search

Keith Jarrett: Rio [2CD]

107,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Jazz / Pianistyka Jazzowa
premiera polska:
2011-11-04
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

Opis dystrybutora:
Prawie czterdzieści lat trwa współpraca Keitha Jarretta z wytwórnią ECM. Album Facing You (1971) zapoczątkował serię koncertów wypełnionych improwizacjami fortepianowymi, które potem znalazły swoje miejsce na płytach. Wśród zarejestrowanych koncertów znajdują się: Solo Concerts (Bremen-Lozanna), Koncert koloński, Sun Bear Concerts, Koncerty (Bregencja-Monachium), Dark Intervals, Koncert paryski, Koncert wiedeński, La Scala, Radiance, The Carnegie Hall Concert oraz Testament, Paris-London. Szerokie spektrum zawartej na tych krążkach muzyki znajduje swój wspólny mianownik w improwizacji jako najbardziej charakterystycznej cesze twórczości tego artysty. Jarrett nie ma sobie równych w spontanicznym kreowaniu nowych form czy wypełnianiu całego wieczoru niewyczerpującym się nigdy potencjałem twórczym okazywanym w trakcie całych koncertów bez momentów słabszych, bez spadków inwencji. Improwizacja w jego wydaniu to niemal ideał.

Kolejnym w ciągu koncertów solowych jest Rio. Jarrett wystąpił przedtem tylko raz w Brazylii, prawie dwadzieścia lat temu. Stwierdził później, że ma tam "niezamknięte sprawy", które znalazły dopełnienie w wydawanym obecnie albumie Rio: "Nie wiem, co miałem wówczas na myśli, ale odpowiedzią na tamte słowa jest obecny koncert. Wszystko, co grałem w Rio było improwizacją. I mimo, że i tak nie da się tego powtórzyć, nie wyobrażam sobie, że mógłbym zagrać podobną muzykę w innej sali, w innym miejscu, innego wieczoru i przy innej publiczności".

Rio dokumentuje koncert, który odbył się w Teatro Municipal w Rio de Janeiro 11 kwietnia 2011 r. Muzyka wykonana wówczas pełna jest liryzmu, a całość podzielona została na piętnaście krótkich kompozycji. Artysta uważa, że był to jeden z najlepszych jego występów, "słodki, radosny, ciepły, energetyczny, pełen pasji i odnoszący się w ciekawy sposób do kultury brazylijskiej". Do ostatecznego efektu przysłużyła się również znakomita akustyka sali i entuzjastycznie nastawiona publiczność.

Koncert w Rio de Janeiro był drugim podczas krótkiej trasy po Ameryce Południowej, podczas której artysta wystąpił również w Sao Paulo i Buenos Aires.

W nadchodzących miesiącach Keith Jarrett planuje trasę po Ameryce Północnej. Wraz z Garym Peacockiem i Jackiem DeJohnettem wystąpi w Chicago 21 października, w UCLA Royce Hall 26 października i w Berkeley (Zellerbach Hall) 29 października. 1 listopada trio zagra na Earshot Jazz Festival w Seattle. W 2012 r. ukaże się również najnowsza płyta tria pt. Somewhere.

Editor's info:
On April 9, 2011 Keith Jarrett returned to South America for the first time in decades to perform three solo concerts. The third and final concert found him in Rio de Janeiro in front of a packed house and enthralled audience. Inspired by the electrifying atmosphere, the pianist pulls a broad range of material from the ether: thoughtful/reflective pieces, abstract sound-structures, pieces that fairly vibrate with energy. The double album climaxes with a marvelous sequence of encores. 40 years ago this year Keith Jarrett recorded his first ECM disc, the ground-breaking, solo piano Facing You. He has refined his approach to solo music many times since then, always finding new things to play. So it is here, in this engaging solo recording from Brazil.

muzycy:
Keith Jarrett: solo piano

utwory:
CD 1
1. RIO Part I
2. RIO Part II
3. RIO Part III
4. RIO Part IV
5. RIO Part V
6. RIO Part VI
CD 2
1. RIO Part VII
2. RIO Part VIII
3. RIO Part IX
4. RIO Part X
5. RIO Part XI
6. RIO Part XII
7. RIO Part XIII
8. RIO Part XIV
9. RIO Part XV

wydano: 2011-11-04
nagrano: Rio De Janeiro, April 2011
more info: www.ecmrecords.com
more info2: www.keithjarrett.org

2776645

Opis

Wydawca
ECM (DE)
Artysta
Keith Jarrett
Nazwa
Rio [2CD]
Instrument
piano
Zawiera
2CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.