search

Babooshki: Vesna

48,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Ethno Jazz/World Jazz/Modern Jazz
premiera polska:
22.04.2013,
Wydawnicto Audiofilskie

seria wydawnicza: Folk Series
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Singlefoldowe etui
opis:

info wydawcy
"Babooshki" powracają na wiosnę z nowymi utworami. Płyta "Vesna" została nagrana w marcu w Studiu S-4 Polskiego Radia, a jej premiera odbędzie się 21 kwietnia w Studiu im. Władysława Szpilmana w Warszawie w ramach Muzycznej Sceny Tradycji.

Jest to zbiór tak zwanych "vesnianek" - ukraińskich i wschodniopolskich pieśni śpiewanych w czasie kolędowania wiosennego mających na celu pobudzenie witalnych sił natury i symboliczne przywołanie wiosny. Materiał zawiera utwory wiosenne i weselne m.in. z Biłgoraja, Puszczy Kurpiowskiej i lubelskiego. Babooshki zebrały materiał z archiwalnych nagrań Polskiego Radia, serii Muzyka Źródeł i własnych tradycji rodzinnych.

W nagraniu udział wzięli Karolina Beimcik: śpiew, skrzypce; Dana Vynnytska: śpiew, Michał Tomaszczyk: puzon, Jan Smoczyński: fortepian; Michał Jaros: kontrabas, Dima Gorelik: gitara; Bogusz Wekka: instrumenty perkusyjne.
Zrealizowała je Ewa Guziołek-Tubelewicz.

Babooshki to zespół założony w 2009 roku przez wokalistki: Polkę - Karolinę Beimcik i Ukrainkę - Danę Vynnytską. Ich repertuar stanowią jazzowe interpretacje melodii z regionów związanych z pograniczem południowo-wschodnim, które wykonywane są przez wokalistki dwujęzycznie. Babooshki koncentrują się przede wszystkim na wydobywaniu podobieństw pomiędzy polską i ukraińską muzyką ludową.

Na XIV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2011" zdobyły II nagrodę za "świetny dobór repertuaru zwracający uwagę na wspólne tradycje muzyczne".
W grudniu 2011 r. nakładem Multikulti Project ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. "Kolędy i Szczodriwki" - zbiór 11 unikatowych opracowań tradycyjnych pieśni kolędowych pochodzących z regionu południowo-wschodniej Polski i Ukrainy.

Okładkę zaprojektował ukraiński grafik Max Palenko.

Jazz Forum
Co oznacza „Vesna”? Wszyscy, jak mniemam, dobrze się domyślamy – to wyczekiwana po chłodach pora roku, która już nastała – wiosna! Tak zatytułowana została druga płyta w dorobku zespołu Babooshki, którego trzonem jest polsko-ukraiński duet wokalny Karolina Beimcik i Dana Vynnytska. Duszą ich sztuki są rodzime tradycje – muzyka ludowa Polski i Ukrainy. Jednak jazz jest nieodłącznym elementem twórczości zespołu. Łącząc te, na pierwszy rzut oka bardzo odmienne stylistyki, wykształciły wyróżniający się sound, a co ważne – raczej daleki od tego, co prezentowały do tej pory polskie wokalistki, z A.M. Jopek na czele.

Artystki nie tworzą folkloru imaginacyjnego, nie stosują miałkich fragmentów zaśpiewów czy namiastek tekstów ludowych pieśni. Utwory zamieszczone na płycie są transkrypcjami oryginalnych tradycyjnych pieśni. Wokalistki skrzętnie poszukiwały ich w nagraniach z badań terenowych zebranych w Polskim Radiu w zbiorach „Muzyka źródeł” czy zapiskach największego z polskich folklorystów, Oskara Kolberga, którego rok właśnie obchodzimy.

Zastrzec trzeba jednak, że zespół nie uprawia odtwórczości – w końcu jesteśmy w świecie sztuki jazzowej i World Music. Wszystkie wykorzystane w albumie pieśni ludowych muzykantów (w języku polskim oraz ukraińskim wykonywane były w okresie wiosennym, są to tzw. vesnianki. Jeśli wiosna – to zachwyt nad rozkwitającą przyrodą, budzącym się nowym życiem, miłością...

Płytę otwiera skoczne i ochocze Dajcieże mi skrzypce moje/A vże vesna – vesnytsia. Jest tu i groove na kongach (Bogusz Wekka) wspomagany przez kontrabas (Michał Jaros), i ulotne wokalizy w dwugłosie, dalej fragment skrzypcowy (Karolina Beimcik), w końcu r asowa jazzowa solówka fortepianowa (Jan Smoczyński). W Pochalo na vesnu voskresaty, którą śpiewało się na pagórkach nawołując wiosnę, puzon Michała Tomaszczyka przypomina ludowe trąby pasterskie, rytm jednak pozostaje jazzowo kołyszący, nad nim ukazuje się dwugłos wokalistek, w stylistyce typowej dla ukraińskiej tradycji muzycznej. Na płycie pojawiają się też urokliwe ballady, pełne niewymuszonych dźwięków, jak Żali moji, żali, Pozić mamo raz komu córkę dasz czy Nie uginaj się zaaranżowana pięknie i subtelnie na głos (Beimcik), gitarę (Dima Gorelik) oraz puzon.

Karolina Beimcik i Dana Vynnytska – które można ochrzcić jako „jazzowe muzykantki” – to dwie odmienne osobowości. Pierwsza posiada zgaszony, pozbawiony zbędnego wibrata, niższy, pastelowy głos, właściwie jest on unikatowy dla polskiej sceny jazzowej (nie bez powodu w bieżącym roku akademickim rozpoczęła naukę w nowojorskiej Aaron Copland School of Music przy Queen’s College). Druga z kolei posiada wyższy głos, szklistą barwę, słychać, że śpiewy ludowe Ukrainy przyswoiła z mlekiem matki. Obie udowodniły, że są utalentowanymi wokalistkami, a także wspólnie lub w pojedynkę z powodzeniem zaaranżowały wszystkie utwory na płycie.
autorka: Marta Januszkiewicz


folk24.pl
W ramach ostatniego koncertu Muzycznej Sceny Tradycji miała miejsce prapremiera utworów z najnowszego albumu polsko-ukraińskiego zespołu Babooshki. To druga płyta w historii grupy, pierwsza wydana za granicą.
Babooshki to zespół, który powstał w 2009 z inicjatywy wokalistek: Polki Karoliny Beimcik i Ukrainki Dany Vynnytskiej, do której stopniowo dołączyli inni muzycy. Największy sukces grupy to, jak dotąd, zdobycie II miejsca na Nowej Tradycji w 2011 r za "świetny dobór repertuaru zwracający uwagę na wspólne tradycje muzyczne". W grudniu 2011 ukazała się ich debiutancka płyta "Kolędy i szczedriwki", o której szerzej pisaliśmy tutaj.

Po zimie czas na wiosnę, więc nie dziwi tytuł najnowszego krążka Babooshek. "Vesna" oficjalnie została zaprezentowana 21 kwietnia w Polskim Radio na specjalnym koncercie pt "Pieśni wiosennego przesilenia", na którym wystąpiły również żeńskie grupy śpiewacze: Południce i dwie panie z zespołu Podlaszanki.

Nowy krążek kontynuuje pomysły muzyczne Babooshek na poszukiwanie wspólnych tradycji muzycznych polskich i ukraińskich terenów pogranicza. "Vesna" to ponad godzina muzyki, 10 utworów, zaśpiewanych w części po polsku i ukraińsku. Pod względem muzycznym to, podobnie jak na poprzedniej płycie, etno-jazzowe interpretacje tradycyjnych pieśni ukraińskich i wschodniej części Polski, tyle że tym razem są to wykonywane na wiosnę "wesnianki". Tylko w dwóch utworach wokalistki śpiewają w sposób ludowy. Nowością jest poszerzenie składu zespołu o pochodzącego z Izraela gitarzystę Dimę Gorelika, znanego już dobrze na polskiej scenie folkowej (m.in. z projektów Marii Pomianowskiej).

Jak dowiedzieliśmy się w trakcie koncertu, płyta została nagrana w ekspresowym tempie kilku dni w studio Polskiego Radia. Repertuar znajdujący się na albumie został zaczerpnięty z archiwum Polskiego Radia, płyt z serii "Muzyka Źródeł" oraz własnych tradycji rodzinnych. Cieszy oko sympatyczna okładka w poetyce sztuki naiwnej, z wieloma wiosennymi motywami, przywołującymi na myśl klimat majówki.
autorka: Anna Wilczyńska

muzycy:
Karolina Beimcik: vocals, violin
Dana Vynnytska: vocals
Michał Tomaszczyk: trombone, vocals
Jan Smoczyński: piano
Michał Jaros: double bass, vocals
Dima Gorelik: guitar, vocals
Bogusz Wekka: percussions

utwory:
1. Dajcieże mi skrzypce moje/ A wże vesna - vesnytsia (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik, Dana Vynnytska) 6:18
2. Żali moji, żali (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik, Dana Vynnytska) 6:24
3. Oj letily żurawli (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik) 5:15
4. Oj, śpiwom jo se śpiwom/ Żenczyczok - brenczyczok (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik, Dana Vynnytska, Michał Jaros) 7:21
5. Pozić mamo raz komu córkę dasz/ Vyszni - czereszni rozwyvajutsia (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik, Dana Vynytska) 6:08
6. Pochalo na vesnu voskresaty (muz. i sł. trad., opr. Dana Vynnytska) 6:29
7. Nie uginaj się (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik, Dima Gorelik, Michał Tomaszczyk) 6:28
8. Jawor nad wodoju (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik, Dana Vynnytska) 4:45
9. A kiedy ja wyjdę zaśpiewam po rosie (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik, Dana Vynnytska, Michał Jaros) 7:48
10. Oj, już wieczór (muz. i sł. trad., opr. Karolina Beimcik, Dana Vynnytska) 9:11

total time - 65:54
wydano: 2013-04
nagrano: Recorded at Studio S4 - Polish Radio, Warsaw on 12 – 15. 03. 2013
Mixed and mastered by Ewa Guziołek Tubelewicz & Karolina Beimcik
more info: www.multikulti.com
more info2: www.babooshki.com.pl

MPF002

Opis

Wydawca
Multikulti Project (PL)
Artysta
Babooshki
Nazwa
Vesna
Instrument
vocals
Zawiera
CD
Vinyl 1LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.