MONK'estra, volume 1

77,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji


opis:

longplayrecenzje.blox.pl:
Twórczość legendy muzyki improwizowanej, amerykańskiego pianisty Theloniousa Monka, szerzej została odkryta i doceniona tak naprawdę dopiero po jego śmierci w 1982 roku. Dziś Monk uznawany jest za wielką postać historii jazzu, obok takich sław jak Miles Davis czy John Coltrane i na stałe zapisał się tłustą czcionką w każdej encyklopedii jazzowej dzięki niepowtarzalnej stylistyce improwizacyjnej i pozostawionym kompozycjom, jakie z upływem czasu stały się standardami.

Monk był muzykiem i kompozytorem wyjątkowym i intrygującym posługującym się własną koncepcją harmoniczną zupełnie nie przystającą do powszechnych zasad muzyki.
Do dziś żaden inny pianista nie potrafi zabrzmieć w sposób jaki charakteryzował grę Monka. Po spuściznę kompozytorską genialnego Theloniousa sięgają całe rzesze muzyków jazzowych, zarówno bezposrednio czerpiąc z jego przebogatej teki kompozytorskiej, jak i pośrednio poprzez próby nawiązania do jedynej i niepowtarzalnej maniery Wielkiego Pianisty. Zawsze są to jednak ich własne autorskie interpretacje a nie próba naśladownictwa monkowskiej maniery. Ta skazana byłaby z góry na porażkę.

W ostatnich latach po twórczość Monka sięgnął m.in. saksofonista Pierick Pedron nagrywając dla wytwórni ACT jedną z najbardziej wartościowych pozycji fonograficznych w całości poświęconych jego muzyce: ''Kubic's Monk'' (2012).
Z kolei MONK'estra to powołany do życia przez Johna Beasleya big band będący hołdem dla geniuszu Theloniousa Monka. Planowany na sierpień 2016 roku album zespołu wypełnia 9 kompozycji legendarnego pianisty opracowanych na kilkanaście instrumentów. Aranżacje Beasleya (laureata Grammy i współpracownika takich ikon jazzu jak m.in. Miles Davis i Freddie Hubbard), wnoszą do historycznych utworów "Epistophy", "'Round Midnight" czy "Ask Me Now" mnóstwo odkrywczych rozwiązań odkrywając tym samym nieznane dotąd walory klasycznych utworów. W realizacji projektu wzięli udział najlepsi muzycy jazzowi z Los Angeles z saksofonistą Bobem Sheppardem i perkusistą Garym Novakiem na czele, oraz zaproszeni goście w osobach m.in. genialnego wibrafonisty Gary'ego Burtona i wirtuoza harmonijki Gregoire Mareta.

Do każdej z kompozycji John Beasley podszedł indywidualnie, inaczej dobierając skład orkiestry i solistów, kierując się charakterem danego utworu i osobistymi predyspozycjami instrumentalistów. Dzięki tak skrupulatnemu opracowaniu w każdym przypadku udało się dotrzeć do sedna każdej z kompozycji i wyłonić z niej prawdziwą esencję.
Ciekawostką jest możliwość usłyszenia na płycie samego Theloniousa Monka, którego głos został wsamplowany w bardzo nowatorską wersję tematu "Oska T".

Płytę oznaczono jako "vol.1", dlatego w późniejszym terminie spodziewać możemy się zapewne jej kontynuacji. Okazja ku temu wydaje się znakomita bowiem w 2017 roku przypada setna rocznica urodzin wielkiego pianisty.
autor: Robert Ratajczak

Editor's info:
Thelonious Monk is a Mount Rushmore figure in the creation of modern jazz. As the centennial of his birth rapidly approaches, Beasley—pianist, conductor and arranger—has grappled with the complex composer’s legacy with his versatile big band riffing on the wit and unmistakable architecture of the Monk songbook with irrepressible energy and swinging abandon on MONK’estra, Volume 1.

‘The sound and the feel of MONK’estra is inspired by the spirit of Thelonious Monk which is about swing, feel, experimenting, and modern contemporary harmony. Undeniably, I have been transfixed and transformed by Monk. As a teen, I would stare at his album covers, read every word written in the liner notes, because I felt that there were so many layers and layers of messages he was trying to communicate in his genius, music, art, words, and non-words. He showed us how to be free, courageous, experimental, and non-judgmental. Palms together and deep bow to you, my teacher, Thelonious Monk.’ By John Beasley
MAC1113

Opis

Wydawca
Mack Avenue Records
Artysta
John Beasley
Nazwa
MONK'estra, volume 1
Instrument
keyboards
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.