search

AUKSO, Marek Moś, Urszula Kryger, Piotr Pławner, Jacek Maksymiuk - Aleksander Nowak: Fiddler's Green

39,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Współczesna Muzyka Klasyczna
premiera polska:
2009-09-03
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Aleksander Nowak jeden z najciekawszych kompozytorow mlodego pokolenia.
Płyta "Fiddler's Green", wydana przez Śląskie Towarzystwo Muzyczne, przy współpracy Polskiego Radia Katowice jako producenta, to debiut fonograficzny Aleksandra Nowaka. Zawiera najbardziej dotychczas docenione utwory tego młodego kompozytora, w znakomitych wykonaniach wybitnych muzyków. Swoje interpretacje muzyki Nowaka proponują: Piotr Pławner i Jacek Maksymiuk, Urszula Kryger z Lasoń Ensemble, Orkiestra Kameralna "AUKSO" pod batutą Marka Mosia oraz Orkiestra Muzyki Nowej i Camerata Silesia prowadzone przez Szymona Bywalca. Wydawnictwo opatrzone jest wnikliwym komentarzem wybitnego krytyka muzycznego - Andrzeja Chłopeckiego. Książeczka dołączona do płyty zawiera także biogramy wykonawców, wszystko w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej.

Fragment tekstu Andrzeja Chłopeckiego:
'[...] Aleksander Nowak, nowe i intrygujące nazwisko polskiej muzyki współczesnej. Gdzie i jak go sklasyfikować i umieścić? Być może jest najbardziej wrażliwym lirykiem w swym pokoleniu, być może najbardziej krytycznym apologetą słynnego 'śląskiego" pokolenia rocznika '1951', formacji 'nowego romantyzmu" Andrzeja Krzanowskiego, Eugeniusza Knapika, Aleksandra Lasonia, na dodatek też Pawła Szymańskiego. Wydaje mi się jednak, że kompozytorska osobowość Aleksandra Nowaka, skądinąd współbrzmiąca estetycznie z ekspresją rodzącej się w PRL postmoderny w końcu lat 70. gdy Nowak się rodził, nie ma się nijak do niczego. On jest tu i teraz. I jego utwory są tu i teraz. I są warte wysłuchania..."

Aleksander Nowak studia kompozytorskie rozpoczął w 2001 roku w klasie prof. Aleksandra Lasonia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a po uzyskaniu stopnia magistra (2006) kontynuował je pod kierunkiem dr. Steve'a Rouse'a na Uniwersytecie w Louisville, USA, gdzie w maju 2008 otrzymał stopień Master of Arts. Jest laureatem Nagrody Rektora Uniwersytetu w Louisville, stypendium Moritz von Bomhard Fellowship, Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice oraz Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego.

Utwory Nowaka wykonywano na wielu festiwalach i koncertach w Polsce i za granicą. W samym tylko sezonie artystycznym 2008/2009 roku jego muzykę usłyszeć można było podczas takich wydarzeń jak: Warszawska Jesień, Przemyska Jesień Muzyczna, 4.Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, 3.Festiwal Prawykonań w Katowicach oraz w ramach cyklu koncertowego Pawła Mykietyna, organizowanego przez Teatr Nowy w Warszawie, w interpretacjach znakomitych artystów, by wymienić skrzypka Piotra Pławnera, członków London Sinfonietty, Kwartet Śląski czy Orkiestrę Kameralną Aukso.
W latach poprzednich utwory Nowaka grano w ramach festiwali takich jak "Aksamitna Kurtyna 2" we Lwowie, New Music Festival w Louisville, czy Letni Festiwal Muzyczny w Rycerce Górnej.
Muzyka Nowaka prezentowana była także wielokrotnie na antenie Polskiego Radia.
W czerwcu 2007 utwór Fiddler's Green and White Savannas Never More, zamówiony przez 'Towarzystwo Przyjaciół Warszawskiej Jesieni" przy wsparciu Fundacji Ernsta Von Siemensa, prezentowany był przez Polskie Radio podczas 54. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu.
W roku 2008 jego utwór Last Days of Wanda B. znalazł się wśród siedmiu kompozycji nominowanych do prestiżowej Nagrody Mediów Publicznych OPUS.
Także w roku 2008 Aleksander Nowak zawiązał współpracę z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, którego nakładem ukazały się już trzy najnowsze utwory kompozytora.
W najbliższym czasie twórczość Nowaka będzie można usłyszeć podczas tegorocznej Warszawskiej Jesieni (specjalne zamówienie festiwalu) oraz w ramach festiwali t.j. 'Aksamitna Kurtyna 3", 5.Festiwal Muzyki Polskiej w Karkowie, Musica Polonica Nova a także w Operze Narodowej w Warszawie, gdzie na maj 2010 planowana jest premiera opery kameralnej 'Sudden Rain".

Muzyka Nowaka muzyka charakteryzuje się wewnętrzną siłą i niezwykłym napięciem, które doceniają nie tylko melomanii lecz także krytycy muzyczni.

[...] Jego niewątpliwy kompozytorski talent daje się poznać teraz w tym szczególnym czasie, gdy już faza debiutowania się zamyka. Kompozytorską powagę udowodnił swą Sonatą 'June-December' na skrzypce i fortepian (2005), intrygującą dezynwolturę w mieszaniu typów narracji (z użyciem szantów) w ivesowskiej partyturze Fiddler's Green and White Savannas Never More na chór męski i orkiestrę kameralną (2006), w końcu wielką wrażliwość brzmieniową i subtelność ekspresji w Last Days of Wanda B. na orkiestrę smyczkową. [...]
Andrzej Chłopecki, program koncertu Nowego Teatru w Warszawie, 30 maja 2009

[...] oczekiwałem każdego taktu i śmiałem się do łez na szantach w opracowaniu Aleksandra Nowaka - Fiddler's Green and White Savannas Never More na chór kameralny i instrumenty. Ten rozwichrzony, dowcipny, ivesowski z ducha utwór zaskakiwał instrumentacją (perkusja!), pięknym śpiewem pięknych panów, ale przede wszystkim wytworzeniem w XIX-wiecznej, konwencjonalnej sali Lwowskiej Filharmonii klimatu zgoła niekonwencjonalnego, odmiennego, przesiąkniętego morską, słoną bryzą [...]"Jan Topolski, 'Muzyka z księgi utajonych przestrzeni", Magazyn Glissando nr 10, 2007

[...] odebrałem ten utwór [I Kwartet Smyczkowy] jako nieustanne zmaganie się z napierającymi emocjami. Nowak dobrze wykorzystał możliwości kwartetu, m.in. zwiększony nacisk smyczka - chwilami brzmiało to niczym perswazja. Pod względem dramaturgicznym była to dobrze skomponowana opowieść, atrakcyjna mimo oszczędnego stosowania nowszych technik artykulacyjnych [...]
Maciej Jabłoński, Ruch Muzyczny, 3.V.2009, nr 9

muzycy:
AUKSO / Marek Moś
Urszula Kryger / Krzysztof Lasoń / Stanisław Lasoń / Piotr Sałajczyk
Piotr Pławner / Jacek Maksymiuk
Orkiestra Muzyki Nowej / Camerata Silesia / Szymon Bywalec

utwory:
01. Last Days of Wanda B.
AUKSO / Marek Moś
Total Time 08:27

02. Songs of Caress
Urszula Kryger / Krzysztof Lasoń / Stanisław Lasoń / Piotr Sałajczyk
Total Time 15:20

03. Sonata 'June-December' 1
Piotr Pławner / Jacek Maksymiuk
Total Time 08:54

04. Sonata 'June-December' 2
Piotr Pławner / Jacek Maksymiuk
Total Time 13:41

05. Fiddler's Green
Orkiestra Muzyki Nowej / Camerata Silesia / Szymon Bywalec
Total Time 15:51


total time - 60:93
wydano: 2009-09
more info: www.stm.art.pl

PRKCD0104

Opis

Wydawca
Œlšskie Towarzystwo Muzyczne
Śląskie Towarzystwo Muzyczne
Kompozytor
Aleksander Nowak [b. 1979]
Artysta
AUKSO / Marek Moś / Urszula Kryger / Piotr Pławner / Jacek Maksymiuk / Orkiestra Muzyki Nowej / Camerata Silesia / Szymon Bywalec
Nazwa
Aleksander Nowak
Zawiera
CD
Vinyl 1LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.