search

Kenny Wheeler, Norma Winstone & London Vocal Project: Mirrors

59,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2014-02-28,
Wydawnicto Audiofilskie

opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com, 2014-02:
"Płyta "Mirrors" jest dla Kenny Wheelera i Normy Winstone powrotem do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy bowiem powstały kompozycje, których podstawą są wiersze Steviego Smitha, Lewisa Carrolla oraz Williama Butlera Yeatsa. Były to wówczas pierwsze w ten sposób budowane utwory Wheelera.

Przez lata te kompozycje jednak nieco się zmieniły - w 1998 roku autor rozpisał je bowiem na pięć głosów solowych, ale - chociaż elementy tamtej koncepcji przetrwały i tutaj - to wersja z zarejestrowana z London Vocal Project (zespołem kierowanym przez Pete'a' Churchilla) jest o wiele, wiele bogatsza i zadziwia epicką skalą realizacji. Siedem sopranistek, osiem alcistek, po pięciu śpiewaków tenorem i basem - ten spory wokalny aparat wykonawczy każe spodziewać się pompatycznego nastroju i podniosłych form, ale muzyka Wheelera - nie rezygnując z wszelkich stwarzanych dzięki takiej konfiguracji możliwości - pozostaje ciepła i stonowana, i niemal intymna w nastroju.

Nie sposób uwierzyć, że śpiewająca tu partie solowe Norma Winstone, stała partnerka wokalna i muza Kenny Wheelera, ma już ponad siedemdziesiąt lat. Jej siłą jest niepowtarzalny głos i dopracowany styl, który przez lata zdaje się jeszcze zyskiwać dzięki doświadczeniu i wyczuciu wokalistki. Niezwykle cenieni są także instrumentaliści, których Wheeler zatrudnił na tej płycie. Basista Steve Watts, perkusista James Maddren oraz pianista Nikki Iles i grający na saksofonie Mark Lockheart to niezwykle cenieni sidemani na brytyjskiej scenie jazzowej. Intymność nastroju i niezwykłe zgranie instrumentalistów jest możliwe także dlatego, że w przeszłości współtworzyli oni wraz z Normą Winstone zespół Printmakers. Nic więc dziwnego, że rozumieją się bez słów, a partie improwizowane grają intuicyjnie i niemal radośnie w tonie. Sam Wheeler współpracuje z Normą Winstone juz ponad czterdzieści lat - od czasu powstania formacji Azimuth we wczesnych latach siedemdziesiątych. A lista płyt sygnowanych nazwiskami im obojga także jest imponująca - dość przypomnieć realizacje dla monachijskiego ECM-u czy też wspólne nagrania z UMO Jazz Orchestra.

Jednak ta płyta byłaby tak niezwykła, gdyby nie główna bohaterka wykonania - Norma Winstone. To ona jest tutaj prawdziwym klejnotem w koronie. Jej marzycielskie partie w "Through the Looking Glass" do tekstu Lewisa Carrola są niemal eteryczne. Łamie ona przy tym nieco kontemplacyjne partie chóru. Podobnie jest także w "Tweedledum”, nad którym tom utworem unosi się nastrój lirycznej beztroski. Ale już w "The Hat" Winstone imponuje raczej majestatem i siłą, delikatną, ale podkreślaną wyraźnie w czterowersie wiersza.

Podobnie eteryczne i ciepłe są także partie flugelhornu. I nie znaczenia, że często w unisonach głos instrumentu Wheelera dublowany jest przez tenorowy saksofon Lockhearta. Dzięki temu całość zyskuje niezwykle spójną formę i tchnie melancholijnym ciepłem i spokojem.

Piękna płyta będąca trochę powrotem do źródeł wizji Wheelera i Winstone, powrotem trochę nostalgicznym, ale stojącym na najwyższym poziomie, a pod względem formalnych rozwiązań Wheelera zdecydowanie wybiegającym w przyszłość. Niezwykłe nagranie."
autor: Marcin Zając

Editor's info:
With the release of ‘Mirrors’, a suite of music composed by Kenny Wheeler set to poems by Stevie Smith, Lewis Carroll and W.B. Yeats, they are joined by the London Vocal Project, a 24 piece choir directed by the inimitable Pete Churchill. Featuring some of the renowned and celebrated musicians in British Jazz including pianist Nikki Iles, saxophonist Mark Lockheart, bassist Steve Watts and drummer James Maddren, Mirrors is vast in conception and world class in its execution.

muzycy:
Kenny Wheeler: Flugelhorn
Norma Winstone: Vocals
London Vocal Project
directed by Pete Churchill

Nikki Iles: Piano
Mark Lockheart: Saxophones
Steve Watts: Double Bass
James Maddren: Drums

utwory:
1. Humpty Dumpty 5:21
2. The Broken Heart 3:58
3. The Lover Mourns 5:36
4. Black March 7:48
5. Through the Looking Glass 8:59
6. The Hat 3:59
7. Breughel 5:57
8. Tweedledum 8:37
9. The Bereaved Swan 6:16
10. The Deathly Child 8:42
11. My Soul 4:22

total time - 69:41
more info: www.editionrecords.com

EDN1038

Opis

Wydawca
Edition Records (UK)
Artysta
Kenny Wheeler / Norma Winstone / London Vocal Project
Nazwa
Mirrors
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.