search

Nuntium

48,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2011-03-07
seria wydawnicza: Contemprary Classic Series
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Singlefoldowe etui

Liner notes:
Świadome budowanie muzycznej architektoniki oraz intuitywna, lecz bardzo zgłębiona komunikacja między członkami zespołu jest myślą przewodnią w projekcie Roberta Kusiołka. Owa koncepcja powołuje do życia niezwykle przestrzenny i równocześnie archaiczny świat dźwięków. 'NUNTIUM' przekracza granice, poruszając się na przestrzeni wolnej improwizacji i strukturalnej świadomości, tradycji jazzu i muzyki etnicznej oraz muzyki współczesnej i zabytkowej. Pozwala to stworzyć nowy wymiar relacji 'wykonawca-odbiorca', w której przechodząc podobne stany emocjonalne, inspirowane muzyką i wyobraźnią, zarówno pierwsi jak i drudzy stają się jedną całością. Ogromna dojrzałość emocjonalna, osiąganie dużego kontrastu w kulminacjach dynamicznych i dramaturgicznych, wysoka kultura w prowadzeniu dialogu muzycznego - to cechuje projekt Roberta Kusiołka 'NUNTIUM'.

Liner notes:
Discovering 'the architecture of sound,' and intimate communication with every individual member of the group must be really challenging for accordionist and composer Robert Kusiołek. His group is called into existence by very progressive and at the same time rather archaic worlds of sounds. NUNTIUM crosses the borders, intersects free improvisation and feeling for structure, jazz tradition and world as well as modern music. In this way it creates vivacious, receptive, European , improvised music. Imagination, individualism and creative power are the most distinguishing features of the group.

Robert Kusiołek to młody, niezwykle utalentowany akordeonista i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu. Od 2007 roku studiuje na Hochschule für Musik und Theater Hannover w klasie prof. Elsbeth Moser. Robert Kusiołek od lat konsekwentnie zajmuję się eksperymentalną muzyką awangardową i improwizowaną. Owocem jego twórczych poszukiwań jest wydana płyta 'NUNTIUM' (Multikulti Project - 2011 rok). Posługując się własnym, indywidualnym językiem muzycznym udało mu się przerzucić most pomiędzy tradycją i nowoczesnością, dwoma nurtami, które jego zdaniem nie są w opozycji wobec siebie. Kusiołek posiada imponującą umiejętność budowania ad hoc bogactwa ram muzycznej interakcji, tekstur i nastrojów, panując nad swym instrumentem z niesłychaną wirtuozerią. Ta umiejętność w połączeniu z niezwykła kulturą dźwięku tworzą jego muzyczny styl ponadczasowym, współczesnym, choć pozbawionym modernizmu i jednocześnie bardzo rozpoznawalnym.

Skrzypek Anton Sjarov studiował w Bułgarii, na Jazz Academy w Antwerpii oraz w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Niezależnie od tego zajmował się intensywnie muzyką etniczną z różnych części świata. Do tej pory dawał koncerty zarówno w składach kameralnych, jak i w zespołach symfonicznych. W swej grze wzbogaca często skrzypce głosem, tworząc wyimaginowane muzyczne pejzaże, budując kameralny klimat, rozpięty między mroczną melancholią i lawiną emocji, połączonych z energią jazzu, opartą o klasyczne figury i techniki. Sjarov poszukuje wewnętrznych struktur muzyki improwizowanej oraz mikrokosmosu wybrzmień.

Ksawery Wójciński jest wszechstronnym, chętnie eksperymentującym kontrabasistą, o wielkiej wirtuozerii i wrażliwości na barwy dźwięku. Mimo gotowości do podejmowania ryzyka i wpadania w stany ekstatyczne, tworzy za pomocą skromnych środków wyrazu płynne i metalicznie sprężyste kontury rytmiczne, zawsze czujny i gotowy do zmiany barwy brzmienia, porzucenia dominującego motywu i zmiany kierunku. Zainteresowania muzyczne Ksawerego obejmują dzieła muzyki dawnej aż po jazz i kompozycje współczesne. Współpracował z takimi muzykami jak Mikolaj Trzaska, Wacław Zimpel, Norris Garner, Michael Zerang i Paweł Postaremczak, dając koncerty w całej Europie.

'Klaus Kugel to elastyczny i wrażliwy perkusista, którego obecność w grupie takich solistów jest najlepszym możliwym rozwiązaniem.' (Frankfurter Rundschau)
Klaus Kugel, który swój zestaw perkusyjny rozszerzył o liczne filigranowe warianty brzmień i dźwięków perkusyjnych, jest jednym z najbardziej niezwykłych i pomysłowych niemieckich perkusistów. Dzięki projektom realizowanym takimi muzykami jak Petras Vysniauskas, Karl Berger, Tomasz Stańko, Charlie Mariano, Kenny Wheeler, Vyacheslav Ganelin, Bobo Stenson, Glen Moore, Perry Robinson, Arkady Shilkloper, Vijay Iyer, Charles Gayle, Bobby Few i wielu innych stał się rozpoznawalny na całym świecie. Wystąpił na ok. 40 płytach CD, dając w ciągu ostatnich 25 lat liczne koncerty w całej Europie, krajach bałtyckich, Kanadzie, USA, Syrii, Japonii, Meksyku, Rosji, Ukrainie, Chinach i Izraelu.

Liner notes:
Die Erforschung der 'musikalischen Architektur' und die intime Kommunikation mit jedem Mitglied seines Ensembles stellen für den Akkordeonisten/Komponisten Robert Kusiolek eine große Herausforderung dar. Sein Ensemble läßt aussergewöhnlich modern und archiaisch zugleich anmutende Klangwelten entstehen. NUNTIUM überschreitet Grenzen, bewegt sich im Schnittbereich von freier Improvisation und Strukturbewusstsein, von Jazz und ethnischen Traditionen bzw. Neuer Musik, und kreiert eine vitale klangsinnliche europäische Improvisationsmusik. Phantasie, Individualität und Gestaltungskraft zeichnet diese neue Gruppe aus.

'Robert Kusiolek's arrive shows that there are more musicians thinking how modernism can continue move upward and beyond.'

jazzwrap.blogspot.com, USA, 2011

'Summarizing, this is deep and challenging album containing highly original jazz message from great players indeed. Essential position in Polish jazz catalogue of year 2011 and perhaps one of first contenders for album of the year title.'
polish-jazz.blogspot.com, PL, 2011

Gazeta Wyborcza, 2011-05-30
'To płyta wręcz z pogranicza muzyki współczesnej, bliższa temu gatunkowi niż jazzowi. Liderem przedsięwzięcia jest akordeonista Robert Kusiołek. W międzynarodowym projekcie towarzyszą mu skrzypek Anton Sjarov, kontrabasista Ksawery Wójciński oraz Klaus Kugel - na perkusji i instrumentach perkusyjnych. Dwaj ostatni znani są m.in. z zespołów Wacława Zimpla.
Słyszymy tu granie z pogranicza współczesnej kameralistyki. Artyści pozbawiają swą twórczość zbędnych kontekstów. Poszczególnych siedem kompozycji zatytułowali niczym rozdziały w książce: 'Chapter 1', 'Chapter 2' itd. Pozwala to słuchaczowi na swobodny odbiór i różnorodność interpretacyjną. Mamy tu niemal mistyczne brzmienia z pogranicza twórczości medytacyjnej, ale także echa natchnień etnicznych - wzbogaconych też wokalizami. Momentami artyści operują na pograniczu ciszy, czasem wydobywając z niej dzięki swym instrumentom niemal okrzyki, skowyty.
Robert Kusiołek brzmieniem swego akordeonu z jednej strony wyraźnie nadaje ton graniu kwartetu, z drugiej - pozostawia sporo miejsca swoim kolegom. To muzyka powściągniętych emocji, pełna refleksji, koncepcyjna. Ale jest to jednocześnie twórczość będąca owocem wielkiej pomysłowości i sprawności instrumentalistów. Język, którego używają, znakomicie współgra z tą powściągliwą, pełna niuansów opowieścią. Fascynująca przygoda...'
autor: Tomasz Janas

uwolnijmuzyke.pl:
Roberta Kusiołka ponowoczesne opowieści o dźwiękach pięknych i tajemniczych.
Zaczynając wyliczankę epitetów, jakie mogą opisać brzmienie debiutanckiej płyty Roberta Kusiołka, pierwszy na usta ciśnie się przymiotnik: odważna. Dlaczego nie interesująca, oryginalna, ciekawa, awangardowa, niestandardowa, piękna, minimalistyczna, jazzująca, eksperymentująca? Głównie dlatego, że aby krążek mógł tak brzmieć, przede wszystkim potrzebna jest odwaga artysty oraz obdarzenie słuchacza ogromnym zaufaniem. Potrzeba nie lada śmiałości, aby już swój pierwszy album kierować do niewielkiej grupy słuchaczy zainteresowanych tego typu muzyką eksperymentalną i liczyć na ich aprobatę, która przełoży się na zakup kolejnych wydawnictw.
“Nuntium” nie brzmi jak poszukiwanie swojej niszy, jak niemożliwość odnazlezienia się pośród wielu stylów, jak chaotyczna improwizacja czterech błądzących po krainie dźwięków muzyków wciąż zaskakiwanych możliwościami swoich instrumentów. Brzmi dojrzale, pewnie siebie. Dla mnie – kwintesencja muzyki postmodernistycznej. Kusiołek, Sjarov, Wojciński i Kugel czerpią inspiracje z różnych kultur, stylów, pożyczają różne ich elementy, tworzą z nich nowe jakości, w nich nadają nowe sensy. Raz słyszymy dźwięki orientalizujące, raz nawiązujące do klasyki jazzu, za chwilę następuje wyciszenie i musimy się mocno wsłuchać aby usłyszeć pojedyncze nuty, niezwykle minimalistyczne. Raz wydaje nam się, że jest to płyta jazzowa, raz że jej podłoże stanowi muzyka klasyczna. Dzięki swojej różnorodności przez pięćdziesiąt minut trzyma słuchacza w niepewności, czarując i mamiąc, obiecując i zabierając, nie dając odpowiedzi na to, czym jest. “Nuntium” to zabawa artystów z dźwiękami, ale nie ciuciubabka, raczej szachy. Muzycy są świadomi zasad tej zabawy, bardzo dobrze znają jej reguły, potrafią dobrać do niej odpowiednią strategię elastycznie dopasowywaną do ruchów współgraczy.
Kilka instrumentów (akordeon Kusiołka, skrzypce Sjarova, kontrabas Wojcińskiego i bębny i perkusja Kugela) opatrzone dozą elektroniki, okraszone etnicznymi zaśpiewami i urozmaicone licznymi odłosami niewiadomego pochodzenia, zapewne z drobnych przedmiotów codziennego użytku i oto mamy album o niezwykłej sile wyrazu. Słuchaczowi może się wydawać, że jego fragmenty już słyszał, że nie ma w tym innowacji ale po przesłuchaniu całości z pewnością zmieni zdanie. I z pewnością sięgnie po kolejne wydawnictwo opatrzone marką “Robert Kusiołek”
Autor: Sandra Kmieciak

Le son du grisli #42, 2011-09-23
Des folklores imaginés par Robert Kusiolek (accordéon, electronics), Anton Sjarov (violon, voix), Ksawery Wojcinsky (contrebasse) et Klaus Kugel (batterie, percussions), s'immiscent quelques vibrations familieres. Par exemple : ce violon, si proche de la dissonance ne nous dit-il pas quelques petites choses des quatuors a cordes de Béla Bartók ? Ailleurs, c'est un accordéon joué du bout des doigts qui évoque la grande Pauline Oliveros.
Et cette recherche sonore, ces larges séquences faussement méditatives puisque s'y croisent quelques modernes contrepoints, ne doivent-elles pas etre rapprochées des compositions de Guillermo de Gregorio (que devient-il au fait ?) ? Puis loin, une contrebasse réinvente le jazz. Si bien et si intensément que, d'abord hésitants et pudiques, violon et accordéon y souscrivent sans retenue. Et tres souvent, des lignes répétitives venues en droite ligne de Reich et Glass viennent se nicher au sein d'une musique ample, profonde et a l'indiscutable intensité. Une belle découverte.
par Luc Bouquet

cliffordallen.blogspot.com:
Nuntium is a chamber quartet featuring Kugel, bassist Ksawery Wojcinski, accordionist Robert Kusiolek and violinist Anton Sjarov on the seven-part title suite. Though the music is cooperatively credited, Kusiolek is apparently the musician-composer behind Nuntium and is one of Poland's preeminent young avant-garde acolytes. Some of the record's most intriguing interplay comes from Kusiolek and Sjarov, the accordionist also doubles on electronics and Sjarov augments his violin with voice. The opening movement almost recalls some of Salish Bayal's work with trumpeter Maffay Falay, even though the connection between Turkish and Polish melodies might be spurious. Fleshed out with electronics, pulsing accordion, gongs and droning bass, there's a lilting duskiness that is extraordinarily affecting. Amplified knocks and echoing resonance set the stage for the third movement, which takes shape as a tart lament for violin, bowed bass and the accordion's accompanying gloop before shifting into light, celebratory flourishes. The motion and associations with both folk music and folk-derived art music make Nuntium a particularly engaging session, the "rhythm section" mostly presents color and texture that draw out the front line's referential wit and breathtaking technique. Kusiolek and his comrades have come up with a powerful creative chamber-music concept that surely will bear more fruit.
by Clifford Allen, MA, MSIS

blog.monsieurdelire.com:
Un quatuor polonais d’improvisation libre. Belles affinités entre l’accordéon de Robert Kusiolek (qui utilise aussi des électroniques) et le violon d’Anton Sjarov. Une improvisation continue de 50 minutes, divisée en sept parties aux ambiances changeantes mais généralement tristounettes ou pensives.A
Polish free improvisation quartet. Nice affinities between Robert Kusolek’s accordion (he also uses electronics) and Anton Sjarov’s violin. A continuous 50-minute improvisation indexed in seven parts with varying moods, although mostly rather sad or pensive.
François Couture

All About Jazz:
Polish-born/German-resident , composer/accordionist Robert Kusiolek has created an arresting concept of sounds, themes and patterns for his debut as a leader. Nuntium features minimal improvisation that draws from modern contemporary and avant-garde aesthetics, as well as jazz and folk and ethnic traditions. All seven cinematic improvisations feature a clear architecture and stress intimate and receptive interplay without sacrificing individual articulation.
"Chapter 1" begins with Klaus Kugel' spare, soothing, resonant percussive sounds, but soon violinist Anton Sjarov's playing and wordless singing add an Indian-tinged element, while Kuisolek's electronics and bassist Ksawery Wójcinski's arco playing add a tension-loaded drone. The following chapter flirts lightly with Astor Piazzolla's nuevo tango, through mysterious short references that provide a lasting emotional impact. "Chapter 3" and "Chapter 4" feature Kusiolek's gift as a leader and an improviser who can convey a nuanced story through his expressive, dramatic playing. Both pieces sound sad but are still delivered with restrained elegance.
"Chapter 5" presents the tight, almost telepathic interplay between Kusiolek and Sjarvo, both of whom can move instantly between minimalist gestures to high-octane dense improvisations, while Wójcinski and Kugel challenge these flights with their own invented chaotic sounds. "Chapter 6" is less intense but still follows a loose structure that patiently accumulates and reveals its clever, minimalist architecture. The classically trained Kusiolek closes this beautifully performed cycle with another mysterious, minimalist piece, often similar in spirit to the opening, proving yet again that even minimalist expressions can tell a rich and detailed story that can linger in the mind and demand many listens.
by Eyal Hareuveni

kwadratuur.be - * * * / * * * * *:
Op het diffuse terrein van de hedendaagse jazz en de geimproviseerde muziek is men in Polen al enkele jaren aan een indrukwekkend offensief bezig. Het concertcircuit draait er op volle toeren (denk maar een café/club als Alchemia in Krakau) en labels als NotTwo, Multikulti en Kilogram Records brengen om de haverklap albums uit van internationale topnamen. Talent van eigen bodem krijgt er eveneens de nodige kansen waardoor we reeds konden kennismaken met musici als Mikolaj Trzaska en Waclaw Zimpel. De volgende in het rijtje van Poolse nieuwkomers is accordeonist Robert Kusiolek, die debuteert met het album ‘Nuntium’.
Kusiolek genoot zowel in eigen land als in Duitsland een klassieke opleiding en ging zich daarna sterk interesseren voor hedendaagse gecomponeerde muziek en avant-garde. Via deze weg kwam hij ook in aanraking met jazz en geimproviseerde muziek, allemaal invloeden die hij momenteel op een aparte manier in zijn muziek verwerkt. Dat blijkt althans uit ‘Nuntium’, dat zich moeilijk laat onderbrengen in een genrecategorie. Er zijn elementen van volksmuziek te horen, er wordt geimproviseerd en gesoleerd maar er loopt ook een compositorische draad doorheen het album, dat overigens is opgevat als een suite met zeven delen (chapters genoemd). Kusiolek nam zijn debuut op met een kwartet bestaande uit de Bulgaarse violist Anton Sjarov, bassist Ksawery Wojcinski en de Duitse percussionist Klaus Kugel, die zich de voorbije jaren opvallend vaak in het gezelschap van Oost-Europees muzikaal talent bevindt. Zo was hij onlangs ook al te horen op ‘The Passion’ van het Poolse Undivided en op ‘Varpai’, samen met de Litouwse zangeres Andre Pabarčiute.
Het is moeilijk om als luisteraar vat te krijgen op ‘Nuntium’. De muziek wordt nooit erg concreet. Lang uitdeinende klanken, de afwezigheid van thema’s en melodieën, weinig tempo en een losse manier van samenspelen zorgen voor een minimum aan herkenningspunten. Al lijkt dat bij aanvang nog wel anders wanneer Anton Sjarov in ‘Chapter 1’ zijn oosters klinkende vioolsolo overtuigend verrijkt met een zangpartij. Maar vanaf dan wordt de luisteraar gedurende lange tijd ondergedompeld in een soort ritualistische muziek, die het moet hebben van een golvende dynamiek of het naar voren treden van een van de instrumenten, zoals een stevig percussie-accent of een cadens van de accordeon. Kusiolek creëert op die manier een geheimzinnige en donkere sfeer en prikkelt daarmee ook de verbeelding. Er wordt namelijk een spanning opgewekt die, hoewel ze nergens tot uitbarsting komt, overal voelbaar blijft en zelfs na vele luisterbeurten niet aan intensiteit inboet.
Deze plaat intrigeert eigenlijk meer dan ze boeit. Ze daagt de luisteraar uit maar geeft op het einde van de rit zijn geheimen niet prijs. Voor de waarde qua entertainment hoeft men ze dan ook niet in huis te halen. ‘Nuntium’ is echter wel een mooi voorbeeld van de originaliteit en de creativiteit die de hedendaagse Poolse muziek al een tijdje typeren, wat het bestaan van deze cd op zich al rechtvaardigt.
Besproken door Joachim Ceulemans

muzycy:
Robert Kusiolek: accordion, electronics
Anton Sjarov: violin, voice
Ksawery Wojcinski: double-bass
Klaus Kugel: drums, percussion, sound-objects

utwory:
1. Chapter 1 6:00
2. Chapter 2 8:33
3. Chapter 3 5:16
4. Chapter 4 5:53
5. Chapter 5 8:15
6. Chapter 6 7:14
7. Chapter 7 6:06

total time - 47:17
wydano: 2011
nagrano:
Recorded July 2010 at Minden, Germany.
Mixed and mastered by Robert Kusiolek.
Cover art and design by Elena Chekanova

MPCC002

Opis

Wydawca
Multikulti Project (PL)
Kompozytor
Robert Kusiolek
Artysta
Robert Kusiolek Nuntium [Robert Kusiolek / Anton Sjarov / Ksawery Wojcinski / Klaus Kugel]
Nazwa
Nuntium
Instrument
accordion
Zawiera
CD
Vinyl 1LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.