search

Liudas Mockunas, Rafał Mazur, Raymond Strid: Live at Divadlo 29

39,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

Wspólne nagranie litewskiego saksofonisty Liudasa Mockunasa, szwedzkiego perkusisty Raymonda Strida i polskiego gitarzysty Rafała Mazura.

Liudas Mockunas - uzyskał swój MA w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, oraz tytuł Master of Jazz z renomowanej Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. W roku 2000 wraz z duńskim perkusistą Stefanem Pasborg założyli formacją o nazwie Toxikum. Ich pierwszy wspólny album o tej samej nazwie został okrzyknięty w Danii za Odkrycie Roku 2004. Na Litwie przezogólnokrajową prasę "LietuvosRytas” został uhonorowany nagrodą za Kulturalne Działania za rok 2004. Natępne nagrody to: „Talent” przyznana przez "Rhythmic Music Conservatory" w roku 2005, nagroda fesiwalu jazzowego "Vilnius Jazz" wroku 2006," Birstonas Jazz " w roku 2008 oraz LithuanianMusicians Union "Golden Disc" również w roku 2008. Jest również współ liderem takich projektów jak: "Pasborg-Mockunas "Megaphone" featuringMarc Ducret i Paul Brousseu,"Revolver", "Traffic Quartet", "Red Planet".
Jest członkiem Copenhagen Art Ensemble gdzie współpracował z Markiem Ducretem, Matsem Gustaffsonem, Barry'm Guy'em, Andrew Hillem, Vladimirem Chekasinem, Vladimirem Tarasovem, Piere Dorge'm oraz jego "New Jungle Orchestra". Mockunas wykłada w Lithuanian Music and Theatre Academy, jest jednym z założycieli Lithuanian Jazz Federation. Prowadzi również swoją własną wytwórnię, która specjalizuje się w wydawnictwach muzyki improwizowanej.

Rafał Mazur - Głównym polem zainteresowania i działania jest dla Rafała swobodna improwizacja, zarówno zespołowa jak i solowa. Od kilku lat artysta działa energicznie na europejskiej scenie muzyki improwizowanej, jest zapraszany na koncerty i festiwale, oraz zaprasza zagranicznych muzyków-improwizatorów na wspólne koncerty w Polsce.
W swej praktyce muzyka-improwizatora i na drodze do osiągnięcia mistrzostwa w niej, Rafał studiuje filozofię chińską (Instytut Filozofii UJ), czyniąc z taoizmu mocną podstawę do osiągnięcia postawy improwizatora. Od 5 lat aktywnie trenuje taoistyczną sztukę walki TaiJi Quan Chen, uważając za chińskimi filozofami i mistrzami sztuk walki, iż najważniejszy w kwestii kreacji spontanicznej oraz adekwatnej reakcji na nieprzewidziane sytuacje (sytuacje improwizacji kolektywnej) jest stan umysłu.
W Chinach od ponad 3000 lat doskonali się praktyki przygotowywania umysłu do działania spontanicznego, a teoretyczne rozważania nad kreacją "ad hoc", znajdujące swe źródła w taoistycznej tezie o "naturalnej i spontanicznej kreacji" otaczającej nas rzeczywistości, mają swoje poczatki we wczesnym średniowieczu - dynastii Tang.
W 2006 roku, podczas trasy koncertowej Polish Sound Art in China w Chinach, gdzie artysta reprezentował polska muzykę improwizowaną, oprócz koncertowania Rafał wygłosił wykłady w NiLIHo Gallery w Foshan oraz w Zendai Art Museum w Szanghaju, oraz konfrontował swoje podejście do improwizacji (oraz do taoizmu i Tai Ji) w spotkaniach z przedstawicielami chińskiej sceny muzyki improwizowanej.
Ostatnim efektem pracy i artystycznych poszukiwań Rafała, jest pierwsza płyta muzyki swobodnie improwizowanej na akustycznej gitarze basowej solo - "Sonor Forms", wydane w listopadzie 2009 przez niezależne wydawnictwo DTS Records, w serii TRANSIDIOMATICS. Jest to efekt pracy artysty nad spontaniczną improwizacją solową.
Rafał Mazur gra na akustycznej gitarze basowej zbudowanej przez Jerzego Wysockiego i używa strun Thomastik-Infeld.

Raymond Strid – czołowa postać szwedzkiej sceny improwizacji. Raymond Strid rozpoczął granie na bębnach stosunkowo późno. Ponieważ uzależnił się od
słuchania muzyki, czasami spędzając po 8 godzin na tej czynności, ostatecznie postanowił samemu zacząć grać (lecz do dzisiaj jest zapalonym melomanem I audiofilem). Nie mając muzycznego wykształcenia, postanowił nauczyć się grać na perkusji, sądząc, iż będzie to najłatwiejszy instrument do opanowania. Poza tym, był szczególnie zainspirowany europejskimi perkusistami, takimi jak Han Bennink, Paul Lytton I Tony Oxley.
Pierwszy koncert zagrał 30 września 1977 , następnie grywał w wielu lokalnych zespołach sztokholmskich. W 1988 stworzył szwedzkie trio GUSH z Matsem Gustaffsonem I Stenem Sandellem. Od tego momentu rozpoczął współpracę z wieloma zespołami I brał udział w wielu projektach, jak np. Guy/Gustaffson/Strid, Crispel/Jormin/Strid, czy freejazzowe trio LSB (Freddrik Ljungkvist I Johan Berthling). The Electrics (Axel Dörner, Sture Ericson i Ingebrigt Flaten) został założony w 2000 roku I w tym samym roku Raymond został członkiem Barry Guy New Orchestra.
Strid brał udział w wielu największych festiwalach muzyki improwizowanej w Europie I Ameryce Północnej. Około roku 2005 stwierdził, iz jego styl muzyczny jest czymś pomiędzy swobodną improwizacją a free jazzem, czymś łączącym te dwie stylistyki. Raymond również uczy improwizacji i estetyki.

It is new band. Raymond Strid - amazing Swedish drummer, Liudas Mockunas - great sax player from Lithuania and Rafał Mazur, polish acoustic bass guitar player. They met in Centre of Contemporary Art "Solvay" in Krakow, made recording and played concert.
The concert was at Divadlo 29 - the municipal open cultural centre in the historical centre of Pardubice.

MW9452

Opis

Wydawca
Not Two (PL)
Artysta
Liudas Mockunas / Rafał Mazur / Raymond Strid
Nazwa
Live at Divadlo 29
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.