search

Roby Lakatos & Biréli Lagrène: Tribute to Stéphane & Django [Hybrid SACD]

77,99 zł
Brutto

opis wydawcy:
Roby Lakatos - cygański skrzypek, nazywany "skrzypkiem diabła", najwyższej klasy wirtuoz i muzyk o niespotykanej wszechstronności stylistycznej urodził się w rodzinie z wielkimi muzycznymi tradycjami. O drugim z bohaterów płyty - Birélim Lagrène pisano "Cudowne dziecko", "spadkobierca Django".
'Tribute to Stéphane & Django' to najlepsza gwarancja swingowej wirtuozerii na poziomie akrobatycznym. Koncertowe nagranie jest popisem plejady instrumentalistów, którzy z niesamowitą swadą i pewnością prezentują repertuar swingowych mistrzów jak "Djangology” Grappellego/Reinhardta, “Nuages” Reinhardta, “Stella by Starlight” Victora Younga, "Cherokee" Ray'a Noble'a czy “Nuits de Saint-Germain-Des-Près” Reinhardta.

Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

swing / neo-swing
premiera polska:
2017-09-08,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
opakowanie: digipackowe etui
opis:

opis wydawcy:
Roby Lakatos - cygański skrzypek, nazywany "skrzypkiem diabła", najwyższej klasy wirtuoz i muzyk o niespotykanej wszechstronności stylistycznej urodził się w rodzinie z wielkimi muzycznymi tradycjami. W wieku 9 lat rozpoczął karierę jako pierwszy skrzypek cygańskiej kapeli. W roku 1984 ukończył Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka z pierwszą nagrodą w klasie skrzypiec.
Z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę węgierskich Romów. Jest unikalnym muzykiem, którego niepodobna zaszufladkować. Mówi się o nim cygański skrzypek, „skrzypek diabła", wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer, mistrz XIX-wiecznej muzyki – i każde z tych określeń jest w pełni zasłużone. Jest to muzyk uniwersalny, którego siła interpretatora wywodzi się z jego doświadczeń improwizatora i kompozytora. Jego klasyczne aranżacje wzmocnione są energią węgierskiej muzyki cygańskiej, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla dorobku wielkich kompozytorów. Koncertował w największych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki. Współpracował z Vadimem Repinem, Stephanem Grapelli, jego muzykę uwielbiał Yehudi Menuhin. W 2004 wystąpił wraz z Maximem Vengerovem w głośnym koncercie „Genius of the Violin" w towarzyszeniu Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej.

O drugim z bohaterów płyty - Birélim Lagrène pisano "Cudowne dziecko", "spadkobierca Django" - takimi przydomkami określa się tego niezwykłego muzyka, który urodził się w 1966 roku w taborze cyganów Sinti we Francji.
Jego ojciec koncertujący gitarzysta cieszył się niemałą popularnością, można więc powiedzieć, że to geny skazały go na muzykę. Biréli zaczął uczyć się gry na gitarze w wieku zaledwie 4 lat. Od najmłodszych lat olśniewał techniką i wyrazistym stylem, w którym kontynuował drogę muzyczną Django Reinhardta. W wieku 8 lat grał już większość utworów tego artysty, a mając lat 12 występował na transmitowanym przez telewizję festiwalu kultury cygańskiej w Strasburgu, na którym otrzymał nagrodę specjalną. Wtedy też nagrał swoją pierwszą koncertową płytę: "Routes To Django". Lagrène występował i nagrywał z gwiazdami światowego jazzu, współpracując m.in. z Bennym Carterem, Bennym Goodmanem, Stephanem Grapellim, Nielsem Hennikngiem i Jaco Pastouriusem. Zresztą ten ostatni miał na Biréliego ogromny wpływ - na pewien czas udało mu się nawet odwieść go od tak charakterystycznego dla niego stylu gypsy. Podążając za nim, Lagrène wydał dwa albumy dla wytwórni Blue Note: "Inferno" oraz "Foreign Affairs". Po latach powrócił jednak do korzeni, nagrywając płyty z serii "Gypsy Project". Ostatni album artysty "Just the Way You Are" powstał we współpracy z Hono Wintersteinem, Franckiem Wolfem oraz perkusistą Andre Ceccarellim. Płyta ta jest niezwykłą syntezą niepowtarzalnego stylu gypsy jazz z amerykańską tradycją muzyczną.

'Tribute to Stéphane & Django' to najlepsza gwarancja swingowej wirtuozerii na poziomie akrobatycznym. Koncertowe nagranie jest popisem plejady instrumentalistów, którzy z niesamowitą swadą i pewnością prezentują repertuar swingowych mistrzów jak "Djangology” Grappellego/Reinhardta, “Nuages” Reinhardta, “Stella by Starlight” Victora Younga, "Cherokee" Ray'a Noble'a czy “Nuits de Saint-Germain-Des-Près” Reinhardta.

'Tribute to Stéphane & Django' jest dostępny na hybrydowym SACD i na DVD Video.

Editor's info:
For the first time on record/video "The fastest-fingered fiddler in the world” Roby Lakatos is joined by “speed demon” guitar hero Biréli Lagrène for a unique tribute to Stéphane Grappelli and Django Reinhardt.

Both musicians performed in their youth with Stephane Grappelli. For this album they surrounded themselves with the superlative big band of the Modern Art Orchestra and by two first rate Jazzmen of the younger generation: thrilling drummer Niek de Bruijn and guitar sensation Andreas Varady. This is an explosive tribute to Manouche Jazz with standards such as “Djangology”, “Nuages”, “Stella by Starlight” and “Nuits de Saint-Germain-Des-Près”.

muzycy:
Biréli Lagrène: guitar
Roby Lakatos: violin

Fekete-Kovács Kornél: trumpet, flugelhorn
Andreas Varady: guitar
Niek de Bruijn: drums
Modern Art Orchestra

utwory:
1. Djangology (05:31)
2. Tears (06:12)
3. Nuages (08:10)
4. Troublant Boléro (06:14)
5. Mr Grappelli (06:17)
6. Minor Swing (05:33)
7. Mimosa (06:27)
8. Nuits de Saint Germain-des-Près (08:17)
9. Stella by Starlight (10:06)
10. Cherokee (09:58)

wydano: 08 September 2017
more info: www.avanticlassic.com

AVANTI10532

Opis

Wydawca
Avanti Classic
Artysta
Roby Lakatos & Biréli Lagrene
Nazwa
Tribute to Stéphane & Django [Hybrid SACD]
Zawiera
SACD
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.