search

Robert Kusiolek / Perry Robinson / Klaus Kugel / Christian Ramond: The Universe

41,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2014-02-03
seria wydawnicza: Improvised Music Series
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Singlefoldowe etui
opis:

Nowa płyta cenionego na świecie polskiego improwizującego akordeonisty w międzynarodowym składzie!

O jego poprzedniej płycie z formacją NUNTIUM tak pisano:

"Nuntium features minimal improvisation that draws from modern contemporary and avant-garde aesthetics, as well as jazz and folk and ethnic traditions. All seven cinematic improvisations feature a clear architecture and stress intimate and receptive interplay without sacrificing individual articulation"
All About Jazz - Eyal Hareuveni

"Robert Kusiołek płytą "Nuntium" dał popis swojej niezwykłej wyobraźni, tworząc słuchowisko tak bajkowe, że opisywać słowami go wręcz nie wypada..."
jazzarium.pl - Kajetan Prochyra

"kwintesencja muzyki postmodernistycznej. Kusiołek, Sjarov, Wojciński i Kugel czerpią inspiracje z różnych kultur, stylów, pożyczają różne ich elementy, tworzą z nich nowe jakości, w nich nadają nowe sensy. Raz słyszymy dźwięki orientalizujące, raz nawiązujące do klasyki jazzu, za chwilę następuje wyciszenie i musimy się mocno wsłuchać aby usłyszeć pojedyncze nuty, niezwykle minimalistyczne. Raz wydaje nam się, że jest to płyta jazzowa, raz że jej podłoże stanowi muzyka klasyczna. Dzięki swojej różnorodności przez pięćdziesiąt minut trzyma słuchacza w niepewności, czarując i mamiąc, obiecując i zabierając, nie dając odpowiedzi na to, czym jest"
uwolnijmuzyke.pl - Sandra Kmieciak

"Des folklores imaginés par Robert Kusiolek (accordéon, electronics), Anton Sjarov (violon, voix), Ksawery Wojcinsky (contrebasse) et Klaus Kugel (batterie, percussions), s’immiscent quelques vibrations familieres. Par exemple : ce violon, si proche de la dissonance ne nous dit-il pas quelques petites choses des quatuors a cordes de Béla Bartók ? Ailleurs, c’est un accordéon joué du bout des doigts qui évoque la grande Pauline Oliveros"
Le son du grisli - Luc Bouquet

"Słyszymy tu granie z pogranicza współczesnej kameralistyki. Artyści pozbawiają swą twórczość zbędnych kontekstów. Poszczególnych siedem kompozycji zatytułowali niczym rozdziały w książce: "Chapter 1", "Chapter 2" itd. Pozwala to słuchaczowi na swobodny odbiór i różnorodność interpretacyjną. Mamy tu niemal mistyczne brzmienia z pogranicza twórczości medytacyjnej, ale także echa natchnień etnicznych - wzbogaconych też wokalizami. Momentami artyści operują na pograniczu ciszy, czasem wydobywając z niej dzięki swym instrumentom niemal okrzyki, skowyty"
Gazeta Wyborcza - Tomasz Janas


"The Universe"
to eksplozja inwencji twórczej czterech muzycznych znakomitości: Perry’ego Robinsona, Christiana Ramonda, Klausa Kugela oraz znanego już jako lider projektu "NUNTIUM" - Roberta Kusiołka. Należy dodać, iż cały materiał dźwiękowy został zarejestrowany live, podczas trasy koncertowej kwartetu w latach 2011-2012. Brzmieniowe drgania owego albumu zaczynają się dość powolnym kołysaniem, a za chwilę wykraczają one poza granicę wyobrażalnej intensywności. Już w części drugiej wszystkie elementy muzyczne, jak i parametry dźwiękowe łączą się w spójną materię, która zdaje się poruszać z prędkością światła. Jednocześnie, w tej jak że burzliwej części, wszystkie warstwy całości pozostają zaskakująco selektywnie słyszalne. Kwintesencją nagrania są części przejściowe - spokojne i kontemplacyjne, wprowadzają one niekiedy w stan pełnej napięcia bezbronności, wywołanej czymś wielkim i nieskończonym… To one określają dramaturgie całej płyty. Muzyka ta jest niczym statek wyobraźni szybujący, raz zwalniając raz przyspieszając, w przestworach muzycznego wszechświata.

JazzPRESS 03/2014 - PŁYTA MIESIĄCA
Akordeonista, Robert Kusiołek, to jeden z tych muzyków, którzy rzadko wchodzą do studia nagraniowego czy rejestrują koncert na potrzeby kolejnego wydawnictwa, ale jak już to robią, efekt przechodzi wszelkie oczekiwania.

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, znakomity kompozytor i instrumentalista, uznanie wśród słuchaczy polskiego jazzu i muzyki improwizowanej zdobył tuż po premierze debiutu jego składu Nuntium. Miało to miejsce trzy lata temu, kiedy u jego boku stanęli: Ksawery Wójciński (kontrabas), Anton Sjarov (skrzypce) oraz Klaus Kugel (perkusja). Od tego czasu dużo się zmieniło, zarówno u Roberta Kusiołka, jak i na naszej scenie. Ale wtedy gro krytyków, dziennikarzy muzycznych i pasjonatów mówiło jednym głosem, wychwalając niekwestionowaną dojrzałość lidera. Tak kreatywnego operowania muzycznymi kontrastami i stanami emocjonalnymi trudno było uświadczyć na zbyt wielu wydawnictwach z nurtu wolnej improwizacji.
Od tamtego momentu o Robercie Kusiołku było stosunkowo cicho. Niepokój wzmagało brak jakichkolwiek informacji dotyczących jego planów wydawniczych czy koncertowych. Owszem, akordeonista spróbował swoich sił w duecie z saksofonistą, Pawłem Postaremczakiem. Nie można też zapomnieć o wspólnym projekcie z Klausem Kugelem, który wspomagali: tancerka, Carola Von Herder, i specjalista od gry światłem, Tobias Schmitz.
Brakowało jednak płytowego potwierdzenia przynależności do absolutnej ekstraklasy współczesnej sceny free improv.

Ta chwila nadeszła jednak wraz z premierą drugiej w dorobku Roberta Kusiołka płyty, nagranej pod szyldem The Universe. Uzdolniony akordeonista podjął tym razem współpracę z amerykańskim, legendarnym już klarnecistą, Perrym Robinsonem oraz kontrabasistą, Christianem Ramondem. Skład uzupełnił niezastąpiony Klaus Kugel – jedna z najważniejszych postaci współczesnej europejskiej sceny kreatywnego jazzu oraz właściciel znakomitego wydawnictwa Nemu Records.

O tym, że współpraca kwartetu The Universe dała piorunujący efekt, zapewne już się Państwo domyślają – w końcu tytuł Top Note nie przypada płytom, które nic nie wnoszą do naszego postrzegania muzyki improwizowanej. Zadecydowało to, co było główną siłą poprzedniego projektu Kusiołka – zróżnicowanie stylistyczne, dojrzałość w operowaniu dynamiką oraz chemia towarzysząca muzycznym dialogom kwartetu. I większe przekonanie o swoich umiejętnościach, co przełożyło się na płytę lepszą od poprzedniczki. Jeśli do tego dodać, że wszystkie kompozycje zostały zarejestrowane na żywo na koncertach w Polsce i w Niemczech, to nie sposób wyjść z podziwu dla Roberta Kusiołka i jego scenicznych kompanów. The Universe otwiera nowe możliwości, pozwala spojrzeć szerzej na muzykę improwizowaną, której charakter wyznacza całe spektrum dźwięków, kojarzonych z jazzem, folkiem i nurtem modern classical. To wszystko tworzy na tyle spójną i przekonującą całość, że już teraz można z dużą pewnością powiedzieć - po płytę Roberta Kusiołka sięgniemy ponownie w grudniu przy okazji podsumowań całorocznych.
autor: piotr Wojdat


muzycy:
Perry Robinson: clarinet
Robert Kusiolek: accordion
Christian Ramond: double bass
Klaus Kugel: drums

utwory:
1. Part 1 4:16
2. Part 2 6:33
3. Part 3 5:59
4. Part 3 7:54
5. Part 4 6:15
6. Part 5 5:09
7. Part 6 5:26
8. Part 7 4:01

total time - 45:33
wydano: 2014-02-10
nagrano: Recorded live:
(Part 1 & 2) 2012 / Poland
(Part 3 & 4) 2011 / Germany
(Part 5 - 8) 2012 / Germany
Mixed & Mastered by Robert Kusiolek
Cover Art & Design by Elena Chekanova

more info: www.multikulti.com
more info2: www.robertkusiolek.com

MPI031

Opis

Wydawca
Multikulti Project (PL)
Artysta
Robert Kusiolek / Perry Robinson / Klaus Kugel / Christian Ramond
Nazwa
The Universe
Instrument
accordion
Zawiera
CD
Data premiery
2014-02-03
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.