search

Kjetil Mulelid Trio: Not Nearly Enough To Buy A House [Vinyl 1LP+CD]

135,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2018-10-22,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Norwegia
opakowanie: Singlefold
opis:

multikulti.com - ocena * * * *:
Koncertujące w wielu krajach norweskie trio prowadzone przez pianistę Kjetila Mulelida, w swoim kraju ma wysoką pozycję na rynku muzycznym. Potwierdzają to liczne nagrody jak chociażby nominacje do Norwegian Grammy Award 2016 i 2017.

Tak piszą o Kjetil Mulelid Trio na świecie:
" Mulelid dyskretnie, ale stanowczo wzbogaca triową narrację o unikalną artystyczną inteligencję i wyborny smak." - Textura Music (CA)
"Mulelid używa fortepianowych klawiszy, jakby miał zdolność do uchwycenia różnicy pomiędzy tęsknotą i melancholią, a potężnymi i zwinnymi fortepianowymi kaskadami, pełnych wigoru spiętrzeniami harmonicznymi, i perlistymi inkrustacjami". - Bad Alchemy (DE)
" Muzyka Kjetila André Mulelida ma moc silnego narkotyku, trudno się od niej nie uzależnić" - Bird is the worm (US)
"Mulelid udanie znalazł dla siebie dla siebie niszę, starannie przemieszczając się między kompozycją a improwizacją, unikając przy tym zużytych klisz zarówno amerykańskiego, jak i skandynawskiego jazzu". - Ian Mann, The Jazz Man (Wielka Brytania)

Wielkim atutem trójki Norwegów jest panowanie nad nastrojem, unikalną atmosferą, co przy dynamicznej zmienności poszczególnych kompozycji jest szczególnie trudne. Nietypowy sposób, w jaki traktują swoje instrumenty wprowadza do ich muzyki szczyptę tajemniczości, wzbogacając zamysł dramaturgiczny całości. Każde kolejne odsłuchanie płyty sprawia, że odkrywamy kolejne warstwy tego inspirującego nagrania.
autor: MAd
Copyright © 1996-2018 Multikulti Project. All rights reserved

laboratoriummuzycznychfuzji.com - ocena 7 na 10:
Debiutancki album tego trio na długo zagościł w moich głośnikach. Tak, jak sugerowałaby nazwa samego albumu, tak i ja wziąłem kredyt na czas i oswojenie z jego treścią. Treść, której koncept nie przychodził łatwo ze względu na rozbisurmanione inspiracje sięgające od pięknych porywających melodii przez free jazz a skończywszy na sonorystyczno-ambientowych odcieniach aranżacji.

Przyznam szczerze, że chwile ulotne tu są... jak motyle, dlatego album wymaga niebywałej koncetracji, ale nie ze względu na gęstość struktur, ale ich szybko przemijający charakter. W wielu momentach słuchacz wylać może łzy, że kompozycje tak szybko się kończą. Weźmy na to fantastyczne „intro” Entrance, którego wyśmienicie rozklejająca melodia cichnie tak szybko jak się zaczęła. Przykro trochę, że potencjał naprawdę wybitnie świdrującego motywu zostaje odsunięty na bok, zwłaszcza że na płycie miejsca nie brakowało.

Z drugiej strony dostajemy bowiem You There in Silence, Having No Words, które wprawdzie z równie wysublimowanym motywem zostaje rozciągnięte do granic wytrzymałości, z czasem sprawiając wrażenie, że nieco nadwyrężając dynamikę kompozycji. Ta jednak jest z natury rozparcelowana na płycie niezwykle bogato, od buńczucznie zaaranżowanych fragmentów (Leaving Home, Fly, Fly), przez klasyczne stymulowanie (Children’s Song), aż po bardzo alternatywne współczesne wibracje (From Someone Else's Point of View). Trio ukazuje prawdziwy kunszt brzmieniowej elastyczności, wymieniając łatwo zapamiętywalne melodie z futurystycznym minimalizmem aleatoryczności (Time/Breath). Utwory są przy tym niezwykle intymne, częstokroć zamykające swoją przestrzeń wzruszającym oniryzmem (Three Last Words).

Kolektywna woń improwizacji widocznie stawiana jest w tym projekcie jako priorytet. Ta ciężko wyłamuje też z kompozycji wyjątkowe kulminacje brzmienia, krystalizujące koncepcję tegoż projektu będącego tworem „chwilowej inspiracji” i pójścia za jej ciosem, bez zbędnych kalkulacji. Bogactwo harmonii oraz energii sprawia, że młodzieńcza ciekawość dwoi się i troi by zaprezentować jako produkcję dojrzałą. I taką też dostajemy. Być może nieco mocno rozproszoną, ale za to niezwykle intrygującą.

Wydawnictwo to pozbawione jest kompleksów, aczkolwiek spontaniczny wymiar nieraz tłamsi nieco porządek samej treści i struktury. Mimo pozornie chwiejnej struktury wielu utworów, żadna z kompozycji nie pozbawiona jest jednak chwytliwości i wyrafinowania. Ten solidny fundament muzycznej dekonstrukcji za każdym przesłuchaniem tworzy niemalże nową „historię”, trochę jak eksperymentalna powieść Julio Cortázara „Gra w klasy”, gdzie każdy rozdział, nawet w momencie zmiany kolejności ich czytania tworzy razem płynną całość. Jeśli to nie zasługuje na uwagę to nie wiem, co jeszcze może Was do tego przekonać.
autor: Egon Klank

Editor's Info:
Following in the footsteps of In The Country and Espen Eriksen Trio, Kjetil Mulelid Trio is the third piano trio to appear on Rune Grammofon. Although they can be placed in the same musical landscape, it´s also fair to say there are certain obvious differences. There is a solid dose of youthful playfulness and curiosity at work here, at the same time they show an assured maturity that belies their age (26, 26 and 29). The music is based on compositions by pianist Mulelid - inspired by everything from psalms to free jazz - but there is also room for collective improvisation. It can be energetic, rhythmically complex and harmonically rich, but also intimate and with a beautiful melody. They work purely with acoustic sounds and timbres and are constantly reaching for new ways to express themselves within these frames.

muzycy:
Kjetil André Mulelid: Piano
Bjorn Marius Hegge: Double Bass
Andreas Skar Winther: Drums

utwory:
LP:
A1. Entrance 1:34
A2. Fly, Fly 7:00
A3. Children's Song 4:06
A4. You Stood There In Silence, Having No Words 7:12
B1. C & R 1:54
B2. From Someone Else's Point Of View 5:08
B3. Time/Breath 5:18
B4. Leaving Home 4:26
B5. Three Last Words 4:32

CD
1. Entrance 1:34
2. Fly, Fly 7:00
3. Children's Song 4:06
4. You Stood There In Silence, Having No Words 7:12
5. C & R 1:54
6. From Someone Else's Point Of View 5:08
7. Time/Breath 5:18
8. Leaving Home 4:26
9. Three Last Words 4:32

wydano: 27.10.2017
nagrano: recorded january 11th and 13th, 2017 in ora studio, trondheim, norway

more info: www.runegrammofon.com
more info2: www.kjetilmulelid.com

RLP3196

Opis

Wydawca
Rune Grammofon (NO)
Artysta
Kjetil Mulelid Trio
Nazwa
Not Nearly Enough To Buy A House [Vinyl 1LP+CD]
Instrument
piano
Zawiera
Vinyl 1LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.