search

The Storyteller (Live at Dizzy's Club Coca-Cola)

59,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2:
Nagrań Randy Westona nigdy za wiele. Tym bardziej, że jest ich bardzo mało. To kolejny obok Horace'a Tapscotta pianista, który nigdy nie zdobył należnej mu pozycji. To obok Abdullaha Ibrahima najważniejszy pianista wprowadzający do jazzowego języka bogactwo kulturalne Afryki. Przez krytyków jazzowych porównywany do Duke'a Ellingtona czy Theloniousa Monka, pozostawał w cieniu bardziej znanych muzyków jazzowych.

Nagrany w grudniu 2009 roku w małym klubie w Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku materiał wydany został w oficynie Motema Records. W programie znalazły się zarówno solowe kompozycje, jak i z towarzyszeniem jego długoletniego zespołu African Rhythms z Lewisem Nashem w składzie. To pełen wigoru, współczesny jazz zakorzeniony i przesiąknięty pulsem kontynentu, który Weston zawsze uważał za swój dom.

"The Storyteller" to nie tylko wspólny język improwizacji na najwyższym poziomie, ale przede wszystkim uchwycenie fenomenu „afrykańskiego jazzu”, przesiąkniętego magią styku dwóch kultur, amerykańskiej i północno-afrykańskiej. Maestria wykonawcza muzyków sprawia, że płyta powinna być gratką nie tylko dla fanów Randy'ego Westona.
autor: Piotr Szukała
Copyright © 1996-2020 Multikulti Project. All rights reserved


jazzarium.pl:
Siedemdziesiąt lat w służbie czarnej muzyki! – tak można byłoby określić jednym zdaniem artystyczne działania pianisty i kompozytora Randy’ego Wesotna. Nie zawsze jednak Weston w takim sam sposób czarnej muzyce służył. W różnych okresach artystycznej kariery środek ciężkości jego muzyki zmieniał się w sposób zasadniczy. Raz były to nieomal mainstremowe działania, w ostatnim czasie przypomniane no choćby przez znakomite wydawnictwo Mosaic Select, kiedy indziej obserwować można było głęboki ukłon w stronę muzyki etnicznej zarówno Afryki Środkowej, jak i Magrebu. Teraz pomiędzy tymi czysto jazzowymi i etnicznymi fascynacjami doczekaliśmy się rodzaju zrównoważenia, które pozwala widzieć muzykę Randy’ego Westona jako rodzaj wielkiej syntezy.

Z nią też mamy do czynienia na jego najnowszej płycie zatytułowanej „The Storyteller” będącej rejestracją koncertu jaki grupa Westona dała w Dizzy’s Club Coca-Cola w 2009r. Wydanie tego albumu zbiegło się z wejściem na rynek „African Rhythms” - autobiografii Westona spisanej piórem Wilarda Jenkinsa. Takich okazji wydawniczych można by jeszcze więcej przypomnieć. Choćby to, że po raz pierwszy powstała płyta będąca dokumentem długoletniej współpracy Westona z genialnym perkusistą Lewisem Nashem. Ważniejszym jednak wydaje się smutny fakt, że w 2010r dobiegło kresu życie wieloletniego przyjaciela Westona, a także jego muzycznego towarzysza, puzonisty Benny’ego Powella. Łatwo więc będzie przypuszczać, że Weston właśnie teraz na naszych oczach próbuje dokonać podsumowania swojej twórczości, ale prawdę powiedziawszy, sądząc po jego dyspozycji można śmiało stwierdzić, że w jego muzyce wiele jeszcze może się zdarzyć i pomimo sędziwego wieku nie w głowie mu pisanie artystycznego resume.

Przekonali się o tym z pewnością ci, którzy posłuchali na żywo czy w internetowej transmisji jego występu podczas tegorocznej wielkiej gali Jazz Journalist Asociation, którą grupa Westona uświetniła. Nie ma co udawać Weston zgromadził wokół siebie muzyków różnych pokoleń i wraz z nimi stworzył formację będącą doskonałym medium wykonawczym dla jego muzycznych zamysłów. „The Storyteller” to rodzaj opowieści złożonej z 11 rozdziałów. Formy większe i pod względem złożoności narracji bardziej zamaszyste przeplatają się z częściami opowiadanymi przez Westona będącego już tylko jedynym narratorem. Razem układają z dźwiękową przypowieść o czarnej muzyce w ogóle, o jej rytmie, o melodyce, o znaczeniu w procesie kreacji i identyfikacji. Imponująca jest narracyjność gry Westona, a mocna ogromnie intensywna rytmicznie gra budzi podziw. No ten niewiarygodny kontrabasista Alex Blake! Jego akompaniament w utworze „Jus Blues” przechodzący w solowy „Bridge” nie raz kazał mi się zastanawiać czy tej fascynującej i szalenie bogatej w barwy opowieści nie mogliby poprowadzić on sam i Randy Weston.
Autor: Maciej Karłowski


Editor's info:
A very special live recording from NEA Jazz Master Randy Weston, whose music encompasses the vast rhythmic heritage of Africa with global creations that musically inform and inspire.

The Storyteller stands out in Weston's wide discography as the premier recording of new arrangements of Weston classics, as Weston's first performance with jazz lion Lewis Nash on drums, and, sadly, as the last recording of Weston's long time collaborator, trombone legend Benny Powell (1930-2010.)
Release coincides with the 50th anniversary of Weston's landmark 1960 recording Uhuru Afrika, and with the publication of his autobiography African Rhythms, which documents one of the most extraordinary lives in jazz.

"A truth seeker who sees a power in music much greater than all of us. Besides, those who have experienced Mr. Weston and African Rhythms know he is right by how the music makes us feel." - New York Times

"No musician has been more devoted to exploring the connection between Afro-American classical music (jazz) and the ancestral spirits and rhythms of the African continent than Randy Weston." - All About Jazz

"Jazz has never known a master builder quite like Weston." - Chicago Sun Times

MTM51

Opis

Wydawca
Motema Records
Artysta
Randy Weston & His African Rhythm Sextet
Nazwa
The Storyteller (Live at Dizzy's Club Coca-Cola)
Instrument
piano
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.