search

First Detail

75,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2016-12-06,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com:
Frode Gjerstad i Eivin One (oohne) Pedersen ponoć pierwszy raz spotkali się wczesną jesienią 1975 roku. Nie od razu jednak zaczęli razem grać, ale - jak wspomina Gjerstad - na pewno było przed grudniem 1981 roku, kiedy to po raz pierwszy na ich zaproszenie do Stavanger przyleciał John Stevens. I to właśnie to spotkanie sprawiło, i koncert z muzykiem, który był dla nich obu wielką inspiracją, sprawiło, że zaczęli myśleć o kontynuowaniu projektu. Już po koncercie, na zakończenie tego spotkania, powiedzieli Stevensowi, że chcieliby kontynuować ten projekt, zamienić go w regularnie grający zespół. Ale Stevens chciał basisty w tym składzie - "let's get the best" miał wtedy powiedzieć i zaproponował by do zespołu zaprosić pochodzącego z Południowej Afryki, ale od lat mieszkającego w Europie Johnny'ego Mbizo Dyani. Frode Gjerstad słyszał go już wcześniej w trio z Mongezi Fezą i Okayem Temizem i wiedział, że jest on fantastycznym muzykiem.

Dzięki zaangażowaniu się Johna Stevensa współpraca z Johnnym Dyanim doszła do skutku i kilka miesięcy później zagrali w kwartecie kilka koncertów w Norwegii. Pierwszy z nich - w odczuciu Gjerstada - był straszny, ale w toku współpracy muzyka stawała się coraz bardziej interesująca, a partnerzy nabierali do siebie zaufania i współpracowało im sie coraz lepiej. W 1982 roku zagrali razem koncert na Molde Jazz Festival i jesienią tego samego roku grali jeszcze dalszy ciąg koncertowej trasy po Skandynawii. To nagarnie pochodzi właśnie z tamtej trasy koncertowej, z pierwszego występu na który Johnny'emu Dyani nie udało się dotrzeć i z konieczności zagrali go w trio, w składzie, w którym rok wcześniej rozpoczynali współpracę.

W muzyce zespołu nie ma przypadkowości. Nie wiem jak brzmiał ten pierwszy ich występ, w grudniu 1981 roku, ale śmiem twierdzić, że nie tak. Słychać tutaj bowiem od pierwszych dźwięków zgranie i zaufanie, słychać, że muzycy współpracują, że sobą od dłuższy czas i mają nie małe wspólne doświadczenie. Muzyka jest świetnie poukładana i pena inwencji - znakomita współpraca Stevensa z grającym tu na fortepianie i używającym jeszcze analogowych (o ile się nie mylę) syntezatorów Pedersen, sprawią, że Gjerstad wcale nie ma tu za dużo przestrzeni. I doceniając to znakomite porozumienie partnerów wcale nie chce tej przestrzeni zawłaszczyć, tak, że za brzmienie zespołu w dużej mierze odpowiada fortepian i perkusja z pewną dozą nieco oldschoolowej elektroniki. Ale te brzmienie przez blisko dwadzieścia pięć lat nie zestarzały się nic (a tego można się obawiać było najbardziej) i także dziś brzmią interesująco.

Gjerstad - mam wrażenie - był wtedy technicznie sprawniejszym muzykiem. I na pewno instrumentalistą wszechstronniejszym, nie tak bardzo manierycznym jak dziś. A to służy tyko muzyce kwartetu i sprawie, że jest ona zróżnicowana i czas cały - zaskakująca, otwarta, niezwykła.

Piękna płyta, będąca nie tylko dokumentem, ale potężną dozą znakomitego, niebanalnego free jazzu. Perspektywa lat wcale tego nie zmienia. To po prostu świetne, ponadczasowe granie. Koniecznie!
autor: Marcin Jachnik

Album ‘First Detail’ jest dostępny na dwóch nośnikach:
CD i Vinyl 1LP+CD
Editor's info:
If anybody deserves to be called a living legend in Norwegian free jazz it must surely be saxophone, flute and clarinet player Frode Gjerstad. Born in 1948 in Stavanger, he has since the early 80s been central on more than fifty records and played with a number of free jazz players such as Evan Parker, Johnny Dyani, John Stevens, Derek Bailey, Barry Guy, Bobby Bradford, Paul Rutherford, Hamid Drake, William Parker, Peter Brötzmann, John Edwards, Louis Moholo-Moholo, Han Bennink and several others.

Detail is the group he founded in 1981 with close friend Eivin One Pedersen (1956-2012) and legendary free jazz drummer and Spontaneous Music Ensemble founder John Stevens (1940-1994). "First Detail" is a recording from 1982 that predates the first Detail albums, hence the title. By this time Pedersen had left the group. For personal and emotional reasons Frode was sitting on the tapes until last summer before he felt ready to listen to them. Good thing he deemed them suitable for release because this is a truly great album, in our ears one of the best free jazz albums ever to come out of Norway! It´s almost unbelievable that Eivin One Pedersen had just turned 26 at the time, what an incredible player at such a young age! And John Stevens is on top form, with a very open approach in his playing and clearly enjoying the company of the Norwegians.
And Frode Gjerstad, well he is as always himself. At a time when most Norwegian sax players wanted to sound like Jan Garbarek, Gjerstad followed his own nose. In that respect there are no obvious references to other sax players. In our ears he is one of the giants still active on the international scene. Needless to say, this comes highly recommended!


muzycy:
Frode Gjerstad: tenor saxophone, soprano saxophone, bass clarinet, alto flute
John Stevens: drums
Eivin One Pedersen: piano, keyboards

utwory:
1. this is the
2. first version
3. of detail

wydano: 2015
nagrano: Recorded at Henie Onstad Art Centre, October 2nd, 1982

more info: www.runegrammofon.com
more info2: frodegjerstad.com
RCD2166

Opis

Wydawca
Rune Grammofon (NO)
Artysta
Detail [Frode Gjerstad / Eivin One Pedersen / John Stevens]
Nazwa
First Detail
Instrument
reeds
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.