search

Jazz Samba [Vinyl 1LP 180gr with bonus CD]

99,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Ethno Jazz/Free Improvisation/Avant-Garde
premiera polska:
2020-03-19
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Singlefoldowe etui
opis:

Nagrany w lutym 1962 roku a wydany dwa miesiące później przez Verve Records album Stana Getza i Charlie Byrda był jednym z pierwszych wydawnictw, które zapoczątkowały olbrzymią popularność brazylijskiej bossa nowy w Ameryce, a jednocześnie długotrwałą przygodę Getza z tym rodzajem muzyki. "Jazz Samba" to początek nagrań artysty w stylu bossa nowa, które później zaowocowały m.in. współpracą z Joao Gilberto i Astrud Gilberto i zdobyciem olbrzymiej popularności przez utwór "The Girl From Ipanema".
Rok po nagraniu płyty Stan Getz otrzymał nagrodę Grammy za utwór "Desafinado"
Robert Dimery - autor świetnego przewodnika po najlepszych albumach muzyki rozrywkowej - zamieścił "Jazz Samba" w swojej książce pt. "1001 albumów, które musisz usłyszeć zanim umrzesz"

JazzPRESS:
Wiele razy spotkałem się z twierdzeniem, często wypowiadanym z dużą dozą pewności, że muzykę brazylijską sprowadził do USA, a tym samym wprowadził jej motywy do jazzu w połowie lat sześćdziesiątych Stan Getz. Kiedyś usłyszałem nawet opowieść o podróżach Stana Getza do Brazylii. Fakty jednak są nieco inne. Trudno jest przecenić zasługi Stana Getza dla popularyzacji twórczości takich kompozytorów jak Antonio Carlos Jobim, Vinicius De Moraes, czy Newtona Ferreira De Mendonca. Również Stak Getz nagrał ważne dla jazzowej samby płyty z Joao Gilberto i Astrud Gilberto.

Jednak pierwsze samby do USA przywiózł Gitarzysta Charlie Byrd i namówił Stana Getza do nagrania płyty „Jazz Samba”. Dopiero kilkanaście miesięcy później powstały albumy „Getz / Gilberto” i „Getz / Gilberto #2 Recorded Live At Carnegie Hall On October 9, 1964”. Tak więc to Charlie Byrdowi powinniśmy przypisywać zasługi ogólnoświatowej popularyzacji muzyki brazylijskiej.
Zawsze, kiedy słucham tego albumu zastanawiam się, czemu to jest płyta Stana Getza. Mam wrażenie, że to wybór producentów, nie da się bowiem ukryć, ż Stan Getz był i w 1962 roku i później dużo bardziej znanym muzykiem, niż Charlie Byrd. Pewnie nawet zasłużenie. Jednak „Jazz Samba” to płyta Charlie Byrda. Posłuchajcie choćby otwierającej album, do dziś jednej z najbardziej popularnych kompozycji brazylijskich w jazzowym światku – „Desafinado”. Tak jest też w pozostałych utworach. W mojej głowie brzmi to tak, jakby Charlie Byrd za każdym razem prezentował temat, a Stan Getz grał rodzaj wariacji na temat prezentowany przez gitarę. To Charlie Byrd jest najsilniejszym głosem tego albumu. Jego gitara brzmi niezwykle pewnie. To nie oznacza, że saksofon brzmi źle, jednak najczęściej podąża za gitarą…

Ten album jest muzycznie ciekawszy od późniejszych nagrń Stana Getza z Astrud Gilberto i Joao Gilberto. To płyta instrumentalna. Astrud Gilberto to połączenie dość przeciętnego głosu ze świeżo brzmiącą w swoim czasie nutą brazylijskiego folkloru. Wtedy, w 1964 roku „The Girl From Ipanema” to był wielki przebój. Z perspektywy lat łatwo możemy dziś usłyszeć, że fuzja jazzu i bossa novy w wersji instrumentalnej jest ciekawsza, a i gitara Charlie Byrda z pewnością oferuje fanom dobrej muzyki o wiele więcej niż ta w rękach Joao Gilberto. W związku z tym „Jazz samba” to nie tylko prekursor stosunkowo krótkiej mody, która do dziś od czasu do czasu powraca, ale też najprawdopodobniej jedna z najdoskonalszych płyt z gatunku. Co mnie nieustannie dziwi, do dziś nieco niedoceniana…

Właściwie dla obu liderów przygoda z bossa novą była tylko chwilowa. Z pewnością obaj zarobili na niej sporo pieniędzy i zyskali sławę, która wielu słuchaczy doprowadziła do ich znacznie ważniejszych płyt. Nie zapominajmy, że życiowe dokonania Stana Getza to między innymi „Focus”, „The Complete Roost Recordings”, „Anniversary”, czy „Award Winner”. W dyskografii Charlie Byrda również znajdziemy ważne i ciekawe płyty, choćby albumy „Great Guitars” z Barney Kessellem i Herbem Ellisem, czy „Byrd’s World” i „The Guitar Artistry Of Charlie Byrd”. Stan Getz grywał też świetne rzeczy z Chetem Bakerem. Mimo tego, że to nie jest najważniejsza dla obu liderów płyta, „Jazz Samba” w pełni zasługuje na najwyższe noty.
autor: Rafał Garszczyński

Editor's info:
The words bossa nova are often synonymous with the name Stan Getz. But North Americans might not have ever known the bright sound of bossa nova had it not been for Charlie Byrd. In 1961 Byrd returned from a tour of South America, where bossa nova music was thriving. The style was the invention of singer Joao Gilberto and songwriter Antonio Carlos Jobim -- an adaptation of infectious Brazilian samba rhythms with the harmonic structures and "cool" surface of West Coast jazz. Byrd brought back records for Getz to hear, they planned a session, and the result was Jazz Samba -- the first album of true bossa nova music by jazz artists and the one that broke the bossa nova wave in 1960s America.

muzycy:
Stan Getz – ts,
Charlie Byrd – g,
Gene Byrd – g, b,
Keter Betts – b,
Buddy Deppenschmidt – dr,
Bill Reichenbach – dr.

utwory:
A1. Desafinado
A2. Samba Dees Days
A3. O Pato
A4. Samba Triste
B1. Samba De Uma Nota So
B2. E Luxo So
B3. Bahia (Aka "Baia")
B4. Samba De Uma Nota So (Bonus Track)

CD:
1. Desafinado
2. Samba Dees Days
3. O Pato
4. Samba Triste
5. Samba De Uma Nota So
6. E Luxo So
7. Bahia (Aka "Baia")
8. Samba De Uma Nota So (Bonus Track)

wydano: 2020-03 (1962)-19
GR77015LP

Opis

Wydawca
Groove Replica
Artysta
Stan Getz & Charlie Byrd
Nazwa
Jazz Samba [Vinyl 1LP 180gr with bonus CD]
Instrument
saxophones
tenor saxophone
Zawiera
Vinyl 1LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.