search

Dave Kikoski / Christian McBride / Jeff "Tain" Watts: Consequences

59,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
04.04.2014,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com
Jeden z niezwykle aktywnych i kreatywnych pianistów współczesnego jazzu. Artysta pojawiający się zarówno w zespołach wielkich innowatorów jazzu, jak i wspierający projekty innych, mniej znanych muzyków.

Doskonale wykształcony (Berklee College of Music). Początkowo pojawiał się w zespołach tworzonych przez studentów, absolwentów oraz pedagogów bostońskiej uczelni (od Gary'ego Burtona po Pata Metheny'ego). Swe jazzowe ostrogi zdobywał w zespołach Roya Haynesa (od 1986), Randy'ego Breckera (od 1986), Ralphe'a Moore'a (1987), Boba Berga (od 1988), Billy'ego Harta (1989), Reda Rodneya (1990-91), Billa Evansa (od 1993 roku), a także z Davidem Sanchezem. Na jazzowej estradzie zaistniały także jego autorskie tria (z Alem Fosterem i Eddiem Gomezem; z Jamesem Genusem lub Borisem Kozlovem i Jeffem "Tainem" Wattsem).

Najnowsza płyta wydana właśnie przez cenioną Criss Cross Jazz to wyborne trio z prawdziwą sekcją marzeń.
Christian McBride to trzykrotny zdobywca nagrody Grammy, jeszcze przed ukończeniem 20 lat był już doskonale znanym jazowym kontrabasistą. Teraz jest jednym z najwyżej cenionych jazzowych muzyków, bandleaderów i kompozytorów.
Nagrywa i koncertuje z Chick'iem Corea'ą, John'em McLaughlin'em, Diana Krall i Stingiem. O jego akustycznym kwintecie pisano w jazzowych mediach, że nie było od czasu akustycznego zespołu Herbie'go Hancocka tak porywającego straight-aheadowego składu.

Jeff "Tain" Watts jest od momentu wydania słynnej płyty Wyntona Marsalisa "Think of One" (1983) najważniejszą postacią swojego pokolenia grającego jazz akustyczny na perkusji, która bodaj najbardziej zbliżyła się do ideału wielu jazzowych drumerów - Elvina Jonesa.
Jeff "Tain" Watts nagrywał/koncertował z Wyntonem Marsalisem, Branfordem Marsalisem, Betty Carter, Michaelem Breckerem, McCoy Tynerem i wieloma innymi. Prowadzi własne grupy The Watts Project i Jeff "Tain" Watts Quartet. Ma w dorobku kilka autorskich albumów.

"Consequences" zawiera dziewięć kompozycji, z czego osiem to własne utwory Kikoskiego i Wattsa.

Przed państwem ponad godzina klasycznego jazzu w najszlachetniejszym dla gatunku, triowym składzie, czuć tu atmosferę jam session, grania na żywo, spontanicznego, to estetyczna wypadkowa jazzu cool i jazzu gorącego i bardzo żywiołowego, powalająca dynamika, energia i rytmiczna wirtuozeria Wattsa w połączeniu z charakterystycznym, miękkim "soundem" McBride'a daje satysfakcję słuchaczowi środka jazzu, gatunku, który co chwila, kolejni recenzenci wysyłają na śmietnik historii, takie płyty pokazują, że niewiele w tym prawdy.

subiektywnydziennikmuzyczny.blogspot:
Ta płyta w zasadzie nie mogła się nie udać. Już sam skład – David Kikoski na fortepianie, Christian McBride na kontrabasie i Jeff Tain Watts na perkusji gwarantuje niezwykłe przeżycia artystyczne. Żaden z tych muzyków nie należy do grupy tych, co odcinają kupony od własnej sławy i uświetniają okładki albumów zwiększając sprzedaż.

David Kikoski to urodzony lider, nie nagrywający często jako gość, choć „Praise” Roya Hayesa (to ten album z nieco kiczowatą okładką z DeLoreanem) jest niezłym wyjątkiem od reguły, a rola nadwornego pianisty na wyśmienitej płycie „Remember: A Tribute To Wes Montgomery” Pata Martino można uznać za jedną z ważniejszych pozycji w dyskografii Davida Kikoskiego. To jednak jego własne albumy, od ponad dekady ukazujące się dzięki wytwórni Criss Cross pozostają najważniejszą częścią jego dyskografii. Dla poszukiwaczy ciekawostek – David Kikoski ma również na swoim koncie nagrania z Michałem Urbaniakiem.

Christian McBride to muzyk, który z pewnością sam nie wie, w ilu wybitnych nagraniach wziął udział. Taki już los wybitnych kontrabasistów. Jednak w przypadku Christiana McBride’a jego udział właściwie nigdy nie ogranicza się do bezbłędnego wyznaczania rytmu w sekcji i zagraniu jakiejś jednej krótkiej solówki dla zaznaczenia swojej obecności w studiu. Lista jego najważniejszych nagrań jest właściwie trudna do sporządzenia. W związku z tym, przypomnę raczej Wam i sobie te albumy z jego udziałem, do których wracam najczęściej…

Trudno zapomnieć niesłychanie widowiskowe, choć dla niektórych zbyt efekciarskie albumy „SuperBass” Raya Browna, Johna Claytona Jr.’a i Christiana McBride’a, wspólne nagrania z Dave Brubeckiem, Chickiem Corea i Herbie Hancockiem. Często wracam również do nieco zapomnianego, czego nie rozumiem, albumu Freddie Hubbarda „Live At Fat Tuesday’s”, mojej ulubionej płyty Abbey Lincoln – „A Turtle’s Dream”, jednej z płyt wspomnianego już Pata Martino – „Think Tank”, nagrań z Johnem Scofieldem, czy Sonny Rollinsem. Własne albumy Christiana McBride’a są równie intrygujące, szczególnie te kosmiczne i eksperymentalne w rodzaju „Sci-Fi”, czy „Vertical Vision”. To lista subiektywna, którą można uzupełnić o polski akcent w postacie nagrań z Anną Marią Jopek.

Jeff Tain Watts to z kolei wychowanek Wyntona i Branforda Marsalisów, którego poznałem niemal 15 lat temu dzięki jego niezwykle udanej solowej płycie „Citizen Tain”, która była jego debiutem nagraniowym w roli lidera. Od tego czasu Jeff Tain Watts zagrał na bardzo wielu płytach, a ja szczególnie pamiętam jego nagrania ze Stanleyem Jordanem i Kenny Garrettem oraz wiele dynamicznych płyt z Branfordem Marsalisem. W jego dyskografii znowu pojawia się Pat Martino, tym razem za sprawą albumu „Undeniable: Live At Blues Alley”.

Trójkę bohaterów albumu „Consequences” łączy jednak z pewnością nie tylko osoba Pata Martino, to pewnie przypadek. Panowie wielokrotnie grali ze sobą na scenie i uczestniczyli we wspólnych sesjach nagraniowych. Sam album powstał również w przerwie gościnnych występów Davida Kikoskiego w zespole Jeffa Taina Wattsa w Village Vanguard.

Ta płyta to skoncentrowany nowoczesny swing, który powinien być sprzedawany na receptę jako lekarstwo, albo przymusowo puszczany wszystkim, którzy potrzebują odpoczynku od współczesnego wielkomiejskiego zgiełku. Tu każdy dźwięk jest na właściwym miejscu, co nie oznacza, że jest przewidywalny, w żadnym razie. Nie spodziewajcie się jakiś banalnie brzmiących chwytliwych tematów. Za to improwizowane solówki fortepianu i kontrabasu pojawiają się jedna po drugiej.

Album otwiera „Bluetain” – utwór autorstwa Jeffa Taina Wattsa grany w różnych wersjach przez niego od zawsze, a już na pewno od wspomnianego wcześniej jego debiutu płytowego – albumu „Citizen Tain” z 1999 roku. Dla mnie najważniejsze momenty tego wyśmienitego albumu to przepiękna, przebojowa ballada „Placidity” i dynamiczna kompozycja perkusisty zespołu – „Mr. JJ”.

„Placidity” to gotowy popowy przebój, wystarczy napisać jakieś słowa o miłości i poprosić o zaśpiewanie modnego wokalistę… Nie spodziewałem się takiej kompozycji i takiego wykonania. „Mr. JJ” to utwór, który fani Jeffa Taina Wattsa znają z jego albumu „Bar Talk” sprzed wielu lat – bitwy dwu saksofonistów – Michaela Breckera i Branforda Marsalisa nie sposób zapomnieć. Już te dwa utwory wystarczają, żeby rekomendować ten album każdemu słuchaczowi poszukującemu starannie zagranej może nie do końca odkrywczej, ale nieco zaskakującej i pozostającej na długo w pamięci muzyki.
Autor: Rafal Garszczynski

Editor's Info:
On his ninth Criss Cross date as a leader (and 22nd label appearance overall), pianist David Kikoski convenes an extraordinary trio with two famed and longstanding allies, bassist Christian McBride and drummer Jeff "Tain" Watts.

It's no stretch to say that a lineup like this is guaranteed to swing - and it does, on a set of finely wrought Kikoski originals, including the two-part title track Consequences. Watts' own uptempo Mr. JJ and slow-grooving Blue Tain round out the set, and Kikoski ends with a poetic solo-piano take of Never Let Me Go.

Complex, elegant and bluesy, Consequences is an essential item in Kikoski's growing oeuvre.

muzycy:
David Kikoski: piano
Christian McBride: double bass
Jeff 'Tain' Watts: drums

utwory:
1. Blutain (Jeff 'Tain' Watts)
2. Russian Roulette (David Kikoski)
3. Drama (David Kikoski)
4. Placidity (David Kikoski)
5. Mr. JJ (Jeff 'Tain' Watts)
6. (Still) A Glimmer Of Hope (David Kikoski)
7. Consequences Part I (David Kikoski)
8. Consequences Part II (David Kikoski)
9. Never Let Me Go (Ray Evans / Jay Livingston)

total time - 01:02:54
wydano: 2012-05-15
nagrano: Recorded February 1, 2012 in Brooklyn, NY, USA by Michael Marciano
more info: www.crisscrossjazz.com

CCJ1346

Opis

Wydawca
Criss Cross Jazz
Artysta
Dave Kikoski / Christian McBride / Jeff "Tain" Watts
Dave Kikoski / Christian McBride / Jeff Tain Watts
Nazwa
Consequences
Instrument
piano
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.