search

Mark Dresser Quintet: Nourishments

69,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2013-11-06
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com:
Mark Dresser jest od ponad 30 lat jedną z ważniejszych postaci jazzowej awangardy. Urodził się w Los Angeles i wywodzi się z ciekawej, aczkolwiek nieco zapomnianej, południowo kalifornijskiej sceny free jazzu początku lat 70tych. W tamtym okresie współpracował z prekursorską awangardową grupą Stanleya Croucha - Black Music Infinity, w której skład wchodzili Bobby Bradford, Artur Blythe, James Newton i David Murray.
W połowie lat 80tych artysta przeniósł się do Nowego Jorku i rozpoczął dziewięcioletnią współpracę z kwartetem saksofonisty i kompozytora Anthony Braxtona - był basistą jego legendarnej formacji z Marylin Crispell na fortepianie. Współpracował też m.in. z Rayem Andersonem, Jane Ira Bloom, Timem Bernem, Anthony Davisem, Fred Frithem, Gerry Hemingwayem, Davem Douglasem, Roswellem Ruddem i Johnem Zornem.
Z Myrą Melford i Mattem Wilsonem tworzy TRIO M. Dresser to artysta wszechstronny, który bez problemu odnajduje się nie tylko w stylistyce jazzowej, ale też w muzyce współczesnej, zarówno w projektach solowych - wspomaganych elektroniką, jak i w rozbudowanych projektach multimedialnych.
Wśród jego najnowszych projektów znajdują się m.in. The Mauger Trio (wspólnie, z Rudreshem Mahanthappą i Gerrym Hemingwayem) i skład Jones Jones (wspólnie Larrym Ochsem i Vladimirem Tarasovem).

Najnowsza płyta jego kwintetu "Nourishments", wydana właśnie przez renomowaną Clean Feed Records, to muzyka w każdym aspekcie dopracowana, narracja, struktura utworów, paleta brzmień, warsztatowa biegłość, dbałość o niuanse pozwala nabrać pewności, że droga, jaką podążają ci wyśmienici muzycy nie jest przypadkowa.

Muzycy zgromadzeni w studio zapewniają najwyższy poziom wyobraźni muzycznej i instrumentalnego kunsztu, Rudresh Mahanthappa na saksofonie altowym, Michael Dessen na puzonie, Denman Maroney na hyperpiano i za perkusją na zmianę Tom Rainey i Michael Sarin.

Od otwierającego płytę "Not Withstanding", który eksploduje z niezwykłą intensywnością, poprzez kontemplacyjne "Canales Rose", skrzącą się balladową, nieoczywistą atmosferą "Para Waltz" po zanurzony w bluesie "Aperitivo" zapiera dech w piersi.

"Oswojenie" muzyki Dressera, ocena wagi poszczególnych jego dokonań z pewnością wymaga długiego czasu, kolejna już płyta z pewnością trafi na awangardowy Olimp.
autor: Mariusz Zawiślak


multikultiproject.blogspot.com
Powiedzieć o Dresserze, że jest jednym z najwybitniejszych współczesnych kontrabasistów jazzowych, to jakby nic nie powiedzieć. A zatem by nie popełnić w tym miejscu zbyt obszernej epistoły, dodam jedynie, że Marc Dresser przez pełną dekadę był członkiem bodaj najważniejszego working bandu Anthony’ego Braxtona (przy udziale Marylin Crispell i Gerry’ego Hemingwaya), który w latach 1985-95 doprowadził formułę improwizującego kwartetu na skraj geniuszu absolutnego (posłuchajcie choćby ostatnio wznowionego koncertu z Santa Cruz, 1993). Dresser ma w dorobku także wiele autorskich płyt, a ta przywołana w preambule recenzji jest tego cennym przykładem. Dla tych z Was, którzy lubią precyzję wypowiedzi, ład i porządek w procesie improwizacji „Nourishment” będzie ucztą niebywałą. Otóż bowiem do realizacji całkiem zgrabnie skomponowanych utworów Dresser dobrał wyjątkowo kompetentnych współtowarzyszy – na nowojorskiej scenie downtown od lat ich nazwiska zaspakajają apetyty najbardziej wybrednych jazzfanów. A zatem Rudresh Mahanthappa na alcie (znam bardziej szalonych saksofonistów, ale ten jest za to nad wyraz stylowy), Michael Dessen na puzonie, Denman Maroney na hyperpiano, no i last but not least dwie perkusyjne potęgi tamtej sceny – Tom Rainey i Michael Sarin (grają wymiennie). Muzycy demokratycznie dzielą się swymi niewyczerpanymi pokładami ekspresji w żmudnym procesie transpozycji zamysłów kompozytorskich Dressera. Siedem kompozycji lidera (jedna wspólna z saksofonistą), sprawny aparat wykonawczy, precyzyjne i niepozbawione uroku improwizacje. Czegóż chcieć więcej w upalny wieczór, po ciężkim dniu stawiania oporu zgrzebnej codzienności? Być może nie jest to najbardziej odkrywcza płyta ostatnich lat, ale fakt ten nie wyklucza całkowicie bezpretensjonalnej przyjemności z słuchania tej muzyki, czego wszystkim jej nabywcom życzę.
autor: Andrzej Nowak


Editor's info:
A singularly accomplished bass innovator in the fields of jazz, free improvisation and new music, Mark Dresser has devoted himself in recent years to pushing the capacities of solo bass performance even further. In “Nourishments,”his first quintet recording in almost two decades, he shifts his attention back to another longtime creative commitment, ensemble exploration with a team of master improvisers possessing unmistakable sounds. Featuring Rudresh Mahanthappa, Michael Dessen, Denman Maroney, and, in turns, Tom Rainey or Michael Sarin--all leaders in their own right and players deeply versed in Dresser’s music--the quintet delves headlong into his richly suggestive compositions. More than anything, Dresser creates vehicles for beautifully modulated interaction via counterpoint, cyclical organization, timbre sculpting, and all the unexpected combinations of pitch and noise or meter and texture. He developed several pieces with trombonist Michael Dessen while they were in different cities through telematics, fiber optic-facilitated remote performances that have opened up new astounding new possibilities for international collaborations. By whatever means, “Nourishments” is the work of artists who connect musically, emotionally and intellectually with unusual power and grace. This is it!

muzycy:
Rudresh Mahanthappa alto saxophone
Michael Dessen trombone
Denman Maroney hyperpiano
Mark Dresser double bass
Tom Rainey drums (1, 2, 3, 5)
Michael Sarin drums (4, 6, 7)

utwory:
1. Not Withstanding
2. Canales Rose
3. Para Waltz
4. Nourishments
5. Aperitivo
6. Rasaman
7. Telemojo

total time - 73:71
wydano: 2013
nagrano: 1, 2, 3, 5 recorded on May 16, 2012 / 4, 6, 7 recorded on September 5, 2012, Recorded at Tedesco Recording Studio

more info: www.cleanfeed-records.com
more info2: www.mark-dresser.com

CF279

Opis

Wydawca
Clean Feed (POR)
Artysta
Mark Dresser Quintet
Nazwa
Nourishments
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.