search

Michal Urbaniak: Urbaniak

79,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Fusion Jazz/Modern Jazz
premiera polska:
2014-05-20
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

multikulti.com
"Aż trudno dziś uwierzyć, że znany na całym świecie - choćby z nagrań u boku Milesa Davis - kompozytor, skrzypek i aranżer Michał Urbaniak rozpoczynał swoją karierę od saksofonu. Urodzony w 1943 w Warszawie, ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi. W tym czasie współpracował z amatorskim zespołem dixielandowym Tiger Rag. Na saksofonie nauczył się grać samodzielnie. W 1961 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec Tadeusza Wrońskiego.

Nawiązał wówczas współpracę z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego Jazz Rockers, w którym debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej "Jazz Jamboree" w Warszawie w 1961. W 1962 wraz z kwintetem The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego wyjechał do Stanów Zjednoczonych na koncerty w klubach jazzowych. Podczas tego pobytu występowali także na festiwalach jazzowych w Newport i Waszyngtonie. W latach 1962-64 grał w Kwintecie Krzysztofa Komedy. W 1965 wystąpił w filmie Jazz aus Polen, zrealizowanym przez Joachima Berendta dla telewizji zachodnioniemieckiej. W latach 1965-68 przebywał za granicą, głównie w Skandynawii, gdzie nagrywał i współpracował z tamtejszymi muzykami.

Po powrocie do kraju prowadził w latach 1969-72 autorską Grupę Michała Urbaniaka, w skład której - w różnych okresach - wchodzili: Adam Makowicz (pianista), Paweł Jarzębski, Michał Komar i Janusz Kozłowski (basiści), Czesław Bartkowski i Andrzej Dąbrowski (perkusiści) oraz Urszula Dudziak (wokalistka). Z zespołem tym nagrał w 1970 pierwszy zagraniczny album"Parathyphus B", który został wysoko oceniony w ankiecie pisma "Jazz Podium". Występował z nim na festiwalach "Jazz Jamboree" w latach 1969-72 oraz festiwalach europejskich - m.in. w Norymberdze, Kongsberg, Molde, Heidelbergu, Montreux (Grand Prix w 1971). W 1971 wystąpił z Violin Summit podczas Berliner Jazztage. Wziął także udział w warsztatach jazzowych Wolfganga Daunera. W maju 1973 zagrał pożegnalny koncert przed polską publicznością i wraz z Urszulą Dudziak - wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Mimo otrzymanego stypendium nie pojął studiów w Berklee College of Music. Przy wsparciu Johna Hammonda zawarł kontrakt płytowy z wytwórnią Columbia, która wydała w Stanach Zjednoczonych jego zachodnioniemiecki album "Super Constellation" pod nazwą "Fusion". W koncertach promocyjnych tej płyty wzięli udział polscy muzycy jazzowi - Czesław Bartkowski, Paweł Jarzębski i Wojciech Karolak. Nagrane dla Columbii kolejne płyty "Atma" i "Fusion III" zapoczątkowały pasmo amerykańskich sukcesów Michała Urbaniaka i Urszuli Dudziak.

W latach 1975-89 prowadził zespół The Michal Urbaniak Fusion, w którym grali młodzi amerykańscy muzycy, m.in.: Kenny Davis, Tom Guerin, Harold Williams, Ronnie Burrage, Joe Caro, Basil Farrington, Gerald Brown, Bernard Wright i Steve Jordan. Nagrywał z nim płyty, koncertował w renomowanych klubach jazzowych Village Vanguard i Village Gate, salach koncertowych (np. Carnegie Hall), jak również na najważniejszych festiwalach w Nowym Jorku, Newport i Waszyngtonie. Wielokrotnie występował w Europie - tournées po Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii i Szwecji. Wśród muzyków, z którymi współpracował, znalazły się największe sławy jazzu - m.in. George Benson, Lenny White, Wayne Shorter, Marcus Miller, Billy Cobham, Joe Zawinul, Ron Carter, Stéphane Grappelli oraz Miles Davis (zaprosił go do projektu "Tutu").

W tym okresie Urbaniak wzbogacił swoją muzykę o melodie i nieregularną rytmikę zaczerpnięte z polskiej muzyki ludowej. Urbaniak grał wtedy na zbudowanych specjalnie dla niego 5-strunowych skrzypcach, syntezatorze skrzypcowym, a także lyriconie - przypominającym saksofon instrumencie elektronicznym. Folkloryzująca muzyka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem w Ameryce - albumy Urbaniaka z tego okresu wypełnione są melodyjnymi, wręcz przebojowymi utworami, nawiązujący do rozwijającego się właśnie w USA nurtu pop-jazzowego, lecz nietracący całkowicie związku z poprzednimi płytami tego wykonawcy.

Wtedy też nagrany został w znakomitym, gwiazdorskim składzie album "Urbaniak" - z Kenny Kirklandem na fortepianie, Zbigniewem Namysłowskim na altowym saksofonie i flecie, Urszulą Dudziak oraz dwoma znakomitymi muzykami w sekcji rytmicznej - basistą Tonym Bunnem i perkusistą Lurendą Featherstonem. Wyróżnia się on zdecydowanie na tle innych produkcji Michała Urbaniaka z tego okresu, chociaż także i tu widać już pewne ograniczenie partii solowych na rzecz koncepcji albumu oraz jego brzmienia. Jednak znakomity skład muzyków broni się sam, a płyta po dziś dzień tchnie świeżością i radością grania.
Polecamy gorąco!"


Editor's Info:
A major violinist from Poland, Michal Urbaniak has been versatile throughout his career, mastering several styles from bop and free to fusion and funk. He started on the violin when he was six and soon also learned the tenor and soprano saxophones. Urbaniak studied classical music at the Academy of Music in Warsaw while working with jazz groups. In 1965 he met the innovative singer Urszula Dudziak who became his wife. In 1973 he permanently moved to the United States. Urbaniak headed the group Fusion during 1973-77, collaborated with Larry Coryell during 1982-83, led Urbanator in the 1990s, and is still active today.

1977’s Urbaniak is a creative fusion set that introduced the world class Polish saxophonist Zbigniew Namyslowski, whose alto playing on this early date sometimes sounds a little like David Sanborn. Urbaniak, doubling on a wind synthesizer (the lyricon), teams up with Namyslowski, Urszula Dudziak (who adds otherworldly sounds to the date), keyboardist Kenny Kirkland (a few years before he began working with the Marsalis Brothers), electric bassist Tony Bunn, and drummer Lurenda Featherstone. The colorful music features a unique combination of sounds plus catchy grooves, excellent improvising and strong hints of Eastern European music.

muzycy:
Michal Urbaniak: violin, lyricon
Zbigniew Namyslowski: alto sax & flute
Urszula Dudziak: voice & percussion
Kenny Kirkland: keyboard
Tony Bunn: electric bass
Lurenda Featherstone: drums

utwory:
1. Tie Breaker 7:06
2. Strife 6:17
3. Mountaineers 4:00
4. Weird Creatures 4:33
5. Jasmine Lady 8:25
6. Always Ready 7:11
7. Stray Sheep 6:00

nagrano: Recorded at Powerplay Studio, Zurich, Switzerland, 1977
more info: www.innercityjazz.com
more info2: www.urbaniak.com

IC1036

Opis

Wydawca
Inner City Records (USA)
Artysta
Michal Urbaniak
Nazwa
Urbaniak
Instrument
violin
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.