search

Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quintet With Joe McPhee: Lark Uprising

41,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2010-08-09
seria wydawnicza: Tikkun Series
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Singlefoldowe etui
opis:

multikulti.com:
Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet to instrumentalny zespół, składający się z pięciu osobowości, znakomitych muzyków oraz improwizatorów, władających różnymi rodzajami klarnetów, poczynając od klasycznego klarnetu Bb, przez rzadziej spotykany klarnet basowy, na altowym kończąc. Projekt powołał do życia Mikołaj Trzaska, trójmiejski, saksofonista i klarnecista, jedna z centralnych postaci yassowej sceny - współzałożyciel formacji Miłość i Łoskot. Dziś liderem, międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in., Bassisters Orchestra czy Shofar - wykonującego muzykę żydowską. Grał z gwiazdami światwego free jazzu - m.in. z Peterem Brötzmannem, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem.
W zespole Ircha towarzyszą mu: Wacław Zimpel, jeden z największych objawień polskiej sceny jazzowej ostatnich lat, jego polsko-amerykańsko-ukraińska płyta 'Four Walls' wg. opiniotwórczego Diapazon.pl uznana została za najważniejszą polską płytę jazzową 2008 roku. Zimpel jest współtwórcą formacji Emergency, The Light. Paweł Szamburski - lider znakomitej grupy Meritum i autor cyklu imprez 'Djazzpora' a także Michał Górczyński, który współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Dwaj ostatni współtworzą kwartet Cukunft. Główną ideą grupy jest przedstawienie współczesnego spojrzenia na muzykę żydowską w Polsce, która to od kilku lat jest twórczą inspiracją każdego z muzyków. Celem jest także odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i współczesnym jazzie. Repertuar to magiczne utwory, nieznanych kompozytorów, pochodzących z terenów dzisiejszej Ukrainy i Polski, uzupełnione o utwory własne oraz bogato rozbudowane improwizacje.
Przedstawiane na płycie nagranie zostało zarejestrowane podczas trzeciej edycji Tzadik Poznań Festiwal w lipcu 2009 roku na dziedzińcu Hotelu Bazar. Rozszerzony do kwintetu zespół - z gościnnym udziałem jednego z najważniejszych instrumentalistów współczesnego jazzu - Joe McPhee, zagrał wyciszony i natchniony koncert, którego niezwykłość i piękno pozwala w pełni docenić to nagranie. Muzycy nie korzystali z komponowanych tematów - wszystko co mamy okazję usłyszeń na płycie jest owocem chwili, w której o palmę pierwszeństwa rywalizują zgranie, porozumienie, kreatywność, otwartość i wirtuozerskie umiejętności. Ten skład zagrał dotychczas jeden, jedyny koncert, ale doskonałości komunikacji i współbrzmienia mogą pozazdrościć im zespoły grające w jednym składzie dziesiątki lat. Surowe piękno wyimprowizowanej harmoni.


MIKOŁAJ TRZASKA (ur.1966)
Saksofonista altowy i klarnecista basowy.
Absolwent Liceum Plastycznego w Gdyni-Orłowie. W 1987 r. rozpoczął studia w Akademii Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale malarstwa. Zafascynowany jazzem free, szczególnie muzyką Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana na pierwszym roku zaczął grać na saksofonie altowym. Po dwóch latach studiów porzucił uczelnię. Podczas studiów poznał Tymona Tymańskiego i wskutek tej znajomości w roku 1986 dołączył do zespołu tego basisty 'Sni Sredstwom Za Uklanianie'. Grupa ta stanowiła zalążek późniejszego największego fermentu w polskim jazzie przełomu lat 80. i 90. - Miłości. W zespole spotkali się tacy indywidualiści jak Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Jacek Olter, Jerzy Mazzoll czy Tomasz Gwińciński. Przez ostatnie lata Trzaska nawiązał stałą współpracę z muzykami na co dzień stanowiącymi stałą sekcję rytmicznš Petera Brötzmanna - basistą Peterem Friisem Nielsenem i perkusistą Peeterem Uuskylą. Podczas koncertów w roku 2004 daje się poznać jako pełnoprawny partner jednego z najwybitniejszych obecnie muzyków grywających solowe koncerty na saksofonie sopranowym - Joe Giardullo. Te projekty nie wyczerpują jednak muzycznych poszukiwań Trzaski. Wraz z z ukraińskim poetą Jurijem Andruchowyczem oraz z Maciem Morettim i Wojtkiem Mazolewskim nagrywa płytę 'Andruchoid'. W kwietniu 2005 roku Trzaska realizuje jedno ze swoich marzeń, staje sie czonkiem zespolu North Quartet, tym samym rozpoczyna współpracę z Peterem Brötzmannem. Trzaska gra na coraz to nowych instrumentach. Aktualnie, nie tylko na saksofonie altowym, ale również na klarnecie basowym, na saksofonach sopranowym i barytonowym, saksofonie c-melody i na harmonijce ustnej.
www.trzaska.art.pl

JOE MCPHEE (ur.1939)
Saksofonista, trębacz, puzonista, klarnecista, kompozytor.
Od czterdziestu lat jeden z najważniejszych i najbardziej kreatywnych twórców współczesnej sceny jazzowej, chociaż działający poza obszarem zainteresowania najpoczytniejszych mediów tak w Europie, jak i w Ameryce. Dość powiedzieć, że jedna z najważniejszych wytwórni jazzowych - szwajcarski Hat Art - powołana została do życia przez Werner X. Uehlinger w 1974 roku celem dokumentacji jego kompozytorskiej i instrumentalnej aktywności. Na scenie muzycznej obecny od końca lat sześćdziesiątych, gdy wydawane zostały jego pierwsze, autorskie nagrania - Underground Railroad, Nation Time i Trinity. W ciągu lat twórczej działalności przez tworzone lub współtworzone przez niego grupy przewineli się najważniejsi muzycy awangardowego jazz: Clifford Thornton, Joe Fonda, Hamid Drake, William Parker, Daniel Carter, Pauline Oliveros, Guillermo E. Brown, Jason Kao Hwang, Mat Maneri, Craig Taborn, Evan Parker, Sabir Mateen, Matthew Shipp, Raphe Malik, Peter Brötzmannem, Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Fred Lonberg-Holm, Dominic Duval, Steve Swell, Jay Rosen, Kent Kessler, Paal Nilssen-Love, Michale Zerang, Jeb Bishop... Pisanie o tym właściwie nie ma sensu - wszyscy co muzycy szczycą się bowiem tym, że grali z Joe McPhee. Od lat współpracuje z kilkoma uznawanymi za najważniejsze dla kreatywnej muzyki wytwórniami płytowymi: CIMP, Okkadisk, Music & Arts, Victo, Clean Feed, Leo, Not Two czy Cadence. Teraz, po raz pierwszy także w Multikulti Project
www.joemcphee.com

WACŁAW ZIMPEL (ur. 1982)
Klarnecista, klarnecista basowy, kompozytor.
Na polskiej scenie muzycznej zadebiutował jako współtwórca jazzowej formacji Emergency, poszukując własnych, oryginalnych środków wyrazu, opartych na tradycji jazzu i współczesnej muzyce klasycznej. Jego główną inspiracją jest tworczość takich artystów jak Eric Dolphy, John Coltrane, Ornette Coleman, Jimmy Giuffre, Anton Webern, Igor Strawiński. Poszukiwania muzyczne Wacława Zimpla skupiają się głównie na nowoczesnym podejściu do materiału dźwiękowego w improwizacji, wykorzystując dwudziestowieczne techniki kompozytorskie w prowadzeniu melodii i harmonii. Charakterystyczne dla jego muzyki jest również podejscie do brzmienia zespołu, poprzez oryginalne zestawienia instrumentów. Oto lista muzyków/projektów, z którymi Zimpel współpracuje: The Light [Wacław Zimpel / Wojciech Traczyk / Robert Rasz], Four Walls [Dave Rempis / Wacław Zimpel / Mark Tokar / Tim Daisy], Mikołaj Trzaska Quartet, Bobby Few, Klaus Kugel, Trzaska / Zimpel / Dys, Zimpel / Kusiołek, Clarinet Summit z Theo Jorgensmannem, Havard Wiik, Ken Vandermark's Resonance. Wykonuje również kameralnie i solowo muzykę klasyczną.
www.waclawzimpel.pl


PAWEŁ SZAMBURSKI (ur.1980)
Klarnecista, animator, improwizator. Studiował na wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii UW. Jest członkiem grupy badaczy puszczy dźwiękowej - Horny Trees (www.myspace.com/hornytrees), założycielem i liderem zespołu Meritum, od wielu lat prowadzi autorski cykl imprez z muzyką improwizowaną Djazzpora (www.djazzpora.art.pl). W solowym projekcie RepeatOne komponuje muzykę na klarnet przetwarzany oraz amplifikowany. Udziela się również w takich projektach jak: SzaZa (duet z Patrykiem Zakrockim), Tupika, Cukunft, Trifonidis Orchestra oraz w kwartecie klarnetowym Ircha Pneumatic (u boku Mikołaja Trzaski, Wacława Zimpla, Michała Górczyńskiego). Tworzy muzykę dla filmu, teatru, kina niemego oraz tańca współczesnego (min. 'Auto Da Fe' reż. Paweł Miśkiewicz - Stary Teatr, 'Wątpliwość' reż. Piotr Cieplak - Teatr Polonia, 'Gwiazdy spadają w sierpniu' reż. Marcin Liber - Muzeum Powstania Warszawskiego, 'Utwór Sentymentalny na Czterech Aktorów' reż Piotr Cieplak - Teatr Montownia, 'Solo na Pradze' reż. Zbigniew Kowalski - Studium Teatralne, 'Przed Południem Przed Zmierzchem', L. Bzdyl, P.Cieplak - Teatr Nowy w Łodzi).
www.myspace.com/szamburski


MICHAŁ GÓRCZYŃSKI (ur.1977)
Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Od 1998 roku zajmuje się pisaniem muzyki na różne składy instrumentalne ('Zróżnicowanie' dwa fagoty i klarnet, 'Rondo a la krakowiak' na wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy, 'Malowanie' na dwa klarnety, fagot, kontrabas i śpiew, 'Suita w stylu żydowskim' na klarnet, skrzypce i kontrabas oraz cykle utworów inspirowane różnymi językami świata), a także muzyki do teatru (około 25 spektakli dla teatrów dramatycznych i lalkowych). Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Występował jako solista z takimi zespołami jak: de Ereprijs, Kwartet Śląski, Orkiestra 'Aukso', Filharmonia Podlaska. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzyki Współczesnej w Darmstadt gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych, audycji radiowych. Od 2002 roku współtworzy zespół 'Kwartludium' specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego inspirując się beat boxem i współpracując z jednym z najlepszych polskich beat boxerów 'Tik Takiem' Patrykiem Matelą.
www.kwartludium.com


Machina, 2010-09, ocena: * * * *l
Klarnet to jedyny instrument, który doskonale nadaje się i do tańca, i do różańca. A jego basowa odmiana ma największą skalę ze wszystkich instrumentów dętych. Mikołaj Trzaska - początkujący klarnecista basowy - zaprosił do składu Irchy młodszych, ale bardziej doświadczonych w temacie kolegów: Wacława Zimpla, Pawła Szamburskiego i Michała Górczyńskiego. Rok temu podczas ich koncertu na otwarcie Tzadik Poznań Festiwal z wielkim Joe McPhee czułem się rozczarowany. Może to wina dźwięku w otwartej przestrzeni dziedzińca Bazaru Poznańskiego?
Wydana właśnie rejestracja tego koncertu olśniewa. Nieskończona paleta brzmień i zabiegów technicznych, podskórne napięcie, medytacyjne skupienie i improwizatorska inwencja. Gdy pięć klarnetowych strumyków wleje się do wspólnego koryta, Niagara jest nieunikniona.
autor: Jędrzej Słodkowski


screenagers.pl, ocena: 7 na 10:
'Lark Uprising' to nagranie koncertu zagranego przez zwołany z inicjatywy Mikołaja Trzaski kolektyw klarnecistów z gościnnym wsparciem Joe McPhee. W takim zestawieniu zespół miał okazję wystąpić tylko raz, a wszystkie utwory były w pełni improwizowane. Zaczynam od tego, gdyż słuchając płyty odnosi się zupełnie inne wrażenie: niejedna grupa poświęcająca na próby długie godziny mogłaby pozazdrościć kwintetowi doskonałego wyważenia poszczególnych elementów i tak perfekcyjnego zgrania. Przez większą część albumu mamy do czynienia z cierpliwym budowania złożonych melodii popartych akompaniamentem wirtuozersko kreowanych brzmień, daleko wykraczających poza tradycyjne wykorzystanie instrumentów. Dominujący na płycie liryczny nastrój, kreowany delikatnymi, płynnie uzupełniającymi się głosami oraz ciepłymi, organicznymi dronami, czyni zeń ciekawą alternatywę dla nagrań ambientowych z terytorium elektroniki. Nie brakuje tu też jednak dzikiej energii w postaci frywolnych wrzasków i fragmentów z silnie zaakcentowanym rytmem. Umiejętność przekucia ograniczeń w atut źródła inspiracji powoduje, że ilość narracyjnych rozwiązań jest odwrotnie proporcjonalna do liczby wykorzystanych instrumentów, a płyty przez cały czas jej trwania słucha się z ciekawością wypatrując rozwoju wypadków.
autor: Mateusz Krawczyk


popupmusic.pl, 2010-09
'...Ircha pierwotnie była i zasadniczo jest kwartetem klarnecistów w składzie Mikołaj Trzaska / Wacław Zimpel / Paweł Szamburski / Michał Górczyński - kwartetem muzyków nietuzinkowych, charakterystycznych, innowacyjnych w stylu gry i improwizacji oraz w koncepcjach realizowanych w ramach różnorakich projektów. Formacja objawiła się bodajże w 2008 roku, grając od tego czasu sporadyczne koncerty. Jeden z nich (na Tzadik Poznań Festiwal w 2009 roku), wyjątkowy, na którym do zespołu po raz pierwszy i jak dotąd ostatni dołączył Joe McPhee, przyniósł 'Lark Uprising'. Muzyka ta powstała bez kompozycyjnych zrębów, jest od pierwszej do ostatniej sekundy dialogiem, improwizacją i komunikacją pięciu klarnecistów. I jest fascynująca.
Kwintet fantastycznie wykorzystuje nie tylko wirtuozerskie umiejętności każdego z muzyków, tworząc surową harmonię o magnetycznej sile, ale także ciszę, snując stonowaną, cierpliwą i natchnioną opowieść. 'Lark Uprising' to muzyka skupiona, o emocjach wyraźnych i komunikatywnych. W swej szczególnej palecie brzmieniowej okazuje się kompletna i samowystarczalna, a czasem wręcz zaskakująco melodyjna. Kapitalne nagranie, oddające subtelne detale i niuanse, pozwala cieszyć się nią w pełni. Rzadko udaje się uchwycić magię kolektywnego wykuwania muzyki tak wiernie i pełnie jak tutaj. Piękna muzyka, wymagająca uwagi i ciszy, ale sowicie za nie wynagradzająca...'
autor: Piotr Lewandowski
popupmusic.pl


Editor's info:
Ircha is an instrumental quartet of four personalities - musicians and improvisors using different types of clarinet - from the classical Bb clarniet to the less popular bass clarniet. The project was brought to existence by Mikołaj Trzaska who comes from Trójmiasto. He is a saxophonist and clarinet player, one of the leading personalities on the Polish yass stage, co-founder of the Miłość and Łoskot bands. At presenty he is a leader of the international trio Volumen, member of numerous formations - among others teh Bassisters Orchestra and Shofar performing Jewish music. He played with many free jazz world stars, such as Peter Brotzman, Ken Vandermark or Peter Friis Nielsen.

Wacław Zimpel is one of the leading musicians declared as a revalation appearing on the Polish jazz stage in the last few years. His Polish-American-Ukrainian album 'Four Walls' was evaluated by Diapazon.pl as the most important jazz record of 2008. Zimpel is a co-founder of the Emergency and The Light bands. Paweł Szamburski is a leader of the great Meritum band and the author of the round of events 'Djazzpora'. He is also a film, theatre, silent film and contemprorary dance music composer. Michał Górczyński is sa musician, composer, author of installations and radio programmes, co-founder of the Kwartludium band specializing in performance of contemporary music.

The main idea of Ircha is to present a contemporary view on the Jewish music in Poland, wich is the artistic inspiration of each of the musicians. The group's objective is to find a common ground for the traditional Chasid music and contemporary jazz. The group's repertoire includes magic pieces of unknown Ukrainian and Polish composers, accompanied by their own compositions and extensivel bulit-up improviastions.


All About Jazz:
Polish reedman Mikolaj Trzaska has drawn an American connection for many years, working with figures like trumpeter Lester Bowie and in reedman Ken Vandermark's multi-national Resonance ensemble. He recorded a particularly strong trio date with McPhee and Trio X drummer Jay Rosen called Intimate Conversations for Not Two in 2007. Lark Uprising, from the Ircha Clarinet Quintet, brings them together again, along with Waclaw Zimpel, Pawel Szamburski and Michal Gorczynski, for five group compositions. Though not particularly known as a clarinetist, the alto clarinet has been part of McPhee's arsenal for years and cropped up in particularly fine form on the solo LP Alto (Roaratorio, 2009). Lark Uprising, though, is an undertaking that McPhee is only one part of-a brilliant collective vision summoned from five individuals.

While all of the players here are extremely well-respected improvisers in Europe and elsewhere, it would be a stretch to call Ircha a vehicle for soloists in the traditional, jazz-based sense. The music is far more textural in its import, as the finely orchestrated opener, "Ant-Hill Builder," testifies in somber, dusky tones that join in tight dissonance and Bill Dixon-like sway. Deep and burnished bass clarinet unfurls in popped accents, granting a jovial bounce to reverent grays and browns before merging into polyphonic varied moods. Zimpel's taragato is anthemic and wistful duetting with harsher bass clarinet warble, and the contrast in character is striking.

The pieces segue as a suite from "City Shepherds" onward, clattering pads dawning in a multiplicity of purred breath and ebbing, choppy beats. "Sleeping Deep in the Moss" is a filmic vignette, sparse, high and lonesome and calling to mind the wail of an English folksong, from which a collective banshee cry arises in the closing minute. A loping head-bob characterizes "Swampquake," becoming ever more fractured until the quintet splays out into a landscape of high and low harmonics.

Lark Uprising is a beautiful record and a unique one-though it centers on the reed family, Ircha is far more textural and ceases to be a mere "reed quintet" rather quickly. In this regard, the music is akin to the best work of Rova or the World Saxophone Quartet crossed with the textures of Alban Berg or Gyorgy Ligeti, but for all intents and purposes the music is decidedly their own.
by Clifford Allen

muzycy:
Joe McPhee: alt clarinet,
Wacław Zimpel: bass clarinet, clarinet, toragato
Paweł Szamburski: clarinet, bass clarinet
Michał Górczyński: bass clarinet
Mikołaj Trzaska: alt clarinet, bass clarinet

utwory:
1. Ant-hill Builder
2. City Shepherds
3. Sleeping deep in the Moss
4. Swampquake
5. Sparrows In Petagon

All compositions by Mikołaj Trzaska, Joe McPhee, Wacław Zimpel, Paweł Szambnurski, Michał Górczyński.

total time - 43:13
wydano: 2010-07
nagrano:
Recorded by Eryk Kozłowski during the Tzadik Poznań Festival in the Garden of Bazar Poznański, Poznań, Poland, July 17, 2009.
Mastering by Jarogniew Milewski
Cover design by Marek Wajda

more info: www.multikulti.com
more info2: www.joemcphee.com, www.waclawzimpel.com

MPT001

Opis

Wydawca
Multikulti Project (PL)
Artysta
Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quintet with Joe McPhee [Mikołaj Trzaska / Wacław Zimpel / Paweł Szamburski / Michał Górczyński / Joe McPhee]
Nazwa
Lark Uprising
Instrument
clarinet
Zawiera
CD
Vinyl 1LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.