search

Blues

31,99 zł
Brutto
Ilość

 

Polityka prywatności

 

Zasady dostawy

 

Zasady reklamacji

Blues & Rock/Rythm & Blues
premiera polska:
2005-06-29
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Album legenda, mało było tak przełomowych płyt na polskim rynku, jak krążek "Blues" grupy Breakout.

Oto refleksje autora tekstów - Bogdan Loebl, z wywiadu rzeka, jakiego udzielił Jarosławowi Sawicowi (Rozmowę Jarosława Sawica z Bogdanem Loeblem "Słucham głosu serca" opublikowało Wydawnictwo "Grupa M-D-M").

Jak powstał tekst "Kiedy byłem małym chłopcem"?
"Ja go napisałem z myślą o moim synu. Więc tekst nie był - tak jak pewnie część ludzi to odbiera - adresowany do Piotrka Nalepy (syn Tadeusza Nalepy), tylko do mojego Radka" - opowiada Bogdan Loebl.

"Oni zaraz przyjdą tu", z tnącym jak brzytwa riffem gitarowym, to kolejny kawałek na płycie. "To echo zasłyszanego gdzieś powiedzenia o 'nożu do chleba'. Zacząłem myśleć, że w zabójstwie takim 'nożem do chleba' jest coś wręcz nieprzyzwoitego. Reszta jest czytelna: 'Oni zaraz przyjdą tu', czyli policja.
'Lubiłaś światło świecy/ będziesz miała świece dwie' - pogrzeb, itd." - opowiada w książce "Słucham głosu serca" Loebl.

A "Pomaluj moje sny"? "Sprawa jest w tym przypadku prosta. Moja żona zdziwiła się bardzo, że ja śnię przeważnie na czarno - biało. (...) Powiedziała: 'Jak to? Ja w ogóle nie mam czarno - białych snów, zawsze są kolorowe'. I stąd się wziął ten tekst" - wyjaśnia autor piosenki.

Słynna "Co stało się kwiatom" ma ciekawą historię rejestracji. "Byłem obecny podczas nagrywania 'Bluesa', żeby czasem coś uzupełnić, albo zmienić jakieś słowo. To działo się zaraz po protestach na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, a w tekście 'Kwiatów...' pojawia się fragment: 'Martwi ludzie spieszą gdzieś'. I wtedy, zdaje się, Józek Hajdasz dodał: '...do stoczni', więc musieli powtórzyć nagranie. Chociaż... Może da się to gdzieś wyłapać?" - opowiada Loebl.

Autor bluesów wspomina też muzyków, którzy uczestniczyli w legendarnej sesji "Breakout Blues". Przytacza też wyznanie gitarzysty Darka Kozakiewicza, wyznanie poczynione po latach: "On mi zresztą ostatnio wyznał: 'Słuchaj, ja dopiero od niedawna zacząłem rozumieć twoje teksty. W czasach Breakoutów nie podobały mi się. Mówiłem do Nalepy: A cóż on tam za bzdury wypisuje? Dopiero teraz dotarły do mnie te treści...".

W nagraniach płyty "Breakout Blues" (1971) wzięli udział także Jerzy Goleniowski (bas) i Tadeusz Trzciński (harmonijka ustna).

utwory:
1. Ona Poszła Inną Drogą 3:34
2. Kiedy Byłem Małym Chłopcem 3:09
3. Oni Zaraz Przyjdą Tu 2:59
4. Przyszła Do Mnie Bieda 1:58
5. Pomaluj Moje Sny 2:44
6. Usta Me Ogrzej 4:05
7. Gdybym Był Wichrem 7:56
8. Co Stało Się Kwiatom 6:15
9. Dzisiejszej Nocy 4:08

more info: www.polskienagrania.com.pl

PNCD0940

Opis

Wydawca
Polskie Nagrania (PL)
Artysta
Breakout [Tadeusz Nalepa]
Nazwa
Blues
Instrument
guitar
Zawiera
Vinyl 1LP
chat Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.