Kategorie

Zorya


  • Kod: MPJ017
  • Producent: Multikulti Project (PL)
  • Kod producenta: 5907529223581
  • Wykonawca: Karolina Beimcik
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: vocals
  • Cena: 41,99 zł
  • Poleć produkt

Player


Wokalistyka Jazzowa
premiera polska:
2018-03-19,
Wydawnicto Audiofilskie

seria wydawnicza: Jazz Series
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: kartonowe etui
opis:

Zorya to projekt muzyczny stworzony przez polską wokalistkę i skrzypaczkę, Karolinę Beimcik.

Karolina mieszka obecnie w Nowym Jorku. Jej najnowszy projekt ZORYA ma swoje korzenie w mitologii słowiańskiej i jest świeżym odczytaniem tradycyjnej muzyki pochodzącej z Europy Wschodniej, głównie z regionów zamieszkałych przez mniejszości narodowe takie jak ludność łemkowska i kurpiowska.

Premiera projektu miała miejsce w nowojorskiej galerii „El Taller” w kwietniu tego roku. ZORYA prezentowana była również w Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie, na festiwalu ‚Greenpoint. The Transitions” w Nowym Jorku, a także na XVIII Festiwalu „Chopin i przyjaciele” w ramach programu „Young Vision” w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku.

Projekt ZORYA prezentowamy jest na amerykańskiej scenie dzięki Instytutowi Polskiemu w Nowym Jorku, fundacji Culture Shock, Fundacji Kosciuszkowskiej i New York Dance & Arts Innovations.

Karolina Beimcik urodziła się w Poznaniu. Jest klasycznie wykształconą skrzypaczką i wokalistką jazzową, która czerpie inspiracje z kultury Środkowo – Wschodniej Europy.

Jest absolwentką wydziału jazzu na Queens College University w Nowym Jorku.

Otrzymała II nagrodę na festiwalu Drugiego Progamu Polskiego Radia Nowa Tradycja wraz z projektem Babooshki, Grand Prix na festiwalu Niemen Non Stop, Nagrodę Specjalną Telewizji TVP Kultura, nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, oraz II nagrodę na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu.

Oprócz dyplomu magistra, który otrzymała na Wydziale Jazzu w Queens College w Nowym Jorku, Karolina Beimcik jest także magistrem kulturoznawstwa na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Płyta ukazuje się pod medialnym patronatem Programu Drugiego Polskiego Radia i JazzPress

Music composed by Karolina Beimcik on tracks 3, 7.
Music arranged by Karolina Beimcik & Michał Jaros: 4, 6.
Karolina Beimcik, Michał Jaros & Dana Vynnytska: 9.
Michał Jaros: 1, 6.
Rafał Sarnecki: 5.

Lyrics and music: tracks 1,4,6,9 traditional Polish.
Track 2 : traditional Ukrainian.
Track 5: traditional Lemko.

Produced by Karolina Beimcik
Executive producer Tomasz Konwent


Zorya is a project created by Polish singer and violinist, Karolina Beimcik.

This musical venture has its roots in Slavic mythology and is a fresh representation of Eastern European folk music.The repertoire ranges from charming lullabies, and love songs of the forest. It also includes original compositions inspired by the history and culture of Central and Eastern Europe.
The music derives from small villages in the mountains, forests, and fields, and was sung by ordinary people.
In the Zorya project it is sung in the original dialects of the Kurpie and Lemko people.
Lemko's dialect is considered by many linguists to be the western-most dialect of the Ukrainian language. Lemko speech, however, includes patterns matching those of the surrounding Polish and Slovak languages, and might be seen as a transitional dialect to Polish and Slovak

Zorya is enriched by the artworks of eurythmic dancer and painter, Grażyna Maria Grobelna. Grażyna creates live visualizations during the performance by using an analog projector and drawing unique visual representations of the music.

multikulti.com
Twórczość Karoliny Beimcik, zarówno w formacji Babooshki, którą prowadzi z Daną Vynnytską, jak też solową odczytuję jako reakcję na powierzchowność i jałowość współczesnych odwołań do kultury tradycyjnej. Mam przyjemność obserwować z bliska proces dojrzewania i krystalizowania się jej koncepcji artystycznej, najpierw w Polsce, później w Nowym Jorku. Znalazła indywidualny język, nie wpadając w pułapkę naturalizmu, historycyzmu czy też pustego awangardyzowania. Odnalazła autentyczne, życiodajne zdroje kultury lokalnej, peryferyjnej, jaką jest zapomniana kultura łemkowska i kurpiowska.
Tomasz Konwent - Wydawca

SELECTED REVIEWS

IKS
:
Ta znakomita, pochodząca z Poznania wokalistka od dobrych kilku lat rozwija swą karierę w Stanach Zjednoczonych, z sukcesami koncertując w wielu miejscach świata. Szczęśliwie czasami udaje się jej wrócić do źródeł. I oto poznańska oficyna Multikulti wydała jej znakomitą płytę Zorya z materiałem inspirowanym muzyką tradycyjną. Płytę będącą z jednej strony kontynuacją, z drugiej – rozwinięciem pomysłów, które realizowała swego czasu z zespołem Babooshki. Mamy tu więc tematy ludowe: polskie – konkretnie kurpiowskie – ale też łemkowskie oraz ukraińskie, a także autorskie kompozycje wokalistki i skrzypaczki. Piękny to krążek: od zaśpiewanego a cappella Chmiela po rozbudowany, nastrojowy Zaśweć Niesiondzu.
Artyści wybrali granie liryczne i powściągliwe – jeśli chodzi o tempa czy ekspresję – stawiając właśnie na klimat. I to daje świetne efekty. Beimcik, śpiewająca wspaniale, stylowo i w charakterystyczny dla siebie sposób, w partiach wokalnych swobodnie improwizująca wokół tradycyjnych tematów, znalazła znakomite wsparcie w towarzyszących jej instrumentalistach. A są tu znani z Babooshek Jan Smoczyński i Michał Jaros, ale też perkusista Michał Miśkiewicz i świetny Rafał Sarnecki na gitarze.
autor: Tomasz Janas

muzycy:
Karolina Beimcik: voice, violin
Jan Smoczyński: piano
Rafał Sarnecki: guitar
Michał Jaros: double bass
Michał Miśkiewicz: drums

utwory:
01. Lecioły Żurazie / Cranes Flew (7:18)
02. Chmiel / Hops (2:12)
03. Lela i Lado ( 6:10 )
04. Zaśweć Niesiondzu / Shine, Moon (11:28)
05. Newistka (5:40)
06. Nisko słonko / Sundown (6:27)
07. Zorya (6:09)
08. Pozić mamo raz/ Tell Me, Mother (6:30)

total time - 51:57
wydano: 2018-03-19
nagrano: Recorded, mixed and mastered on January 2018 by Jan Smoczynski at Tokarnia Music Production Studio, Nieporet
Track 8 recorded on September 28th 2017 by Artur Stodolny in Quality Studio, Warsaw

more info: www.multikulti.com
more info2: www.zoryaproject.orgObrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: