search

Oddarrang: Hypermetros [Vinyl 1LP]

99,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2019-10-25
kontynent: Europa
kraj: Finlandia
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2:
Piąty album fińskich sound-scape'owców z sukcesem meandruje pomiędzy post rockiem, atmosferycznym jazzem i trzymającą za gardło muzyką ilustracyjną. Z jednej strony tworzą proste, surowe motywy, aby zaraz obudować je pełną życia przestrzenią futurystycznych syntezatorów.

Pomysłodawca i założyciel zespołu Olavi Louhivuori dorastał otoczony muzyką i muzykami. Jego ojciec jest profesorem Wydziału Muzycznego Uniwersytetu w Jyväskylä, matka - skrzypaczką i nauczycielką muzyki. Olavi rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku czterech lat, ale w wieku lat ośmiu zamienił skrzypce na wiolonczelę i fortepian. Jako dziewięciolatek - przyjęty do klasy muzycznej w szkole podstawowej - zaczął grać na bębnach.
Następnie było Konserwatorium Muzyczne w Jyväskylä, prestiżowa Akademia Sibeliusa w Helsinkach. Trzykrotnie zwyciężył konkurs Young Nordic jazz Groups (w 2000 r. z Joona Toivanen Trio, w 2002 r. z Ilmiliekki Quartet, w 2006 z Sun Trio), co otworzyło mu drogę do wielu występów światowych.
W ostatnich latach Olavi współpracował z artystami o międzynarodowej sławie, jak Anthony Braxton, Marilyn Crispell, Mats Eilertsen i Tomasz Stańko. Grał z zespołami UMO Jazz Orchestra i Piirpauke oraz z wokalistką Susanne Abbuehl.

Kwintet w składzie Olavi Louhivuori (perkusja), Lasse Sakary (gitara), Osmo Ikonen (wiolonczela i syntezatory), Ilmari Pohjola (puzon i syntezatory) oraz Lasse Lindgren (bas i syntezator) istnieje nieprzerwanie w tym samym składzie od roku 2006, fundamentem zespołu są przyjaźń, zaufanie i całkowita artystyczna otwartość. Nad nowym albumem pracowali trzy ostatnie lata. Tytuł albumu, "Hypermetros", pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „ponad miarę”, co doskonale odzwierciedla ambicję i wizję zespołu.

Ich nielinearna opowieść przypomina labirynt, narracja, w której czasy się doganiają i przeplatają. Przestrzenie się mieszają, opowieść wije się niczym labirynt. Klamrą czasową są dwie atmosferyczne kompozycje lidera - Louhivuoriego, rozpoczynająca płytę "Amber" przenosi słuchacza w nocne, leśne ostępy, kończąca płytę "Blackstarr" to już wyprawa na kraniec ziemskiego świata. Pomiędzy nimi słyszymy "Ohlop" wiolonczelisty Osmo Ikonena, gdzie linie puzonu i wiolonczeli przeplatają się ze sobą w niepokojącej, postrockowej aurze. Następnie tryptyk "Trichordon", autorstwa basisty zespołu - Lassego Lindgrena (I. Hypermetros, II. Klimakos, III. Pandura), zadedykowany tragicznie zmarłemu w ubiegłym roku, islandzkiemu kompozytorowi - Jóhannowi Jóhannssonowi. Potem dwie kompozycje Louhivuoriego - "Umi" (emocjonująca opowieść o linii życia i śmierci) i "15 Years" (przejmujące świadectwo osobistej straty).

Płytą 'Hypermetros" Finowie docierają do istoty fińskiej melancholii, pełnej ponurych i najsmutniejszych pieśni, poematów i opowieści, które w najprawdziwszy sposób oddają istotę północnej posępności i mroku. Doskonały kolejny rozdział tej północnoeuropejskiej sagi!
autor: Paweł Matuła
Copyright © 1996-2019 Multikulti Project. All rights reserved

“Hypermetros” jest dostępne na CD i na Vinyl 1LP

Editor's info:
Hypermetros is the fifth album from Finnish sound sculptors and creators of atmospheric epics, Oddarrang. The album is rooted by bold hooks and melodies, and moulded with raw, emotive themes, the title references the Greek word meaning ‘beyond measure’, which perfectly reflects the band’s ambition and vision. Closer in style to In Cinema (2013) and Cathedral (2009) than to the previous album Agartha (2016) Hypermetros is arguably Odderang’s most compelling album to date - warm, rich and uplifting!

muzycy:
Olavi Louhivuori, drums, synths
Osmo Ikonen, cello, synths
Ilmari Pohjola, trombone, synths
Lasse Sakara, guitar
Lasse Lindgren, bass, synths

utwory:
A1. Amber
A2. Ohlop
A3. Trichordon - I. Hypermetros
A4. Trichordon - II. Klimakos 03:54
A5. Trichordon - III. Pandura
B1. Umi
B2. 15 Years
B3. Blackstarr

wydano: 2019-09-27
nagrano: Recorded by Tuukka Tervo at Finnvox studios, Helsinki, December 2018

more info: www.editionrecords.com

EDNLP1135

Opis

Wydawca
Edition Records (UK)
Artysta
Oddarrang
Nazwa
Hypermetros [Vinyl 1LP]
Instrument
drums
Zawiera
Vinyl 1LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.