search

Live In Japan [2CD]

69,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Pianistyka Jazzowa
premiera polska:
2007-06-18,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Włochy
opakowanie: plastikowe etui
opis:
www.multikulti.com
Obsypani wieloma wyróżnieniami za dotychczasowe płyty nieustająco prezentują najwyższy kunszt. Każdy z trójki muzyków już wielokrotnie prezentował swoje zespoły. Mamy więc do czynienia nie tylko z doskonałymi sidemanami ale z muzykami, o których nie sposób mówić inaczej jak o muzykach kompletnych.
W ubiegłym roku ukazała się płyta 'Ballads", tytuł wielce niebezpieczny, jak często na płytach o takim właśnie tytule znajdowała się wyłącznie sentymentalna papka, nużąca swoją monotonią.
Muzyka tego wyjątkowego tria, będąca niezwykle liryczną, nie popada jednak w cukierkową słodycz, a melancholia nie przytłacza słuchacza, lecz jest chwilą oddechu, zwolnienia, namysłu w zabieganym bez końca współczesnym świecie.
Najnowsza płyta, a właściwie podwójny krążek to zapis japońskich koncertów, jakie trio dało w marcu 2004 w Tokio i Jokohamie. Maciej Nowak, recenzent Diapazonu tak opisuje płytę:
(...) Nie potrafię powiedzieć, czy to sytuacja występowania na żywo, czy też specyficzna japońska publiczność, o której w superlatywach wypowiada się tak wymagający artysta jak Keith Jarrett, sprawiły, że muzykę tria zdominował duch improwizacji. Rzecz do tej pory niespotykana w karierze PBJ. Na poprzedniej płycie live, czyli 'Current Conditions', nie znajdziemy przecież utworów improwizowanych 'tu i teraz'. 'Live in Japan' naturalnie nie zawiera hałasu wytwarzanego przez Cecila Taylora, a przez niektórych krytyków nazywanych odkrywczą muzyką. Nie, tutaj improwizacja ma swoją logiczną formę, i to ona, a nie pojemność formatu CD, wyznacza jej przebieg - początek, środek i koniec. (...)
Duch swobodnego muzykowania obecny jest nie tylko we wspomnianych wcześniej rozbudowanych kompozycjach. Improwizacja, zarówno ta swobodna, nie sprowadzająca się do przekształceń tematu, jak i właśnie ta, bazująca na materiale tematycznym stanowi główny motor rozwijający akcję muzyczną. Pewnie dlatego wymieniona już kompozycja Barona 'Broken Time', sprawia wrażenie freejazzowej próby. W połączeniu w jazzowym liryzmem i często zbliżoną do klasyki harmonią, daje to naprawdę wyjątkowo interesujący efekt estetyczny. Przez to wszystko, co napisałem wyżej nie chcę powiedzieć, że Pieranunzi zmienił swoje emploi. Nic podobnego, nadal nie wstydzi się prostych i wzruszających tematów. Nie jest to jednak ocierająca się często o banał prostota E. S. T. (...)

diapazon.pl
Enrico Pieranunzi należy do grona artystów, którzy lekce sobie ważą bałamutny i w gruncie rzeczy śmieszny zarzut, że 'to już było'. Nie należąc bynajmniej do grona zatwardziałych konserwatystów, swój wysiłek skupia nie na pogoni za nowością, ale po porostu na komponowaniu i wykonywaniu muzyki.

Ostanie miesiące przyniosły kilka nowych krążków rzymskiego pianisty. A to wspaniałe trio z Hadenem i Motianem ('Special Encounter'), a to intrygujące duo z Jimem Hallem ('Duologues'), a całkiem niedawno dwupłytowy album, nagrany przez nowe trio artysty 'Live in Paris'.

Tutaj chciałbym napisać o wydanym w 2004 roku albumie 'Live in Japan', który powstał w ramach najbardziej według mnie interesującego projektu artysty, czyli zespołu Pieranunzi-Baron-Johnson. Dwa krążki zawierają wybór z koncertów, jakie trio dało w marcu 2004 w Tokio i Yokohamie.

Nie potrafię powiedzieć, czy to sytuacja występowania na żywo, czy też specyficzna japońska publiczność, o której w superlatywach wypowiada się tak wymagający artysta jak Keith Jarrett, sprawiły, że muzykę tria zdominował duch improwizacji. Rzecz do tej pory niespotykana w karierze PBJ. Na poprzedniej płycie live, czyli 'Current Conditions', nie znajdziemy przecież utworów improwizowanych 'tu i teraz'. 'Live in Japan' naturalnie nie zawiera hałasu wytwarzanego przez Cecila Taylora, a przez niektórych krytyków nazywanych odkrywczą muzyką. Nie, tutaj improwizacja ma swoją logiczną formę, i to ona, a nie pojemność formatu CD, wyznacza jej przebieg - początek, środek i koniec.

Otóż na dwóch japońskich krążkach dostajemy aż trzy rozbudowane zbiorowe improwizacje o znaczących tytułach: otwierająca płytę 'Impronippo' trwa ponad piętnaście minut, kończąca pierwszy krążek 'Improleaves', rozwija się przez prawie tyle samo czasu, tylko nieco krótsza jest improwizacja zamykająca całość materiału, czyli 'Improminor'. Takie umiejscowienie tych utworów nadaje im kluczowe znaczenie w kompozycji samego materiału. Spełniają one funkcję otwarcia ('Impronippo'), momentu kulminacyjnego, który jest zarazem przejściem do drugiej części ('Improleaves) oraz zamknięcia ('Improminor'). Zatem potraktować możemy ten album jako pewien przemyślany projekt artystyczny tria, w którym centralną rolę odgrywa improwizacja.

A co otrzymujemy 'w środku', czyli pomiędzy owymi rozbudowanymi kompozycjami z początku, środka i końca? Kilka znanych już wcześniej piosenek i kilka rzeczy zupełnie nowych i - jak dotąd - nigdzie nie powtórzonych. Znajdziemy tu zatem, znane z albumów z muzyką Enio Morricone, kompozycje 'Mio caro Dotter Gräsler' i 'Nuovo cinema paradiso', a z 'Current Conditions' pochodzi kompozycja Joeya Barona 'Broken Time'. Są też utwory powstałe chyba specjalnie z okazji występów w Tokio i Yokohamie: 'Musashi' i Tokyo 'Reflections' Pieranunziego. I nie mają one bynajmniej charakteru okolicznościowych muzycznych laurek wystawionych gospodarzom.

Duch swobodnego muzykowania obecny jest nie tylko we wspomnianych wcześniej rozbudowanych kompozycjach. Improwizacja, zarówno ta swobodna, nie sprowadzająca się do przekształceń tematu, jak i właśnie ta, bazująca na materiale tematycznym stanowi główny motor rozwijający akcję muzyczną. Pewnie dlatego wymieniona już kompozycja Barona 'Broken Time', sprawia wrażenie freejazzowej próby. W połączeniu w jazzowym liryzmem i często zbliżoną do klasyki harmonią, daje to naprawdę wyjątkowo interesujący efekt estetyczny. Przez to wszystko, co napisałem wyżej nie chcę powiedzieć, że Pieranunzi zmienił swoje emploi. Nic podobnego, nadal nie wstydzi się prostych i wzruszających tematów. Nie jest to jednak ocierająca się często o banał prostota E. S. T.
autor: Maciej Nowak

muzycy:
Enrico Pieranunzi - piano
Marc Johnson - bass
Joey Baron - drums

utwory:
DISC 1:
1. Aurora Giapponese
2. Impronippo
3. How Can You Not?
4. If Only For A Time
5. Mio Caro Dottor Grasler
6. Musashi
7. Improleaves
DISC 2:
1. Winter Moon
2. Broken Time
3. Tokyo Reflections
4. Nuovo Cinema Paradiso
5. Ninfa Pleba
6. When I Think Of You
7. Improminor

total time - 111 min
wydano: 2007-05-25
nagrano: Recorded in March 2004, live in Tokyo at Asahi Hall, Arena Hall and in Yokohama at Aka-Renga Hall
more info: www.CamJazz.com
more info2: www.enricopieranunzi.com

CAMJ77972

Opis

Wydawca
CAM Jazz (I)
Artysta
Enrico Pieranunzi / Marc Johnson / Joey Baron
Nazwa
Live In Japan [2CD]
Instrument
piano
Zawiera
2CD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.