search

In The Country: Whiteout

75,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2012-10-25,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Norwegia
opakowanie: digipackowe etui
opis:

uwolnijmuzyke.pl
Morten Qvenild, lider In The Country, zdobył właśnie nagrodę festiwalu w Kongsberg - być może najbardziej prestiżową nagrodę jazzową w Skandynawii, a ich nowa płyta promowana jest jako opus magnum twórczości zespołu. Brzmi całkiem obiecująco.

In The Country, zespół od zawsze związany z norweską Rune Gramoffon, jest jedną z wizytówek bardziej "ludzkiej", melodyjnej i mniej eksperymentalnej strony wytwórni. Na pierwszej płycie, wyprodukowanej przez Arve Henriksena, mogliśmy znaleźć prawie wszystko - przede wszystkim wolne, rozlewające się jazzowe kompozycje, wzbogacone ambientem. Płytę kończy skromne wykonanie arii Lascia ch'io pianga z opery Riandlo Händla - muszę przyznać, że gdyby nie ten utwór, to raczej nigdy nie wróciłbym już do twórczości tej grupy. Kolejna płyta, równie powolna i rozlazła była wyraźnie inspirowana rockiem progresywnym, w dwóch utworach gościnnie wystąpił legendarny nowojorski gitarzysta Marc Ribot, który dał się tu poznać jako (o dziwo) ponowne wcielenie Jima Hendrixa.

Po dwóch udanych (wyjątkowo udanych, ale jeszcze nie oszałamiająco udanych) krążkach na stronach Rune Gramoffon możemy przeczytać o magnum opus zespołu, o "płycie epickiej, ambitnej i nagranej na wielką skalę". Opus magnum nie należy do terminów nadużywanych, raczej nie na co dzień słyszymy takie deklaracje. Slogan reklamowy wytwórni czy jednak coś więcej?

Na "Whiteout" wszystkie dźwięki ciągną się powoli - powolne są akordy wygrywane na fortepianie, basista leniwie szarpie za struny kontrabasu, perkusja wolno wygrywa rytm. Pierwsze dwa utwory ("From The Shore","Kungen" - już same tytuły mówią nam trochę o klimacie płyty) wprowadzają nas do najbardziej ożywionej części krążka, przypominającą poprzednie wydawnictwo zespołu - "Losing Stones, Collecting Bones" - jest tu wszystko, od popowych i progresywnych brzmień po tango. Po apokaliptycznym finale "Ursa Major" rozpoczyna się część "epicka", przez ostatnie 40 minut mamy do czynienia z bardzo dojrzałą muzyką. "Dead Wather" zaczyna się opieszale, wręcz pogrzebowo, przez parę minut powtarza się kilka dźwięków, które w końcu przechodzą w spokojną improwizację. Aż w końcu krążek kończy utwór "Mother", w którym pojawia się wokal - znowu nie można odpędzić się od skojarzeń z rockiem lat 60./70. Wszystko kończy się kosmiczną solówką na syntezatorze (będącą poniekąd rozwinięciem finału "Ursa Major"), a Ci którzy nie wyjmą płyty z odtwarzacza, po kilku minutach ciszy usłyszą w prezencie dodatkowy utwór-zakończenie, wręcz - allargando.

Każdy ma takie opus magnum, na jakie zasłużył, a zespół Qvenilda zasłużył zdecydowanie na więcej. Dlatego cierpliwie poczekam, tak samo jak cierpliwie trzeba poznawać twórczość tej grupy...

Filip Lech

PS Na koniec nieśmiałe porównanie, trochę absurdalne. Rozwój In The Country bardzo kojarzy mi się z tym jak rozwijała się inna grupa, w której kiedyś udzielał się Morten Qvenild - Jaga Jazzist.

PPS W większości recenzji płyt ze Skandynawii autor wspomina o fiordach, górach, morzu, mgle i tak dalej, wszystko to można odnieść też do twórczości In The Country.
autor: Filip Lech


Editor's Info:
Ambitious, epic and grand in scale, In The Country's third album "Whiteout" qualifies to be called their magnum opus. Most of the music was performed and written as a thank you, as is the tradition, after leader Morten Qvenild was awarded Kongsberg Jazzfestival's prestigious Musician Award. Other receivers have included notables such as Nils Petter Molvar, Bugge Wesseltoft and Sidsel Endresen. Qvenild is already established as a writer with a strong signature, original and melodic with elements from many genres of music. His playing is rich in detail and dynamics but never dominant, and together with bassist Roger Arntzen and drummer Pal Hausken's sensitive and inventive contributions we are in for a treat when it comes to trio interplay. These eight compositions are all between seven and twelve minutes and are given time to develop, much like the best exploratory jazz and progressive rock music. Another triumph from the band whose previous effort was dubbed "one of the finest and most arresting albums to come out of Europe this year" by Downbeat.


muzycy:
Morten Qvenild: fortepian, fortepian elektryczny (Fender Rhodes), syntezator, wokal
Roger Arntzen: kontrabas, wokal
Andreas Mjos: gitara, wibrafon, marimba, skrzypce, instrumenty perkusyjne
Pol Hausken: instrumenty perkusyjne, wokal

utwory:
1. From the Shore
2. Kungen
3. Doves Dance
4. Ursa Major
5. Dead Water
6. W.A.R.M.
7. Mother

total time - 73:58
wydano: 25.05.09
more info: www.runegrammofon.com
more info2: www.inthecountry.no

RCD2086

Opis

Wydawca
Rune Grammofon (NO)
Artysta
In The Country
Nazwa
Whiteout
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.