search

Gabriele Mitelli / Rob Mazurek: Star Splitter [Vinyl 1LP]

116,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2019-06-18
opakowanie: Singlefoldowe etui
opis:

jazzarium.pl:
Gabriele Mitelli i Rob Mazurek nawiązują tytułem tegorocznej płyty nagranej w duecie do wiersza Roberta Frosta. Autor opowiada w nim historię pewnego rolnika, który nie osiągnął spodziewanego dochodu i postanowił spalić swój dom, aby uzyskać pieniądze na ubezpieczenie niezbędne do zakupu teleskopu. Chciał w ten sposób spędzić resztę życia na kontemplowaniu gwiazd i planet. Teleskop nazwał Star Splitter, bo wszystko, co za pomocą niego widział, było podzielone.
Podzielone mogą być też opinie na temat samego “Star Splitter”. Co prawda na razie mało kto zabiera głos na temat muzyki nagranej przez włoskiego multiinstrumentalistę Gabriele Mitelliego i chicagowskiego improwizatora Roba Mazurka, ale jest to na tyle radykalna wypowiedź artystyczna, że trudno spodziewać się samych ochów i achów. Sam zresztą jestem daleki od zachwytów, choć podoba mi się zamysł i doceniam to, że muzycy poszli na całość.
Mitelli i Mazurek tworzą muzykę zupełnie odrealnioną i zanurzoną w mocno wzburzonym i niespokojnym morzu pogłosów. Z międzyplanetarnego chaosu raz na jakiś czas wyłaniają się motywy wygrywane na kornecie, trąbce piccolo, którą od dłuższego już czasu upodobał sobie Rob Mazurek oraz saksofonie sopranowym. Zawarte na “Star Splitter” cztery kompozycje tworzą jedną całość do tego stopnia, że trudno wyróżnić którąś konkretnie. Bardziej zresztą sprawiają wrażenie strzępów kompozycji niż gotowych utworów, które są częścią eksperymentalnego słuchowiska stworzonego za pomocą akustycznych instrumentów, obiektów dźwiękowych, elektroniki i głosu.
“Star Splitter” to muzyka dla odważnych. Pojawiają się tu co prawda motywiki, które przykują na dłużej uwagę, ale przez większość czasu artyści brną w eksperymenty i niełatwo jest się czegoś złapać. Metoda ta doprowadza ich do ciekawych rozwiązań. Z pewnością przynosi muzykę oryginalną i jedyną w swoim rodzaju, ale pod względem jakościowym jest trochę nierówną i momentami nużącą.
Autor: Piotr Wojdat

Editor's Info:
Here is one more example of a musical project inspired in literature. Star Splitter, the duo by the multi-instrumentalists Gabriele Mitelli and Rob Mazurek, makes reference to a poem by Robert Frost, in which this author tells the story of Brad McLaughlin, a farmer who failed to produce agricultural income and decided to burn his house to get the insurance money necessary to buy a telescope and spend the rest of his life contemplating the stars and the planets above - of course, getting a dayjob as a ticket seller to eat and pay his expenses. He christined the telescope as Star Splitter, because "(…) it didn't do a thing but split / A star in two or three the way you split / A globule of quicksilver in your hand / With one stroke of your finger in the middle."

That's exactly what the Italian and the American intervenients do to music. Having the patrimony of Chicago's AACM and the concepts of Sun Ra and Bill Dixon as their main resource, they split, bend and turn inside out the free jazz / creative jazz tradition, using a cornet, a soprano saxophone (Mitelli), a piccolo trumpet (Mazurek), several electronic devices and amplified objects (both), and also their voices. The result is a beautiful jazz extravaganza that will marvel the fans of Chicago Underground, Sao Paulo Underground, Exploding Star Orchestra, Tortoise, Gabriele Mitelli European Quartet and O.N.G Crash. Yes, jazz is turning cosmic again…

muzycy:
Gabriele Mitelli-cornet, soprano sax, alto flugelhorn, electronics, objects, voice
Rob Mazurek-piccolo trumpet, electronics, objects, voice

utwory:
A1. Venus 8:45
A2. Mercury 9:26
B1. Mars 15:03
B2. Uranus 5:13

wydano: 2019-05
nagrano: Recorded during the Festival Fabbrica Europa, at Leopolda Station, in Florence, Italy, by Marcello Fiore.

more info: www.cleanfeed-records.com

CF515LP

Opis

Wydawca
Clean Feed (POR)
Artysta
Gabriele Mitelli / Rob Mazurek
Nazwa
Star Splitter [Vinyl 1LP]
Zawiera
Vinyl 1LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.