search

George Garzone, Jacek Kochan, Dominik Wania, Andrzej Swies: Filing The Profile

59,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2011-11-15,
Wydawnicto Audiofilskie

opakowanie: plastikowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Nowa płyta George'a Garzone i polskiego tria prowadzonego przez Jacka Kochana.
George Garzone, amerykański kompozytor i saksofonista jest aktywny na muzycznej scenie od początku lat siedemdziesiątych.
Dziś już blisko sześćdziesięcioletni muzyk nagrywał i koncertował m.in. z Michaelem Breckerem, Kennym Garrettem, Davem Liebmanem, Joe Lovano, Bob Brookmeyer, Kennym Barronem, Johnem Medeskim, Billym Hartem, Roy'em Haynesem, Buddym Richem, Tonym Malabym, Joshuą Redmanem, Jackiem DeJohnette, Carlą Bley, Gilem Evansem, Rachel Z i Johnem Patituccim.

Jazz Forum, 1-2.2012, ocena: * * * * *
Jacek Kochan od lat stosuje się do hasła Młynarskiego "róbmy swoje" i nie bacząc na polskie kompleksy kontynuuje karierę w prawdziwie międzynarodowym towarzystwie. Lista muzyków, z którymi grał i nagrywał płyty, wystarczyłaby na kilka sporych festiwali jazzowych. Trzeba przy tym powiedzieć, że nie są to osoby wybierane na chybił trafił, a wspólne projekty zawsze są przemyślane i przynoszą nam interesującą muzykę. Tak jest i tym razem - obok polskiego tria Kochan-Wania-Święs mamy tu Amerykanina z najwyższej półki - George'a Garzone. Jeśli nie jest to dziś tak uznany saksofonista jak choćby Joe Lovano czy Branford Marsalis, to tylko dlatego, że większość czasu poświęca na edukację. Pracuje na kilku renomowanych uczelniach i tylko w wolnych chwilach udziela się jako czynny muzyk. Kiedy jednak to robi - nie ma wątpliwości, że to absolutna światowa czołówka. Ma wspaniały ton, idealne panowanie nad instrumentem w każdym rejestrze, giętkość i tę piorunującą siłę, jaka pojawiła się w jazzowym świecie za sprawą Johna Coltrane'a. Znakomicie przy tym interpretuje ballady, co jest, jak wiadomo, najtrudniejszą sztuką. Muzyk to przy tym nowoczesny, z otwartą głową, potrafiący myśleć abstrakcyjnie. Zresztą - Garzone potrafi wszystko.

Dominik Wania to z kolei wielka nadzieja naszej pianistyki, muzyk mający za sobą współpracę z takimi sławami jak Dave Liebman, Tomasz Stańko czy Bronisław Suchanek. Ta nadzieja już się spełnia, bo gra Wani jest zarówno efektowna, jak i wyrafinowana harmonicznie, ma on też czułe ucho na to, co dzieje się w zespole, błyskawicznie i niesztampowo reaguje na partie kolegów. Jego popisem jest oniryczna, impresjonistyczna partia w Trusting, ale potrafi się znaleźć w każdej sytuacji - zarówno dając oparcie w zdecydowanych, mocnych akordach, haronizując sola saksofonu, jak i biorąc udział w abstrakcyjnych interakcjach.
Kochan , jak na lidera przystało, wraz z Andrzejem Święsem napędza tę jazzową maszynerię, kieruje muzyczną akcją - zarówno jako dynamiczny perkusista, jak i oryginalny kompozytor. "Filing The Profile" to po prostu kawał znakomitego, nowoczesnego mainstreamu - nawet według najbardziej rygorystycznych amerykańskich kryteriów.
autor: Marek Romański

Jazzarium.com, Ocena: * * * * / * * * * *:
Stary dobry papier w linię. Nie pamiętam kiedy go ostatnio używałem. Zawsze wolałem kratkę. Jacek Kochan wybrał jednak na okładkę swojej najnowszej płyty właśnie papier w linię, sfotografowany w dodatku przez towarzyszącego mu podczas tej sesji nagraniowej pianistę - Dominika Wanię. Kwartet dopełniają: Andrzej Święs na kontrabasie oraz George Garzone na saksofonie tenorowym. Jest w tej muzyce coś oldschoolowego, na miarę owego papieru w linię. Kiedy wszyscy chcą odmienić jazzowy idiom, albo nawet zamknąć go w muzeum, Kochan postanawia po prostu pięknie się w tym języku się wysławiać.

Wspiera go w tym znakomity George Garzone, nazwany kiedyś "mistrzem saksofonu". Choć określenie to nie jest z pewnością copywriterską perełką, nie ważne jest w tym przypadku jak, ale kto go tym mianem określił - a był to sam Michael Brecker. Podpisaliby się pod tym zapewne i inni jego muzyczni towarzysze, tacy jak Joe Lovano, Joey Calderazzo, Danilo Perez, Bill Stewart czy koledzy z tria The Fringe. Co jednak ogromnie cieszy, muzyka na płycie "Filing the profile" nie jest zdominowana przez "gwiazdę z Ameryki". Fakt, że leaderem zespołu jest perkusista, nie oznacza także, że każdy temat zaczyna się, kończy i w środku zawiera efektowne drum-solo. Choć w amerykańskich mediach płyta ta katalogowana jest jako George Garzone and Jacek Kochan Trio, jest to zdecydowanie pełnowartościowe, soczyste kwartetowe granie.

Trudno się dziwić porozumieniu muzyków, skoro Jacek Kochan od lat 80-tych przez prawie 15 lat żył i pracował w USA i Kanadzie, grając z muzykami takimi jak Dave Liebman, Jerry Bergonzi czy Kenny Wheeler. Dominik Wania, mimo młodego wieku, zdążył także przyswoić sobie amerykańskie abecadło, chociażby za sprawą stypendium w New England School of Music, gdzie jego profesorem był Danilo Perez. Andrzej Święs zaś, to w ostatnich latach chyba najbardziej zapracowany kontrabasista w Polsce, grający nie tylko w swoim workingbandzie Soundcheck, ale praktycznie ze wszystkimi cenionymi muzykami jazzowymi od Odry po Bug.

Zespół atakuje więc od pierwszych dźwięków otwierającego album tematu "For the reason". Wszystkie kompozycje wyszły spod pióra Jacka Kochana i szyte zdają się być dokładnie na miarę tego zespołu. Dominik Wania ma tu conajmniej tyle samo popisowej przestrzeni zo Garzone - jego solo raz jest nowoczesne, wirtuozerskie, kiedy indziej pobrzmiewają echa muzyki latynoskiej. Spod ekspresyjnej gry fortepianu i tenoru prześwieca szlachetnie wielka praca jaką wykonują Andrzej Święs i Jacek Kochan, zapewniając kompozycjom zarówno porządek, jak i mięsisty vibe.

Sam Kochan skromnie wykonuje bodaj dwa sola - w kompozycji "South Bronks" oraz tytułowym "Filing the profile". W tym drugim, podobnie jak w zamykającym płytę utworze "Yesterday's hero" muzycy pozwalają sobie chyba na najwięcej swobody i szaleństwa - dla mnie to najmocniejsze fragmenty albumu.

I wszystko jest piękne, zawodowe i napawa dumą, że taka organiczna kwartetowa muzyka może być śmiało i pewnie realizowana przez polskich muzyków ramię w ramię z gwiazdą zza Oceanu. Chciałoby się jednak, by tacy muzycy zawojowali świat, ale może nie każdą płytą trzeba wymyślać muzykę na nowo. Czasami należy uchwycić moment, jak zdradza sam tytuł - filing the profile.
autor: Kajetan Prochyra

Jacek Kochan, kompozytor, perkusista, aranżer. Karierę artystyczną rozpoczął w latach 70-tych, związany był wówczas, z takimi zespołami jak Dżamble czy August Trio.
W styczniu 1981r. wyjechał do USA i przez dwa lata mieszkał w Nowym Jorku, gdzie zetknął się z Jaco Pastoriusem, Mike Clarkiem i Robbie'm Gonzalezem.

W 1990 roku przeniósł się do Toronto, gdzie kontynuował działalność jako leader i sideman, biorąc udział w wielu projektach nagraniowych i koncertach z udziałem wielkich gwiazd światowego jazzu takich jak: John Abercrombie, Jerry Bergonzi, Pat Labarbera, Kenny Wheeler, Don Thompson, Mike Murley, Neil Swainson, Reggie Schwager, Lorne Lofsky, Bernie Senensky, John MacLeod, Dave Restivo i Brian Dickinson.

W 1995 roku Jacek Kochan przeniósł się do Warszawy, gdzie komponuje, nagrywa i koncertuje z muzykami takimi jak: Dave Liebman,, Greg Osby, Marc Copland, Gary Thomas, Joey Calderazzo, Palle Mikkelborg, Eddie Henderson, Dave Tronzo, Briggan Krauss, Cuong Vu, Eric Vloeimans, Lars Danielsson, Dave Fiuczynski, Bo Stief, Christian Spering, Michel Benita, Furio DiCastri, Franz Hautzinger, Klaus Dickbauer , Eddie Schuller, Uchihashi Kazuhisa, Axel Dörner, Ernesto Molinari, Francois Corneloup, Krzysztof Knittel, Skerik, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Assif Tsahar, Tomasz Szukalski, Maciej Sikała i Piotr Baron.

Editor's info:
"I'm not the master of the sax, George Garzone is." No one less than the great Michael Brecker calmly made this statement. It demonstrates the respect, which not only he, but also Garzone´s students would say without restrictions: Joshua Redman, Branford Marsalis, Mark Turner - just to name a few. It will certainly remain a secret why Garzone has not become as well known as the cited colleagues. When you mention that to him, he just shrugs it off. Relaxed, he points out that he has been able to play with almost all the big names in jazz his age or younger, a list of them would go beyond the context of this text. Reference to the fact that he was able to bring home a Grammy with Joe Lovanos Nonett should suffice. And that his contributions are by far not only in demand in jazz, the list of the bands, who have requested his services, ranges from Aerosmith to New Kids on the Block. He is currently teaching at the renowned Berklee School of Music, among other places. He is also the originator of a special improvisation concept, the "Triadic Chromatic Approach" with corresponding teaching manuals.

Jacek Kochan, born in Poland, emigrated to America at the beginning of the 80s searching for personal and musical freedom. He first lived in New York and took lessons from Jaco Pastorius and Mike Clark, among others. Then he moved to Canada where he continued his studies. His focus was not only on drums, percussion and vibraphone, but also further studies in the areas of composition and arrangement. During his time in Montreal, he played with Oliver Jones and Michael Donato, among others, and increasingly with Jerry Bergonzi, John Abercrombie, Kenny Wheeler and many more after he moved to Toronto in 1990. He finally returned to Poland in 1995 and has used his innumerable contacts since then to play concerts in Poland and the rest of Europe at the highest level. And not to forget, he is also a composer and arranger much in demand, including in contemporary classical and theater music. In addition, more than a dozen CDs have been produced with him as leader, the list of his sidemen includes names such as Gary Thomas, Jerry Bergonzi, Cuong Vu, Dave Tronzo, Greg Osby, Franz Hautzinger and more.

Dominik Wania is someone that you should not lose sight of, someone who really deserved to be listened to. He is still only known in small circles (who appreciate him all the more, among others, he has played with Tomasz Stanko, Dave Liebman, Gary Thomas, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le and Don Byron!), but he is perhaps the Polish jazz musician who has won the greatest number of prizes. If you would like to know details, check out his website. However, it also suffices to listen to his contributions to the music of this recording: You seldom hear such concentrated dynamic variety, richness of melodic ideas and unusual, inspired rhythms from a pianist, his is a name you shouldn't forget.

Andrzej Swies is one of the young, up-and-coming bassists in Poland, who has also attracted attention beyond the borders of his country and has played alongside Lee Konitz, Adam Pieronczyk and Zbigniew Namyslowski Fellow musicians have frequently praised his attentive and perfect but never obtrusive accompaniment, and this recording confirms this once again.

The quartet demonstrated how well it harmonizes at numerous performances in renowned European clubs and festivals. The band recorded in a studio for all those who could not experience them live. And we are very pleased that we now can listen to the result: music from one mold, composed by an amazing drummer and with unparalleled ensemble playing. The musicians seem to be bound by a far-reaching spiritual kinship, so that in phases of almost free improvisation, nothing sounds as if it were by chance or at random, but instead you can almost feel the will of a common expression. Regardless of whether intensive, lyrical passages, fiery eruptions, thoughtful sound collages, eruptive solos or swinging interludes, all is embedded in the common will of the creation.

muzycy:
George Garzone tenor saxophone
Jacek Kochan: drums
Dominik Wania: piano
Andrzej Swies: bass

utwory:
1. For the Reason 9:04
2. Famous Disappearing Act 8:28
3. South Bronx 8:51
4. Choose the Mud 8:42
5. Filing the Profile 9:46
6. Trusting 8:17
7. Like A Vesper 7:23
8. Yesterday's Hero 7:07

total time - 67:53
wydano: 2011-09
more info: www.intuition-music.com
more info2: www.jacekkochan.com

INTCHR71304

Opis

Wydawca
Intuition (DE)
Artysta
George Garzone / Jacek Kochan / Dominik Wania / Andrzej Swies
Nazwa
Filing The Profile
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.