistyki - Matthew Shippa. 60-te urodziny ma się raz w życiu, 10 listopada 2015 roku Matthew Shipp zarejestrował w nowojorskim Park West Studios, specjalnie na te okazję przygotowany autorski program.

Shipp przenosząc się w 1984 roku do Nowego Jorku bardzo szybko stał się jedną z czołowych osobowości kreatywnego jazzu, pozostając w kręgu najważniejszych muzyków tamtejszej sceny. Poczynając od 1987 roku zrealizował ponad 60 albumów.

Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Jego matka była przyjaciółką Clifford’a Brown’a. Na granie jazzu zdecydował się już jako dwunastolatek. Jego głównym polemzainteresowania był jazz, aczkolwiek podczas szkoły średniej grywał również w grupach wykonujących rock, najczęściej na instrumencie elektrycznym. W zasadzie nigdy nie odebrał formalnego wykształcenia muzycznego studiując prywatnie m.in. u Sunyata’y, a następnie u nauczyciela Clifforda Browna - Roberta “Boisey” Lawrey’a. Shipp przez rok uczęszczał na Delaware University, a następnie studiował w New England Conservatory of Music, gdzie pracował pod okiem saksofonisty i kompozytora Joe Maneri. Sam Matthew uważa prywatne lekcje u Dennis’a Sandole (który był również nauczycielem Johna Coltrane’a) jako najbardziej istotny aspekt rozwoju swojej twórczości. W roku 1984 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie spotkał m.in. Williama Parkera i w zasadzie od tego czasu datuje się ich współpraca. W roku 1989 Shipp dołączył do zespołu Davida S. Ware’a (gdzie basistą był Parker).

Od początku lat 90 pozostaje bardzo aktywny na scenie muzycznej, pojawiając się na dziesiątkach albumów jako lider, sideman czy producent. Początkowo jego aktywność była zauważalna najbardziej na scenie free jazzu, jednakże od tamtego momentu jego zainteresowania sięgały o wiele dalej, eksplorując rejony muzyki klasycznej, elektroniki czy nawet hip-hopu. Z początkiem lat 90. sformował swój pierwszy zespół z Parkerem i zamiennie: Whitem Dickey’em lub Susie Ibarrą na perkusji. Wkrótce też rozpoczął grywanie w duetach, z których do najważniejszych należą te z Roscoe’m Mitchellem i Matem Mannerim.

Shipp jest muzykiem wciąż eksperymentującym, tak z materią jak i formą swej muzyki. Grywa solo; przedstawił kilka ciekawych duetów (z Joe Morrisem, Matem Manerim, Roscoe Mitchellem, Williamem Parkerem, Robem Brownem); w trio, przy czym obok typowego tria z udziałem Williama Parkera i Whita Dickeya bądź Susie Ibarry, prowadził też trio bez perkusji z Robem Brownem na alcie; w przeróżnych kwartetach, gdzie instrumentem melodycznym pozostaje, bądź to trąbka (Wadada Leo Smith, Roy Campbell), bądź skrzypce (Mat Maneri). Stworzył też dwa zespoły bez perkusji: Matthew Shipp’s String Trio (płyta “By The Law Of The Music” i “Expansion, Power, Release”) oraz Horn Quartet(płyta “Strata”), które miały wówczas zaprezentować muzykę pianisty na zupełnie nowym tle.

Od końca lat 90. Shipp pojawia się w coraz to nowych kontekstach, jako muzyk prezentujący się w postmainstreamowej manierze (nagrania jego kwartetu), czy też, może obecnie przede wszystkim, jako muzyk, który zabrał głos podczas procesu twórczego nowej muzyki powstającej ze splotu współczesnej, niejednokrotnie eksperymentalnej, muzyki elektronicznej oraz jazzu i generalnie muzyki improwizowanej. Nie tylko wziął udział w dwu sesjach Spring Heel Jack, DJ Spooky’ego, ale również sam nagrał płytę w tym duchu-“NuBop”. Od pewnego czasu oprócz akustycznego fortepianu ponownie sięgnął po Fender Rhodes’a, nie obce stały mu się też syntezatory. Właśnie dzięki wykorzystaniu tego instrumentarium, płyta Davida S.Ware’a “Corridors And Parallels” brzmi tak świeżo. W tym czasie zmienił się też nieco język wypowiedzi Shippa. Pianistyka Matthew Shippa to wykorzystanie całego wachlarza środków wyrazu, od bebopu począwszy, a na współczesnej awangardzie skończywszy.
THE REWARD will be released early December 2020, at the occasion of Matthew Shipp 60th birthday.
This double LP is the first vinyl Matthew Shipp recorded since his very first recording, "Sonic Exploration", a duo with Rob Brown, released on 1988.

muzycy:
Matthew Shipp: solo piano

utwory:
A1. 1st Movement: Rhythm Hymns - Angel Whispering (3:29)
A2. 1st Movement: Rhythm Hymns - Rhythm Hymns (5:06)
A3. 1st Movement: Rhythm Hymns - Original Beauty (3:26)
A4. 1st Movement: Rhythm Hymns - Deeper Energy (5:10)
A5. 1st Movement: Rhythm Hymns - Coherence Demanded (3:57)
B1. 2nd Movement: Inward Force - Instinctive (3:17)
B2. 2nd Movement: Inward Force - The Saccharine Principle (3:40)
B3. 2nd Movement: Inward Force - Nest (3:31)
B4. 2nd Movement: Inward Force - Inward Force (3:41)
B5. 2nd Movement: Inward Force - The Reward (5:09 ) Play
B6. 2nd Movement: Inward Force - Cosmic Clown (4:29)
C1. 3rd Movement: Energy of Piano’s Desire - Core of the Soul (3:39)
C2. 3rd Movement: Energy of Piano’s Desire - Solitude of the Sun (3:30)
C3. 3rd Movement: Energy of Piano’s Desire - Not a Sepulcher (4:46)
C4. 3rd Movement: Energy of Piano’s Desire - Order and Energy (4:17)
C5. 3rd Movement: Energy of Piano’s Desire - Energy of Piano’s Desire (4:51)
D1. 4th Movement: Jazz Agitator - Piano Genesis (2:43)
D2. 4th Movement: Jazz Agitator - The Generator (5:47)
D3. 4th Movement: Jazz Agitator - Gift (4:20)
D4. 4th Movement: Jazz Agitator - Jazz Agitator (7:17)

wydano: 2020-10
nagrano: Recorded by Jim Clouse on November 10th and December 1st 2015 at Park West Studios, Brooklyn, NY, USA

more info: www.roguart.com
more info2: www.nicolemitchell.com
target='_blank' >www.matthewshipp.com
www.nicolemitchell.com

ROG0106

Opis

Wydawca
Rogue ART (FR)
Artysta
Matthew Shipp
Nazwa
The Reward - solo piano suite in four movements [500 limited copies Vinyl 2LP]
Instrument
piano
Zawiera
Vinyl 2LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.