Kategorie

Ys [Vinyl 2LP]


  • Kod: DCLP303
  • Producent: Drag City (USA)
  • Kod producenta: 0781484030317
  • Wykonawca: Joanna Newsom
  • Nośnik: Vinyl 2LP
  • Cena: 131,99 zł
  • Poleć produkt

Indie Pop / Avant Pop / Muzyka alternatywna
premiera polska:
2006-11-02
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

Screenagers - ocena: 9/10:
(...) Heh, to był chyba pierwszy moment, który mnie biednego rzeczywiście powalił, a przecież cały album jest takimi momentami upstrzony. To przede wszystkim 'Cosmia" - piosenka perfekcyjna, gdyby skończyć ją po powtórzeniu refrenu powstałby pięciominutowy singiel-wymiatacz. Skąd tak perfekcyjne progresje powstały w jej głowie. Cudowny temat 'Cosmia" jak się patrzy highlight roku. Dalej to przede wszystkim 'Only Skin" - najdłuższe na płycie, najbardziej angażujące, pełne zmian tempa, nastroju, z gościnnym udziałem Billa Callahana. Ten drugi wraz z Newsom daje popis w swoim dialogu z końca utworu. Wcześniej sieje Joanna nie gorsze motywy, na czele z kaskadą skrzypiec rodem z 'Hounds Of Love" Kate Bush. Czym innym wyróżnia się 'Monkey & Bear" - stoi jakby najbardziej obok. Tu Joanna wszystko podporządkowuje opowiadanej historii, odpowiednio modulując głos, inaczej gdy gra rolę narratora, inaczej gdy wyśpiewuje kwestie małpy. Aha.
Trzymajcie kciuki za Nataszę, bo za Joannę chyba już nie musicie. W sumie wygrała swoją grę, bankier zaproponował 700 tysięcy i wykupił miejscówkę zagrzaną przez Vashti Bunyan, a zaprowadził na schody prowadzące na sam szczyt. Wiwat Joanna, niech nam żyje sto lat.(...)
[Jakub Radkowski]

Machina; 01/2007
Zupełnie ześwirowała nam panna Newsom, młoda gwiazda amerykańskiego freak-folku. Album zawiera tylko 5 utworów, ale całość trwa blisko godzinę, a najkrótszy kawałek - 7 minut. Kompozycje błyskawicznie urzekają swoim pięknem. Za dotknięciem smyczkowych aranżacji Van Dyke Parksa piosenki nabrały cudownego, bajkowego charakteru. Parks jest zresztą najwyraźniej patronem świrów, 'Ys" z pewnością umocni jego pomnikowy status. Sław jest tu więcej. W jednej z piosenek śpiewa Bill Callahan ze Smog, płytę zarejestrował Steve Albini, a w roli producenta mamy Jima O'Rourke. W dodatku gwiazdy podporządkowały się wizji Newsom, a ona pozostała sobą. Piszcząco-skrzecząco-dziecięcy głos Joanny to wciąż jeden z najoryginalniejszych wokali we współczesnej muzyce. Zawiłe, surrealistyczne historie ubarwione grami słów i nawarstwiającymi się rymami - to wyzwanie dla anglistów i badaczy literatury. Piękne.
[Piotr Kowalczyk]

Wprost; ocena: *****
(...) Wokalistka i harfistka Joanna Newsom - Kalifornijka o nienagannym wykształceniu muzycznym (prestiżowy Mills College) i rodzinnych koneksjach (jej siostra jest znaną wiolonczelistką, a jeden z kuzynów burmistrzem San Francisco) - to jedno z największych odkryć ostatnich lat na folkowej scenie. Owo odkrycie zawdzięczamy Willowi Oldhamowi, znanemu bardziej jako Bonnie 'Prince' Billy, co samo w sobie jest już znakomitą rekomendacją. W nagraniu drugiego albumu Newsom, 'Ys' (wymawia się 'iis' i jest to odwołanie do legendarnego zatopionego miasta u wybrzeży Bretanii) uczestniczyli zaś muzycy i producenci takiego kalibru, jak Van Dyke Parks oraz indie-rockowi guru Steve Albini i Jim O'Rourke. Ten zestaw nazwisk już sugeruje, że w porównaniu z pierwszym, przepięknym w swym ascetyzmie albumem 'The Milk-Eyed Mender', rozpisanym na głos i harfę, tym razem czeka słuchacza coś jeszcze bardziej niezwykłego. I tak jest w istocie. Zmysłowy wokal Newsom, przez swe ekscentryczne połączenie kruchości i drapieżności, wywołuje nieuchronnie skojarzenia z Kate Bush i Björk. Choć nie jest to łatwa płyta dla konsumentów muzyki pop (5 utworów, z czego najkrótszy trwa 7 minut, a najdłuższy 17), mamy do czynienia z albumem wybitnym. Co zresztą znalazło swój wyraz w wielu ankietach podsumowujących 2006 r. (...)
autor: Jerzy A. Rzewuski

Editor's Info:
A once-a-life moment, forged into the shape of an album. These five songs are worth a thousand pictures, and that adds up to a million words - and that's almost as many words as there are in the libretto for this epic (pron. epoch). But when words aren't enough....ah, just say "Ys," okay?

Harp and vocals recorded at The Village Recording Studios, LA, December 2005
Orchestra recorded at Entourage Studios, LA, May and June, 2006
Mixed at Sear Sound, NYC, July, 2006
Mastered at Abbey Road Studios, London, July, 2006

Orchestra music preparation: Hayen Music, Burbank.

muzycy:
Joanna Newsom – harp, leader, vocals, pedal harp
Lee Sklar – electric bass
Grant Geissman – electric guitar
Don Heffington – percussion
Matt Cartsonis – banjo, mandolin
Van Dyke Parks – accordion
Terry Schonig – marimba, cymbalom
Bill Callahan – vocal harmonies
Emily Newsom – vocal harmonies

Orchestra:
Peter Kent – violin, concertmaster
Francine Walsh – violin
Shari Zippert – violin
Sharon Jackson – violin
Julie Rogers – violin
Gina Kronstadt – violin
John Wittenberg – violin
Cameron Patrick – violin
Larry Greenfield – violin
Adriana Zoppo – violin
Vladimir Polimatidi – violin
Edmund Stein – violin
David Stenske – viola
Briana Bandy – viola
Caroline Buckman – viola
Jessica Van Velzen – viola
Marda Todd – viola
Karen Elaine – viola
Miriam Mayer – viola
Erika Duke-Kirkpatrick – cello
Giovna Clayton – cello
David Stone – bass
Bart Samolis – bass
Peter Doubrovsky – bass
Peter Nevin – clarinet
Jeff Driskill – clarinet
Susan Greenberg – flute
Patricia Cloud – flute
Phillip Feather – oboe
John Mitchell – bassoon
Robert O'Donnell – trumpet
Steven Durnin – french horn

Production:
Steve Albini – engineer
Tim Boyle – engineer
TJ Doherty – mixing assistant
Richard Good – design
Joanna Newsom – producer
Jim O'Rourke – mixing, mixing engineer
Van Dyke Parks – producer, conductor, orchestral arrangements
John Rosenberg – conductor
William T. Stromberg – copy
Benjamin A. Vierling – paintings
Nick Webb – mastering

utwory:
SideA:
1. Emily
SideB:
1. Monkey and Bear
2. Sawdust and Diamonds
SideC:
4. Only Skin
SideD:
5. Cosmia

wydano: 2006-11-02
nagrano: 2006
more info: www.dragcity.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: