search

Meadow Quartet: David & Goliath

41,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

Info wydawcy:
Meadow Quartet, jeden z najciekawszych polskich zespołów, bazujących na tradycyjnej muzyce żydowskiej. Jednak w świecie Meadow Quartet wszystko może się wydarzyć, muzyka tradycyjna nie jest punktem końcowym na artystycznej drodze czwórki muzyków, tradycja żydowska jest pretekstem do stworzenia oryginalnego świata dźwięków.
Gruntownie wykształceni muzycy, sięgając po całą paletę środków improwizacyjnych sprawiają, że ich muzyka nabiera oryginalnej dynamiki i charakteru. Członkowie zespołu z wielką swobodą poruszają się po terenach współczesnej kameralistyki, akustycznego jazzu i muzyki improwizowanej.

Trzecia płyta w dyskografii zespołu to zarazem pierwszy album koncertowy, zawierający zupełnie premierowy materiał.

Lider zespołu, klarnecista Marcin Malinowski tak pisze o płycie:
(...) Opowiadanie o walce Davida i Goliata należy do najbardziej znanych i symbolicznych przypowieści mających wpływ na kulturę europejską. Historia zwojów z Qumran – która już od dawna stanowi źródło moich inspiracji – oprócz tego, że przynosi nowe spojrzenie na tę przypowieść, jest bardzo wyraźnym symbolem ponadczasowości tego rodzaju treści.

Trzecia płyta Meadow Quartet z gościem specjalnym, perkusistą Klausem Kuglem jest jednocześnie pierwszym koncertowym wydawnictwem w dorobku zespołu. Jest także pierwszym albumem w pełni programowym, czyli – odnosząc się do terminologii muzykologicznej – opierającym się na treści pozamuzycznej. W tym konkretnym przypadku to treść mająca swe źródła w starożytności, na Bliskim Wschodzie. To treść mistyczna wyłożona współczesnym językiem (...)


Meadow Quartet powstał w 2009 roku w Gdańsku. To próba stworzenia płaszczyzny dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa – tradycyjnej muzyki żydowskiej. To w końcu próba podążania ścieżką, która wymyka się prostym klasyfikacjom stylistycznym.

Meadow Quartet to również czterech znakomitych instrumentalistów, każdy specjalizujący się w innym z wyżej wymienionych gatunków, ale przede wszystkim, to cztery współdziałające muzyczne osobowości.

Zespół jest laureatem II nagrody XVI Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja 2013 oraz uczestnikiem wydarzeń takich jak International Jewish Music Festival w Amsterdamie, Tzadik Poznań Festival, czy Internationaler Hansetag w Luneburgu. Meadow Quartet na swoich koncertach gościł uznanych muzyków, m.in. Jarosława Bestera, Tomasa Dobrovolskisa, Sauliusa Petreikisa, ponadto muzyka zespołu została wykorzystana w filmie Rosa Alba.

W lutym 2012 miał premierę debiutancki album zespołu zatytułowany Unexpected. Druga płyta, The Erstwhile Heroes z litewskim perkusjonistą Tomasem Dobrovolskisem ukazała w lipcu 2013 roku. Przez Gazetę Wyborczą została określona jako jedna z najciekawszych premier 2013 roku w Polsce.

KLAUS KUGEL
Klaus Kugel – studiował w Szkole Jazzu w Monachium. Od 1989 brał udział w wielu projektach z wybitnym litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem. Współpracował także z takimi postaciami jak: Karl Berger, Tomasz Stańko, Charlie Mariano, Kent Carter, Michel Pilz, Theo Jörgensmann, Kenny Wheeler, Vyacheslav Ganelin, Bobo Stenson, Glen Moore, Steve Swell, Sabir Mateen, Robert Dick, Peter Evans, Perry Robinson, Hilliard Greene, Charles Gayle, John Lindberg, Louie Belogenis, Matthew Shipp, William Parker, Bobby Few, Roy Campbell, Jemeel Moondoc, Wacław Zimpel, Mars Williams i innymi. W ciągu ostatnich 30 lat zagrał liczne koncerty i pojawił się na festiwalach w całej Europie, Kanadzie, USA, Syrii, Japonii, Meksyku, Rosji, Chinach, Ukrainie, czy Izraelu.

WYBRANE RECENZJE:
etnosystem.pl:
Meadow Quartet wynieśli jedną z najbardziej znanych, inspirujących i budzących trwogę historii biblijnych na zupełnie inny poziom. Odważne połączenie jazzu i muzyki żydowskiej odmalowuje przed nami wyraźny obraz bohaterskiej walki Króla Dawida z olbrzymem Goliatem.
Historię odważnego Dawida, który powalił wielokrotnie od siebie większego Goliata jednym celnym ciosem, można odczytywać na wiele sposobów. Jedni widzą w zwycięstwie Dawida łut szczęścia, inni - odwagę w dążeniu do celu, jeszcze inni przestrogę - nie ważne jak wielki jesteś, zniszczyć może cię drobiazg. Te rozmyślania i spojrzenie z różnych stron na antyczną przypowieść słychać w muzyce Meadow Quartet. Ich jazzowo-etniczna opowieść zawiera strach, dramatyzm, niepewność, zwątpienie, walkę i triumf.

Wszystkie te bardzo wyraziste sytuacje i emocje, jazzowy kwartet odmalowuje prostymi - wydawać by się mogło - środkami. Niepokój wprowadzają szybkie motywy, coraz głośniejsze repetycje dźwięków, charakterystyczne tremolo altówki. Niepewność i wahania Dawida słychać w wijących się melodiach klarnetu - instrumentu niemal jednoznacznie kojarzonego z muzyką żydowską. Walkę - siłowe stracie Króla z olbrzymem - wzmacniają dźwięki perkusji. Te sprawiają wrażenie bezładnych, z czasem jednak z chaosu uderzeń i huku wyłania się wojenny ład. Choć Meadow Quartet wykorzystali do programu "David & Goliath" przede wszystkim jazzowe środki muzyczne, to ich konsekwentne przeprowadzenie, wprowadzenie elementów skali muzycznej czy motywów dobrze nam znanych z kompozycji klezmerskich, jednoznacznie wskazują na inspiracje i umiejscowienie całej historii gdzieś w dawnym Izraelu.

"David & Goliath" to przykład nowoczesnej muzyki programowej, której idealnym dopełnieniem byłby obraz - czy to filmowy, czy w postaci tanecznej pantomimy. Muzycy kwartetu dowodzą na swoim pierwszym koncertowym materiale, jak świetnie potrafią operować wszystkimi elementami muzyki. W rozbudowanych kompozycjach sięgają po wielokrotne powtórzenia melodii, motywów rytmicznych, by zbudować odpowiednie napięcie i wywołać w słuchaczu wizję starotestamentowej sceny. Sesja z "David & Goliath" to podróż w czasie i przestrzeni, która nie pozostawi was obojętnymi na muzykę Meadow Quartet.
Autorka: Jadwiga Marchwica

trojmiasto.pl:
Słuchając studyjnych płyt Meadow Quartet zawsze miałem wrażenie, że zespół gra zbyt grzecznie i zachowawczo. Wszak pamiętać trzeba, że mieszkamy w mieście, gdzie muzyką żydowską zajmuje się Mikołaj Trzaska. Koncertowy "Dawid i Goliat" to propozycja wychodząca daleko poza akademickie ramy "czystego dźwięku". Brzmienie zespołu jest głębsze, intensywniejsze, ciekawsze. Spora w tym zasługa niemieckiego perkusisty Klausa Kugla, który dał kwartetowi z Łąkowej nie tylko energię pochodzącą z instrumentów perkusyjnych, ale i mądrość starego "frytowca". A do tego wszystko sam nagrał.

Marcin Malinowski i spółka mieli już okazję współpracować z innym świetnym perkusjonalistą - Tomasem Dobrovolskisem z Wilna. Niestety Dobrovolskis zginął tragicznie, pobity rok temu podczas nocnego spaceru z psem. Płyta "David & Goliath" to hołd dla Tomasa - kto wie, być może właśnie on miał ją nagrać z MQ.

Biblijne spotkanie Dawida i Goliata to historia znana na całym świecie. W pewnym sensie Goliatem można by nazwać samego Klausa Kugla - bo to gigant niemieckiego free-jazzu, który grał m.in. z Tomaszem Stańką, Williamem Parkerem czy Bobo Stensonem. Dawidem mógłby być młody kwartet Marcina Malinowskiego. Na szczęście - spotkanie muzyków odbyło się w Nadbałtyckim Centrum Kultury, a nie na polu walki. Celem zaś była kreacja, a nie zniszczenie.

Meadow Quartet podejmują wątek muzyczny porzucony przez Cracow Klezmer Band wraz ze zmianą nazwy na Bester Quartet. Tam, gdzie Jarosław Bester skręcił w stronę kameralistyki, Malinowski postanowił pójść w stronę jazzu i ludowej obrzędowości. Używają podobnego języka muzycznego (klarnet, skrzypce, akordeon, kontrabas, perkusja), ich kompozycje podobnie wywołują ciarki, ale energia powołałaby do życia samego Golema. Meadow Quartet z Kuglem brzmi mocarnie, momentami wręcz rockowo. Zespół zyskał też duchową głębię i mądrość starszego muzyka, który pokazuje młodym "Dawidom", którędy prowadzi droga do muzycznej dojrzałości.

Największe wrażenie Meadow Quartet robi, gdy zwalnia tempo, a klarnet grający z akordeonem zamienia się w walec, który miażdży wszystko na swojej drodze. Nie ma tu taniej klezmerki i chwytającej za serce kiczowatej romantyczności. To mądra, męska muzyka o dojrzewaniu, pokonywaniu własnej słabości i hartowaniu żelaza. Surowa i piękna opowieść.
autor: Borys Kossakowski


polskieradio.pl:
Jest trochę zespołów, które grają w Polsce muzykę żydowską/klezmerską. Część z nich potrafi doskonale łączyć ją z jazzem. W tej grupie Meadow Quartet jest zdecydowanie w awangardzie, jej członkowie potrafią bowiem po profesorsku korzystać z tej ogromnej tradycji i lepić z jej udziałem nowe struktury.
Lubują się w ozdobnych tematach, gorących rytmach i płaczliwych, melancholijnych klimatach i nie są obojętni na współczesne trendy w kameralistyce, więc i ich twórczość naznaczona jest oryginalnością i niepowtarzalnością.
Trzeci album Meadow Quartet - „David & Goliath” (wyd. Multikulti) to przy tym pierwszy koncertowy krążek zespołu. Dodatkowym jego wzbogaceniem jest występ gościa specjalnego - perkusisty Klausa Kugla.
Doskonale pamiętam, jak wielkie wrażenie robiły na mnie poprzednie wydawnictwa: w 2012 miał premierę „Unexpected”, a rok później „The Erstwhile Heroes” z litewskim perkusistą Tomasem Dobrovolskisem.
W ciągu tych trzech lat dużo się w grze zespołu zmieniło, rzeczywiści wszedł on na kolejny poziom, dzięki czemu może śmiało stawać ramię w ramię z najlepszymi zespołami na świecie nawiązującymi do muzyki żydowskiej.
autor: Mieczysław Burski

partners:
Miasto Gdańsk
WP ART Music
Tzadik Poznan Festival

media partners:
Program 2 PR
TVP Kultura

MPT006

Opis

Wydawca
Multikulti Project (PL)
Kompozytor
Marcin Malinowski
Artysta
Meadow Quartet
Nazwa
David & Goliath
Instrument
clarinet
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.