search

Bobo Stenson / Lars Danielsson / David Liebman / Jon Christensen: Far North

66,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
1994-10-10
kontynent: Europa
kraj: Norwegia
opakowanie: Digipackowe etui
opis:

multikulti.com - ocena: * * * * *
Kwartet mistrzów nowego jazzu - Bobo Stenson, Lars Danielsson, David Liebman, Jon Christensen.

Szwedzki pianista Bobo Stenson znany jest polskiej publiczności przede wszystkim ze współpracy z Janem Garbarkiem w Jan Garbarek- Bobo Stenson Quartet z lat 70, i Tomaszem Stańką.
W Szwecji jego pozycja nie ma sobie równych. Wielokrotnie nagradzany przez różne gremia jako pianista i kompozytor. Za płyty "Reflections" (1996) oraz "Goodbye" (2005) otrzymał Gyllene Skivan, nagrodę przyznawaną przez krytyków i czytelników najstarszego periodyku jazzowego na świecie "Orkester Journalen", najlepszej szwedzkiej płycie jazzowej. Jest laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej za rok 2006.

Lars Danielsson to jeden z najwybitniejszych kontrabasistów i wiolonczelistów jazzowych, podziwiany nie tylko w swoim rodzinnym kraju, Szwecji, ale i w całej Europie. Kompozytor, aranżer i producent, którego gra wzbogacała muzykę takich gwiazd, jak Micheal Brecker, John Scofield, John Abercrombie, czy Kenny Wheeler. Danielsson jest również producentem znanych wokalistek Caecilie Norby oraz Viktorii Tolstoy. Największą sławę przyniósł mu kwartet założony we współpracy z byłym saksofonistą Milesa Davisa – Davidem Liebmanem oraz z Bobo Stensonem i Jonem Christensenem. 20 lat istnienia kwartetu zapewniło Danielssonowi międzynarodowe uznanie słuchaczy i krytyków. To właśnie w tym składzie artysta realizował swoje pomysły, jako kompozytor i aranżer, m. in. włączając do swoich kompozycji orkiestrę symfoniczną, czy bigbandową.

Dave Liebman grał w zespołach największych jazzowych wyjadaczy takich jak John Coltrane, Elvin Jones, czy Miles Davis. Prowadzi własne zespoły, nagrywa solo, w akustycznym duecie. Zaangażował się też w muzykę big bandową. Dzisiaj uchodzi za jednego z najlepszych saksofonistów na świecie, co w 2011 r. zostało przypieczętowane prestiżową amerykańską nagrodą Master of Jazz.

Jon Christensen, czołowy perkusista europejskiego jazzu. Gdy w 1971 związał się z wydawnictwem ECM jego kariera nabrała tempa. Zaczęło sie od dwóch znakomitych płyt: wraz z Bobo Stensonem - Underwear, a także album SART, ze swoim późniejszym, wieloletnim współpracownikiem Janem Garbarkiem. Był jednym z czterech filarów European Quartet, gdzie oprócz Jona Christensena spotykamy Jana Garbarka, Keitha Jaretta i Palle Danielsson. Zespół w latach 70. XX wieku bawił się jazzową awangardą, przemycając doń elementy europejskiego folku i muzyki skandynawskiej. Kolejny doskonały skład to Masqualero - projekt, który otworzył drzwi do kariery młodemu Nilsowi Petterowi Molvaerowi. Zespół tworzyli obok Christensena i Molvaera, Arild Andersen na kontrabasie i Jon Balke na pianie.

„Far North” to bodaj najważniejszy album tego kwartetu. To bardzo romantyczny album jazzowy, jak na czwórkę muzyków. Ujmuje powściągliwymi emocjami, chwyta za serce melodyką rodem ze skandynawskich ostępów, gdzie powietrze przejrzyste i aż się prosi wciągnąć je głęboko w płuca.
Copyright © 1996-1994 Multikulti Project. All rights reserved

muzycy:
Lars Danielsson: bass
Dave Liebman: soprano sax
Bobo Stenson: piano
Jon Christensen: drums

utwory:
1. Far North 4:37
2. Eden 10:55
3. Fuschia 11:44
4. Climbing 7:07
5. Einstein 4:29
6. Ormen 7:13
7. Twelve Tones Old 5:44
8. Pacem 9:59

total time - 61:43
wydano: 1994
nagrano: Digital recording, February 1994, Rainbow Studio, Oslo
Jan Erik Kongshaug: Engineer

more info: www.curlinglegs.no

CLP13

Opis

Wydawca
Curling Legs (NO)
Artysta
Bobo Stenson / Lars Danielsson / David Liebman / Jon Christensen
Nazwa
Far North
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.