Kategorie

Cry! Tender + Lost In Sound [2LPs on 1CD!]


  • Kod: 4569878
  • Producent: Solar Records
  • Wykonawca: Yusef Lateef
  • Nośnik: CD
  • Cena: 41,99 zł
  • Poleć produkt

Modern Jazz
premiera polska:
2011-01-26
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com
Yusef Lateef to mistrz saksofonu tenorowego i fletu, także kompozytor, który w ciągu długiej kariery poszerzał ramy muzyki jazzowej, choć sam nigdy nie przywiązywał wagi do tego, jakim terminem określa się jego muzykę.
Od lat 50. uważany był za muzyka bardzo otwartego, jako jeden z pierwszych szukał inspiracji w folklorze róźnych regionów na świecie. Szukając nowych środków wyrazu, rozszerzał swe instrumentarium o nietypowe dla jazzu: obój, jego egzotyczną odmianę shanai, shofar, arghul, sarewa, koto czy argol (rodzaj klarnetu).

To szczególne wydawnictwo zawierające dwie winylowe płyty 'Cry! Tender' z 1959. i 'Lost In Sound' z 1961., przenosi nas w czasy, gdy jazz był muzyką prawdziwych twórców, obdarzonych wielką wyobraźnią, siłą osobowości i konsekwencją działania.

'Cry! Tender' to pozycja kanoniczna dla jazzu o folkowym kolorycie, nie przez przypadek Lateef przez pewien czas był obok Johna Coltrane'a jednym z filarów legendarnej wytwórni IMPULSE.
Bez tej płyty prawdopodobnie trudniej byłoby podążać tą drogą, którą wybrali Don Cherry, Ed Blackwell a później Paul McCandless i Charles Lloyd, który własnie dzięki Lateefowi sięgnął po tybetański obój, na którym grał m.in. na 'Canto' czy chiński obój na 'All My Relations'.

Płytę rozpoczyna kompozycja 'Sea Breeze' autorstwa Hoffmana-Manninga nagrana w kwartecie, na której Yusef Lateef niespiesznie snuje swą opowieść używając oboju, dyskretna praca sekcji i fortepianu doskonale sekunduje liderowi.
Kolejny 'Dopolous' Lateefa rozpoczyna Herman Wright grając smyczkiem na kontrabasie, po chwili mamy już sekcję, Lateefa tym razem na flecie i Hugh Lawsona na fortepianie. To prawdziwa jazzowa poezja, wysmakowana, nasycona nostalgią.
Dalej tytułowa 'Cry! Tender' Lateefa i ponownie obój w roli głównej, melancholijne, śpiewne i dość przenikliwe brzmienie zapada w pamięć. W drugiej części Lateef 'przesiada się' na saksofon tenorowy by w końcówce powrócić do oboju.
Tak już jest do końca, celne frazy trąbki Lonnie'go Hillyera, niebiańsko swingująca sekcja rytmiczna, zmiany instrumentu przez lidera sprawiają, że płyty nie chce się wyciagnąć z odtwarzacza. Kwintet, ale jaka różnorodność muzyki, jaki smak i kultura muzyczna, jaka otwartość na różne inspiracje przy mocnym osadzeniu w tradycji!
Płyta 'Cry! Tender' składa się z ośmiu utworów, z których sześć jest autorstwa lidera, jeden spółki Hoffman-Manning i jeden Dameron-Sigman. Chciałoby się napisać, że jest syntezą wielu artystycznych twarzy lidera: awangardzisty, liryka, mistyka. Jednak przez lata Lateef udowodnił, że ma JEDNO oblicze - swoje własne, nie ścigał się z nikim, nie taplał się w celebryckim bagienku, w którym różnego typu Hancocki czy Możdżery taplają się bez opamiętania pozostał wierny MUZYCE!
Może własnie dlatego do dzisiaj jego improwizacje są tak bardzo skupione i introspektywne?
Warto dodać, że w ubiegłym roku ten wówczas 90-letni muzyk nagrał wyśmienity a zupełnie niezauważony album 'The Universal Quartet' z perkusistą Adamem Rudolphem, trębaczem Kasperem Tranbergiem i perkusistą Krestenem Osgoodem.

Na krążku znajduje się także pełen album 'Lost In Sound' oryginalnie wydany przez Parker Records w 1961. Tutaj Lateef gra wyłącznie na tenorze i sama płyta ma bardziej mainstreamowy charakter, choć Lateef oczywiście sprawia dużą przyjemność swoim brzmieniem oraz delikatnością. Na koniec jeden bonus w postaci nagrania 'Love Is Eternal' z kwietnia 1957. w kwartetowym składzie.

Wydawnictwo, którego nie można przegapić!
autor: Andrzej Fikus
Copyright © 1996-2017 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
2 LPs ON 1 CD!
Yusef Lateef's 1959 album Cry! -Tender (Prestige/New Jazz 8234) in its entirety. As a bonus, we have added Lateef's complete 1961 LP Lost in Sound (Charlie Parker PLP 814), which features the leader playing the tenor saxophone exclusively.
Includes 16-page booklet

Yusef Lateef was born William Emanuel Huddleston in Chattanooga, Tennessee on October 9, 1920. Still alive at this writing at the age of 89, he was one of the first Afro-American jazz musicians to embrace the Islamic faith. Instrumentalist, composer and educator, he is also a renowned spokesman for the Ahmadiyya Muslim Community after his conversion to Islam in 1950. Although his main instruments are the tenor saxophone and the flute, he is known for his innovative blending of jazz with Asian music. In addition to the oboe and bassoon (which are both unusual in jazz), Lateef plays various instruments, notably the bamboo flute shanai, shofar, argol, sarewa, and koto. The earliest of Lateef's albums for the Prestige subsidiary New Jazz overlap his Savoy Recordings. Cry! Tender was one of these early albums for New Jazz recorded during this early period of Lateef's music career. In 1959, Yusef Lateef began using the oboe in his recording sessions and on live dates. This album marks that occasion, and is thus a turning point in an amazingly long and varied career. Our bonus album, Lost in Sound is an enjoyable early '60s session from Yusef Lateef that captures the multiinstrumentalist as he was beginning to break free from hard-bop and explore more adventurous avenues.

*****DOWN BEAT original review: CRY! TENDER
"This is among the more quietly exciting albums produced this year. There
must be some delineation as to where jazz begins and ends, yet this record
flows fluidly across such markers, infusing the native jazz with a pervading
essence of distant lands. Lateef continues his exploration of the areas of
rhythm, instrumentation, and coloring. (Benny Green)

*****DOWN BEAT original review: LOST IN SOUND
"The improvising is generally first rate, with Harmon's playing in particular
coming as a pleasant surprise. There is a distinctive contrast between the
horns, Lateef playing authoritatively throughout. Though not one of Lateef's
most far-out efforts, this LP is nevertheless among his better ones.
(Harvey Pekar)

muzycy:
On Tracks 1-7:
Yusef Lateef, Tenor Sax, Flute & Oboe
Lonnie Hillyer, Trumpet (Out On 1)
Hugh Lawson, Piano
Herman Wright, Bass
Frank Gant, Drums
Englewood Cliffs, New Jersey, October 16, 1959.

On Track 8:
Yusef Lateef, Tenor Sax
Wilbur Harden, Flugelhorn
Hugh Lawson, Piano
Ernie Farrow, Bass
Oliver Jackson, Drums
Hackensack, New Jersey, October 11, 1957.

utwory:
1. Sea Breeze 3:12
2. Dopolous 3:18
3. Cry! -Tender 6:01
4. Butter's Blues 5:45
5. Yesterdays 4:24
6. The Snow Is Green 3:13
7. If You Could See Me Now 4:49
8. Ecaps 6:30
9. Outside Blues 3:12*
10. Soul Blues 3:26*
11. Blue Rocky 4:27*
12. Dexterity 6:06*
13. Trudy's Delight 4:16*
14. Introlude 4:11*
15. Train Stop 4:05*
16. Big Foot 3:47*
17. Love Is Eternal 6:32**

total time - 77:12
wydano: 2010
more info: www.disconforme.com
Zen Food
77,99 zł
Year of the Snake
63,99 zł
Work To Do
77,99 zł
Without A Word
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: