Kategorie

Upwind Circles


  • Kod: BFREC052CD
  • Producent: Barefoot Records
  • Kod producenta: 5707471046210
  • Wykonawca: Living Things
  • Nośnik: CD
  • Cena: 58,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2017-04-03
kontynent: Europa
kraj: Dania
opakowanie: kartonowe etui
opis:

jazzarium.pl - ocena * * * *:
Ta płyta chyba nie powinna zleźć się w remanentowych opisach polskich płyt. Ani nie została wydana w Polsce, ani polski muzyk nie jest liderem grupy, ani też nie napisał żadnej z kompozycji z pomieszczonych na płycie. Jakby tego było mało to Tomasz Dąbrowski nie mieszka na stałe w Polsce. A jednak dla własnej wygody i wspomagając coraz bardziej kulejącą pamięć łatwiej mi zapisać w niej Upwinds Circle jako album z Tomaszem Dąbrowskim kojarzony. Niech więc będzie, że jest to płyta polskich remanentów.

Living Things to band złożony z muzyków młodych. Z duńskiego saksofonisty Svena Dam Meinilda, holenderskiej sekcji rytmicznej Caspera Nyanga Raska – bass i Rune Lose – perkusja, wspomnianego Tomasza Dąbrowskiego – trąbka i francuskiego pianisty Paula Wercreniera. Upwinds Circles to ich debiut płytowy. Czternastoma kompozycjami umieszczonymi na płycie podzielił się Meinild i Wercrenier, ale za to każdy z muzyków oprócz swojego głównego instrumentu zagrał na niej na flecie. PO co nie wiem, ale to całkowicie nie ma znaczenia, ani nie przeszkadza.

Album jest przykładem wielkiej siły młodej generacji muzyków, którzy postanowili zajmować się w swojej twórczości muzyką kreatywną, ale nie rozumianą jako uwolnione od ram free, ale przestrzeń pomiędzy kompozycją a wyimprowizowanym własnym głosem światem. Cudownie się tego słucha. Od uniesienia do melancholijną zadumę i ani chwili, kiedy poczułoby się, że słuchacz jest manipulowany, urabiany i kantowany. W napisanych rzetelnie i zainspirowanych folkiem z różnych stron świata oraz jazzem utworach jest dużo miejsca na oddech każdego z członków grupy i odpowiednia przestrzeń by pokazali kim są jako improwizatorzy. I to jest zdumiewające! Chyba nie ma nic bardziej krzepiącego niż słuchanie artystów, do których światowa scena dopiero będzie należeć, a którzy jednocześnie tak brawurowo i mądrze grają. Piękna, przejmująca płyta.
autor: Maciej Karłowski

Editor's info:
Organic improv, poetic melancholy, composed frames investigating compositions of Sven Meinild and Paul Wacrenier. Jazz comes together with reminiscences of the folklore of France, Greenland, Japan and Denmark as well as inspirations from the vast Mongolian grasslands and the Pygmees vocal tradition. Upwind Circles is the debut album of the adventurous international quintet Living Things.

Living Things is a collaboration between french pianist Paul Wacrenier and danish saxophonist Sven Meinild. Together they created Living Things as vehicle to explore their common interests in sound and music. Together with the young Polish trumpet maestro Tomasz Dąbrowski – Barefoot Recods member – and the dynamic rhythm group of Casper Nyvang Rask and Rune Lohse, they unfold a repertoire of melodies, improvisations, sounds and noises.

muzycy:
Sven Dam Meinild: Saxophones/Mey/Flutes
Tomasz Dąbrowski: Trumpet/Flutes
Paul Wacrenier: Piano/Vibes/Mbira/Flutes
Casper Nyvang Rask: Bass/Flutes
Rune Lohse: Drums/Flutes

utwory:
1. Botanisk Have (i Heldagsregn)
2. Moondog
3. Lines for Wolves
4. Spent 10 Minutes Looking at Trees I
5. Cirkel / Linie
6. Ce qui vit
7. Drones
8. Krigersaga
9. Mey Duo
10. New Anthem
11. Meditation (on a visit from France)
12. Spent 10 Minutes Looking at Trees II
13. Living Things
14. Heart of Stone

wydano: 2016-09-26
nagrano: Recorded and mixed by Jonas Graverholt
Mastered by John Fomsgaard

more info: www.barefoot-records.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: