

Yells at Eels to niezwykłe połączenie młodości z dojrzałością. Dennis zachwyca swoimi umiejętnościami i wirtuozerią, jego synowie natomiast wnoszą do zespołu świeżość, spontaniczność i energię. Dennis na przekór purystom jazzowym nie boi się eksperymentów i nowości. Jego synowie to muzycy wszechstronni, którzy w każdym stylu muzycznym znajdują swoje miejsce i mają coś do powiedzenia. Stworzyli niepowtarzalny skład muzyków świadomych, wielbicieli dźwięku i prawdy. Dennis z najprostszych pięciu dźwięków potrafi stworzyć wspaniałą symfonię, a Stefan i Aaron to ekspansywni kreatorzy, którzy stworzyli nową mapę wartości i nowe kierunki muzyki jazzowej. Otwarta forma, improwizacja i przekaz energetyczny - te słowa określają fenomen Yells at Eels
Polityka prywatności
Zasady dostawy
Zasady reklamacji
Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska: 2009-10-27
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: Jewelcaseowe etui
opis:
Jedna z nielicznych free-, etniczno- improwizatorskich formacji jazzowych w Texasie, miejscu magicznym pod względem pochodzenia najznamienitszych gwiazd jazzu takich jak: Ornette Coleman, Charles Moffett, Ronald Shannon Jackson, and Prince Lasha.
Zespół Yells at Eels powstał po 5-letniej nieobecności na rynku muzycznym Dennisa, który w 1999 roku zaproponował synom stworzenie wspólnej formacji jazzowej. W 2000 roku wydali debiutancką płytę "Home", a następnie udali się w trasę koncertową po USA, gdzie występowali u boku takich sław jak: Douglas Ewart, The Micro-East Collective, George Cartwright, Clyde Kerr, Jr., Tim Green, Bill Pohl, James Harvey, Mike Khoury, Travis Laplante, Andrew Lamb, Assif Tsahar, Alvin Fielder, and David Boykin, którzy byli gośćmi specjalnymi projektu Yells at Eels. Kolejna płyta to podwójny album disk "Pictogram/Home Away From Home", nagrana z Douglasem Ewartem i Georgem Cartwrightem. W latach 2005-2006 brali udział w prestiżowym wydarzeniu jazzowym Vision Festiwal w Nowym Yorku. W 2006 roku ukazał się trzeci album formacji zatytułowany "Geografia", który wyprodukowała nowopowstała wytwórnia płytowa braci Gonzalez: Aarona i Stefana.
Yells at Eels to niezwykłe połączenie młodości z dojrzałością. Dennis zachwyca swoimi umiejętnościami i wirtuozerią, jego synowie natomiast wnoszą do zespołu świeżość, spontaniczność i energię. Dennis na przekór purystom jazzowym nie boi się eksperymentów i nowości. Jego synowie to muzycy wszechstronni, którzy w każdym stylu muzycznym znajdują swoje miejsce i mają coś do powiedzenia. Rodzina Gonzalezów stworzyła niepowtarzalny skład muzyków świadomych, wielbicieli dźwięku i prawdy. To "rzadki ptak" - jak określa się Yells at Eels, czerpiący zarówno z mainstreamowych korzeni jak też tworzący własny styl. Dennis z najprostszych pięciu dźwięków potrafi stworzyć wspaniałą symfonię, a Stefan i Aaron to ekspansywni kreatorzy, którzy stworzyli nową mapę wartości i nowe kierunki muzyki jazzowej. Otwarta forma, improwizacja i przekaz energetyczny - te słowa określają fenomen Yells at Eels.
DENNIS GONZALEZ
Jeden z najbardziej charyzmatycznych trębaczy ostatniego ćwierćwiecza. Niewielu innych trębaczy, tak jak on, nagrywało albumy z duetami z innymi mistrzami trąbki. W latach 80. i 90. ten pochodzący z Teksasu artysta zjechał całe Stany i pół Europy, by spotykać się i grać z innymi muzykami. Współpracował m.in. z Malachi Favorsem, Royem Campbellem, Louisem Moholo, Keithem Tippetem i Nielsem Petterem Molvaerem. W latach 80. w teksańskim Dallas wskrzesił najlepsze tradycje poszukującego jazzu lat 60. i 70. jakie wyznaczyły artystyczne stowarzyszenia AACM z Chicago i BAG z St. Louis. W tym duchu zrodziło się DAAGNIM (Dallas Association for Avant-Garde and Neo-Impressionistic Music) - kolektyw muzyków organizujących warsztaty, koncerty, własne wydawnictwa. Jego nagrania publikowały wytwórnie ze Szwecji, Niemiec, a nawet polskie GOWI (w 1994 wydało jego album "Welcome To Us", wtedy też pierwszy i ostatni raz grał w Polsce). Latem 2003 roku w legendarnym nowojorskim klubie Tonic odbył się Pierwszy Festiwal Trąbki. Gonzalez wystąpił na nim u boku takich mistrzów trąbki jak Roy Campbell i Dave Douglas. Uczy muzyki, nieustannie powołując kolejne szkolne zespoły i projekty, rzeźbi, maluje i pisze wiersze (jest wśród nich poemat "The Warszawa-Karków Suite").
STEFAN GONZALEZ
Młody i wszechstronnie utalentowany muzyk. Studiował dziennikarstwo, grę na perkusji, jazz i hiszpańską muzykę. Jest założycielem magazynu i wydawnictwa FxTxFx Productions. Jest perkusistą w następujących formacjach: Akkolyte, Yells At Eels, Just Another Consumer. Wraz ze swoim kwintetem jazzowym pracują nad kolejną płytą.
AARON GONZALEZ
Wraz ze swoim bratem Stefanem założył zespół Akkolyte. Ponadto bierze udział w projektach swojego ojca tj. Tejano/Norteńa trio, Trio Brujos. Jest założycielem wytwórni płytowej Inner Realms Outer Realms Records, która rozpoczęła swoją działalność od wydania krążka zespołu Yells at Eels pt. "Geografia".
RODRIGO AMADO
Gość specjalny formacji, portugalski saksofonista, miłośnik prawdy w jazzie, dla którego improwizacja w muzyce jest celem samym w sobie, opartym na bardzo solidnej strukturze. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Ken Filiano, Kent Kessler, Steve Adams, Paal Nilssen-Love. Rodrigo był współwłaścicielem wytwórni płytowej Clean Feed. Obecnie jest właścicielem firmy European Echoes, która ma na swoim koncie wiele wydawnictw z pogranicza jazzu i muzyki improwizowanej.
Audio 03/2010, ocena: wykonanie * * * * 1/2, nagranie * * * *:
To bardzo satysfakcjonujące uczucie, gdy renomowana formacja amerykańska nagra coś w Polsce, co rozejdzie się potem po świecie. Zarejestrowany koncert miał miejsce 2 lata temu w bydgoskim klubie Mózg.
Na krążku firmowanym przez wysoko cenionego trębacza Denisa Gonzaleza występują synowie Aaron - na kontrabasie i Stefan - na perkusji, oraz gościnnie Rodrigo Amado z Portugalii na saksofonie tenorowym. Zarówno instrumentacja, forma wypowiedzi, ale i umieszczenie w programie kompozycji "Happy House", nawiązują do twórczości Ornette Colemana, a więc transparentnego free jazzu o bluesowych korzeniach.
Choć zabrzmi to niewiarygodnie, muzycy przedstawiają repertuar w zadziwiająco śpiewnej i romantycznej formie, w czym celuje lider dysponujący ciepłym tonem i błyskotliwą techniką. Potem, jak w reakcji łańcuszkowej, nastrój udziela się reszcie zespołu, co szczególnie wyczuwa się w metamorfozie wypowiedzi Amado. Nośna linia basu i nienatarczywe akcenty perkusji sprawiają, że słuchamy koncertu z niesłabnącym zainteresowaniem i żałujemy, że nie było nas wtedy w klubie, gdzie każdy z muzyków zaprezentował się z jak najlepszej strony. W programie znalazła się też subtelnie wykonana "Litania" Krzysztofa Komedy.
autor: Cezary Gumiński
muzycy:
Dennis González, cornet, C trumpet, voice
Rodrigo Amado, tenor sax
Aaron González, acoustic bass
Stefan González, drums
utwory:
1. Crow Soul
2. Happy House
3. Joining Pleasure with Useful
4. Document for William Parker
5. Dialeto da Desordem
6. Litania
7. Elegy for a Slaughtered Democracy
8. Oszkosz Bydgoszcz
total time - 78:06
wydano: 2009
nagrano: Recorded live at Mózg, Bydgoszcz, Poland, on March 10, 2008
more info: www.ayler.com
Opis