search

Marty Grosz Meets The Fat Babies: Diga Diga Doo

69,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Jazz Tradycyjny / Dixieland / New Orlean Jazz
premiera polska:
2015-06-25,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:

multikulti.com, ocena: * * * * 1/2:
Prawdziwy skarb Retro jazzu!

USA to kraj, w którym bije serce jazzu. Szczególnie tego klasycznego, potocznie zwanego tradycyjnym.
Gitarzysta i wokalista Marty Grosz jest tego namacalnym przykładem. Syn jednego z twórców niemieckiego Dadaizmu - Georga Grosza, artysty uprawiającego sztukę zaangażowaną, często będącą politycznym manifestem, jest cenionym swingowym artystą. Urodzony w 1930 roku do dnia dzisiejszego pozostał wierny jazzowej tradycji, w swingowej, dixielandowej odsłonie.
W pełni samodzielnym muzykiem stał się w zespole Boba Wilbera, współpracownika najwazniejszych muzyków jazzu tradycyjnego jak Bobby Hackett, Benny Goodman, Sidney Bechet i Jack Teagarden. Marty poza pracą instrumentalisty pisał aranżacje dla zespołu Wilbera, także dka kolejnych, z którymi współpracował. W 70. był członkiem Soprano Summit. W 80. przystąpił do kolejnego ważnego zespołu tradycyjnego jazzu - The Classic Jazz Quartet, w którym grali Dick Wellstood, Joe Muranyi i Dick Sudhalter. Koncertował z legendami gitary jazzowej jak Joe Pass, Herb Ellis i Charlie Byrd.

Formacja The Fat Babies powołana w 2010 roku do życia przez kontrbasistę Beau Sample jako zespół koncertowy, bardzo szybko stała się rewelacją w Chicago. W mieście, które słynie raczej z awangardowego jazzu, swingowa grupa złożona z muzyków, którzy przez swoje pokoleniowe związki powinni raczej wykonywac muzykę spod znaku Radiohead czy Coldplay sięgają po nieśmiertelne standardy Jelly Roll Mortona, Irvinga Berlina i Joe "Kinga" Olivera.

Jest to odprężająca, bezpretensjonalna i wesoła muzyka, która doskonale nadaje się do tańca (charleston, fox-trot, shimmy), jak i do słuchania.
Zespół tworzą oprócz lidera:
Andy Schumm: cornet
John Otto: reeds
Dave Bock: trombone
Jake Sanders: banjo i guitar
Paul Asaro: piano
Alex Hall: drums

Bix Beiderbecke, jeden z najbardziej znanych rębaczy i kornecistów tradycyjnego jazzu mawiał, że tym co go pociąga w jazzie jest jego nieprzewidywalność. Członkowie The Fat Babies wzięli sobie do serca tę frazę Bixa Beiderbecke'a i wprowadzają do wydawałoby się skostnaiłej formy swing jazzu wiele świerzości i wigoru, dawno nie słyszanego, w kontekście tego gatunku. Ich muzyka udanie balansuje pomiędzy tradycją a teraźniejszością, wydobywając z obu tych światów to co najcenniejsze.

Nestor saksofonu jazzowego często skarżył się, że czuł się osaczony przez muzyków, którzy kopiowali jego brzmienie, zagrywki, styl. Rozwichrzone chłopaki z The Fat Babies nie chcą nikogo kopiować, już teraz mówią swoim głosem, z samego środka jazzowej Ameryki. A udział w nagraniu nestora jazzu tradycyjnego, jakim bez wątpienia jest Marty Grosz dodaje jedynie smaku, tej szykownej płycie.
autor: Mateusz Matyjak

Editor's info:
This CD extols the hot "Chicago Style" jazz of the 20s and 30s. Led by octogenarian, guitarist Marty Grosz, the band features a contingent from The Fat Babies who hold forth at the Green Mill on ChicagoÕs north side and special guest Jim Dapogny. In 1948 Marty Grosz hitchhiked from New York to Chicago in search of "Hot Music". He returned to New York in 1950, made his first records, and then, after a stint in the Army, returned to Chicago where he played for 21 years. A "too-good-to-be-true" offer lured him back to New York, to Carnegie Hall, The White House, and all over the globe. Marty dislikes amplifiers and has remained an acoustic player during which he has amassed a discography thatÕs seventy-seven pages long. 16 songs include Diga Diga Doo, A Jazz Holiday and Strut Miss Lizzie.

muzycy:
Paul Asaro: piano
Dave Bock: trombone
James Dapogny: piano
Jonathan Doyle: clarinet, tenor saxophone
Marty Grosz: banjo, guitar
Alex Hall: drums
John Otto: clarinet, baritone saxophone, tenor saxophone
Panic Slim: trombone
Beau Sample: bass
Andy Schumm: cornet

utwory:
1. Why Couldn't It Be Poor Little Me?
2. A Jazz Holiday
3. Intro to Blue (And Broken Hearted)
4. Blue (And Broken Hearted)
5. In a Little Spanish Town
6. Sweet Sue (Just You)
7. My Daddy Rocks Me
8. Prince of Wails
9. Hold Me
10. Diga Diga Do
11. Forevermore
12. Rose of Washington Square
13. How Deep Is the Ocean
14. A Good Man Is Hard to Find
15. Church Street Sobbin' Blues
16. Strut Miss Lizzie
17. Intro to the Lady in Red
18. The Lady in Red
19. Marty Talks

total time - 72:55
wydano: 2015-02
more info: www.delmark.com
more info2: www.martygrosz.com

DE256

Opis

Wydawca
Delmark (USA)
Artysta
Marty Grosz Meets The Fat Babies
Nazwa
Diga Diga Doo
Instrument
guitar
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.