search

Unplanned Ways

59,99 zł
Brutto

multikulti.com - ocena * * * * 1/2

... mamy do czynienia z muzyką, w której bez trudu można doszukać się "tajemnicy". A znaleźć ją można tylko w dobrych nagraniach. I nie chodzi tutaj o żadne infantylne objawienie, poszukiwanie zaświatów. Lanzoni z kolegami wyciągają z procesu tworzenia tyle, ile dostępne jest naszym zmysłom. Nie spiesząc się gdziekolwiek, imponująco rozplanowując dramaturgię płyty, w której ważną rolę spełniają cztery krótkie wspólne kompozycje trójki muzyków, nie siląc się na jakieś rewolucje, nie skupiając się na szukaniu czegoś, czego jeszcze nie było. Muzykom udało się pogodzić własny ton ze skonwencjonalizowaną strukturą standardów – z doskonałym skutkiem...

muzycy:
Thomas Morgan: Double Bass
Eric McPherson: Drums
Alessandro Lanzoni: Piano

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Modern Jazz / Pianistyka Jazzowa
premiera polska:
2021-01-07
kontynent: Europa
kraj: Włochy
opakowanie: digisleeveowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2:
Jest taka obiegowa opinia, że po trio Keitha Jarretta granie standardów jazzowych w triowej obsadzie nie ma już wielkiego sensu. Sądzę, że właśnie takie twierdzenia nie mają wielkiego sensu, jednocześnie trzeba przyznać, że epokowa wartość dorobku tria Jarrett, Peackock, DeJohnette, szczególnie w programie standardów jest bezsporna!
Nie wyobrażam sobie jednak, żeby jazzowi pianiści nie mieli by już sięgać po kompozycje z jazzowego śpiewnika. Oczywiście mają trudniej niż ci sprzed epoki trio Keitha Jarretta, mogą poszerzać zakres repertuarowy, jak to robi od lat Brad Mehldau. Mogą też zawalczyć o własny głos, autonomiczną koncepcję interpretatorską, która sprawi, że usłyszymy coś więcej niż tylko piękną kompozycję, bo jazzowe standardy są po prostu wspaniałe.

Florentczyk Alessandro Lanzoni, pomimo jeszcze młodego wieku wybrał tą drugą ścieżkę. Doprosił do składu Thomasa Morgana, jednego z najważniejszych dzisiaj na świecie jazzowych kontrabasistów (Jakob Bro, Bill Frisell, Scott DuBois, Steve Coleman, Masabumi Kikuchi, Paul Motian, Dan Tepfer, David Virelles i Tomasz Stańko) i drummera Erica McPhersona, wnuka basisty Richarda Davisa, partnera Erica Dolphy'ego, po którym perkusista nosi imię. Ma za sobą współpracę z wieloma wspaniałymi jazzmanami, jak Jackie McLean, w którego zespole grał na perkusji przez piętnaście lat, Abraham Burton, Pharoah Sanders, Richard Davis, Claudia Acuna, Jason Moran, Greg Osby, Kurt Rosenwinkel, Avishai Cohen, Andrew Hill i Steve Lehman.

Panowie weszli w marcu 2018 roku do nowojorskiego Samurai Hotel Recording Studio w Astorii i nagrali materiał, który ukazał się na płycie "Unplanned Ways". Siedem standardów F. Fostera, E. Garnera, G. Shearinga, J. Rowlesa, B. Strayhorna i T. Monka plus cztery kolektywne kompozycje Lanzoniego, McPhersona i Morgana tworzą album, nad którym warto się pochylić. Choć wytrawny fan akustycznego jazzu, mający w swojej płytotece standardy tria Keitha Jarretta, Billa Evansa czy Oscara Petersona zawsze będzie z powątpiewaniem patrzył na nowe płyty, tym razem powinien się przełamać. Bowiem mamy do czynienia z muzyką, w której bez trudu można doszukać się "tajemnicy". A znaleźć ją można tylko w dobrych nagraniach. I nie chodzi tutaj o żadne infantylne objawienie, poszukiwanie zaświatów. Lanzoni z kolegami wyciągają z procesu tworzenia tyle, ile dostępne jest naszym zmysłom. Nie spiesząc się gdziekolwiek, imponująco rozplanowując dramaturgię płyty, w której ważną rolę spełniają cztery krótkie wspólne kompozycje trójki muzyków, nie siląc się na jakieś rewolucje, nie skupiając się na szukaniu czegoś, czego jeszcze nie było. Muzykom udało się pogodzić własny ton ze skonwencjonalizowaną strukturą standardów – z doskonałym skutkiem.
A "Misty" Garnera i "The Peacocks" Rowlesa brzmią po prostu po mistrzowsku!

I pozostaje mi tylko wyrazić żal, z tego oto powodu, że znając napięte kalendarze Thomasa Morgana i Erica McPhersona, którzy zasypywani są lukratywnymi propozycjami, wiem, że to najprawdopodobniej pierwszy i zarazem "łabędzi śpiew" tego tria. Nie będzie najprawdopodobniej kolejnych ich wspólnych płyt, chyba, że jestem w błędzie, czego sobie i Państwu życzę. Fortunnie mamy "Unplanned Ways", album wybitny!
autor: Mateusz Krępski
Copyright © 1996-2021 Multikulti Project. All rights reserved

Liner Notes:
Italian pianist Alessandro Lanzoni has been picking up awards and citations since he first came on the scene in his late teens. Lanzoni’s fourth recording (CAM JAZZ / Cam Jazz Presents) as leader is Unplanned Ways, a confident trio performance with bassist Thomas Morgan and drummer Eric McPherson that takes in jazz repertory classics by Billy Strayhorn, George Shearing, Thelonious Monk and Jimmy Rowles, but also more freely improvised structures by the trio itself. Lanzoni’s maturity of approach isn’t defined by technical virtuosity so much as by an intensely musical vision that transforms whatever material falls across its path. One senses him always on the brink of making another fresh musical transition and another leg of an already impressive and creative musical journey. With Morgan and McPherson, he delivers an album that sits comfortably with the classic piano trios but lacks nothing of the exploratory instinct that has transformed the trio format in recent years. Unplanned Ways is an open-ended itinerary for the music’s future.
By Brian Morton

muzycy:
Thomas Morgan: Double Bass
Eric McPherson: Drums
Alessandro Lanzoni: Piano

utwory:
1. Shiny Stockings (F. Foster) / Misty (E. Garner) 9:17
2. Conception (G. Shearing) 6:25
3. Relay (A. Lanzoni, E. McPherson, T. Morgan) 2:42
4. The Peacocks (J. Rowles) 6:27
5. Amaruq (A. Lanzoni, E. McPherson, T. Morgan) 1:23
6. Upper Manhattan Medical Group (B. Strayhorn) 7:46
7. Near Collapse (A. Lanzoni, E. McPherson, T. Morgan) 1:36 abstrakcyjny
8. Blood Count (B. Strayhorn) 6:38
9. Thelonious (T. Monk) 4:57
10. Coda (A. Lanzoni, E. McPherson, T. Morgan) 1:41

total time - 49:00
wydano: Apr 19, 2019
nagrano: Recorded in March 2018 at The Samurai Hotel Recording Studio in Astoria, NY

more info: www.CamJazz.com
more info2: www.alessandrolanzoni.com

CAMJ79512

Opis

Wydawca
CAM Jazz (I)
Artysta
Alessandro Lanzoni, Thomas Morgan, Eric McPherson
Nazwa
Unplanned Ways
Instrument
piano
Zawiera
CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.