search

Tiger Trio - Myra Melford, Joëlle Leandre, Nicole Mitchell: Unleashed

66,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2016-12-19,
Wydawnicto Audiofilskie

opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com:
Francuska kontrabasistka, kompozytorka i wokalistka. Joëlle Léandre stoi w pierwszym szeregu wpływowych postaci współczesnej muzyki klasycznej. Dla Leandre utwory tworzyli m.in. John Cage, czy włoski kompozytor i surrealista Giacinto Scelsi. Pochodząca z Prowansji artystka ma w swoim dorobku współpracę z Ensemble InterContemporain Pierre’a Bouleza, czy wielkim rewolucjonistą współczesnego baletu, Mercem Cunnighamem.

Léandre muzyczną edukację rozpoczęła od nauki gry na flecie i fortepianie. Jednak, za namową nauczyciela muzyki, zdecydowała się poświęcić się kontrabasowi. Po nauce w paryskim konserwatorium, Léandre otrzymała stypendium, które umożliwiło jej dalszą edukację w Nowym Jorku w czasie, gdy artystyczna scena miasta była wciąż niezwykle płodna i nowatorska. To właśnie tam zetknęła się z pionierską twórczością tzw. szkoły nowojorskiej: Mortona Feldmana, twórcy „otwartej formy” Earle’a Browna, czy wspomnianych już Giacinto Scelsiego czy Johna Cage’a. Ten ostatni w życiu Léandre miał odegrać niebagatelną rolę. Twórcę „Imaginary Landscape No. 4” Léandre wspomina: „John Cage pozostanie na zawsze moim duchowym ojcem. Sprawił, że zaczęłam słuchać świata wokół mnie, pozwoliłam być dźwiękowi tym czym w istocie jest. Dał mi pewność siebie, Był też pierwszym, na którego twarzy dostrzegłam uśmiech po wykonaniu mojej kompozycji „Taxi” (1981) w auli Columbia University. Wciąż to pamiętam!”

Gdy przychodzi do doboru muzycznych środków, Léandre nie boi się eksperymentu. Francuzka ma na swoim koncie jeden z najdziwniejszych, nawet jak na standardy muzyki improwizowanej, albumów. „Les domestiques”(1988) – album nagrany wspólnie z Jonem Rosem, stanowi nie więcej niż zestaw dźwięków wydawanych przez przedmioty codziennego użytku. Już sama okładka zwiastowała, co nas czeka. Na rozstawionej obok garnków patelni leżał miniaturowy kontrabas. Léandre jest także członkinią European Women’s Improvising Group, zwanej wcześniej Feminist Improvising Group – pierwszej w historii kobiecej grupie grającej muzykę improwizowaną.

Joëlle Léandre jest niezwykle aktywna - tak koncertowo jak i wydawniczo. Jeszcze nie zdążyliśmy na dobrze przetrawić jej ośmiopłytowego boksu wydanego nakładem krakowskiej oficyny NotTwo, a juz otrzymujemy do rąk dwa jej kolejne albumy wydane nakładem francuskiej oficyny Rogue Art, z którą Joëlle od lat współpracuje.

W wydanym na kompaktowej płycie Tiger Trio "Unleashed" spotykają się trzy niezwykłe kobiety - oprócz Joëlle Léandre, Europejki wyrosłej na styku jazzowej awangardy, klasycznej, awangardowej muzyki komponowanej oraz wolnej improwizacji skład uzupełniają dwie amerykanki - flecista Nicole Mitchell z którą duet Rogue Art wydał bodaj w ubiegłym roku oraz pianistka Myra Melford. I we niezwykły sposób łagodzą one rozwibrowany świat Joëlle Léandre. Nicole Mitchell wywodząca się chicagowskiej sceny AACM-u od kilku lat grając i nagrywając z europejskimi muzykami coraz silniej zapuszcza się w obszary trzecionurtowe, wywodzące się z klasycznej europejskiej awangardy dwudziestego stulecia. Równocześnie wzbogaca ona ja swoją afroamerykańską tradycją z wyczuciem korzystając ze swych niezwykłych instrumentalnych (ale z wykorzystaniem także wokalu) umiejętności. Z kolei Myra Melford, chyba najbardziej liryczna (w tradycyjnym rozumieniu tego słowa) z całej trójki, wyrosła ze świata jazzu - ale tego otwartego na dokonania i dorobek awangard wielu różnych nurtów i tradycji. Uczennica Dona Pullena, zafascynowana muzyką i duchowością Josepha Jarmana czy Leroya Jenkinsa, wnosi do tego tria swoją charakterystyczną, pogodną melancholię i ciepło, co sprawia, iż muzyka Tiger Trio nie przynależy chyba w pełni do świata awangardy. To niezwykłe, pogodne, liryczne momentami improwizacje, twórcze i pełne skupienia, pulsujące podskórną energią, która zawsze znajduje ujście w pełnych pasji i polotu improwizacjach.

Wspaniała płyta i zupełnie wyjątkowa w dorobku każdej z tych osobowości. Polecamy gorąco!

Editor's info:
Putting aside considerations of gender, race, nationality, age and anthropomorphism – how fierce should a musical tiger trio be? – the three produce unique, affirmative music that demands no qualifiers. Ken Waxman, excerpt from the liner notes

muzycy:
Myra Melford: piano
Joëlle Léandre: double bass
Nicole Mitchell: flute, alto flute, piccolo

utwory:
1. Lightening (4:24)
2. Freezing Rain (4:29)
3. Dust Storm (3:54)
4. Bright Sunshine (4:47)
5. Heavy Hail (4:50)
6. Threatening Clouds (4:35)
7. Thick Fog (3:48)
8. Summer Rain (4:06)
9. Hurricane (6:30)
10. Drizzling Snow (4:02)

total time - 45:25
wydano: 2016-11
nagrano:
Recorded live on March 25th 2016 by Jean-Marc Foussat at Galerie Zürcher, Paris, France
Mixing and Mastering: Jean-Marc Foussat
Liner notes: Ken Waxman, William Parker

more info: www.roguart.com

ROG0074

Opis

Wydawca
Rogue ART (FR)
Artysta
Tiger Trio [Myra Melford / Joëlle Leandre / Nicole Mitchell]
Nazwa
Unleashed
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.