Kategorie

Scandinavian Touch


  • Kod: SU90662
  • Producent: Sundance (DK)
  • Kod producenta: 0663993906621
  • Wykonawca: Trio Neumann Sings Swing feat. Toots Thielemans
  • Nośnik: CD
  • Cena: 56,99 zł
  • Poleć produkt

Player


swing / neo-swing
premiera polska:
2006-11-27
kontynent: Europa
kraj: Szwecja
opakowanie: digipackowe etui
opis:

muzyka.gery.pl - ocena * * * * *
(...) Trio Neumann Sings Swing 'Scandinavian Touch' to świetny przykład, by pokazać, jak ważne i inspirujące są doświadczenia wyniesione z rodzinnego domu. Mikael Neumann i jego siostra Ulla 'Sniff' wychowali się w domu, który tętnił swingiem. Ich ojciec - Ulrik, wraz z jedną z największych gwiazd duńskiej sceny jazzowej - skrzypkiem Svendem Asmussenem, tworzyli kolektyw Swe - Danes. Mikael i Ulla dorastali więc w otoczeniu wielkich gwiazd i ich muzyki, a później sami mieli okazję ją tworzyć - grając prawie 20 lat ze swoim ojcem w zespole 3 X Neumann. Po latach wracają z materiałem, który kiedyś stanowił najważniejszą część ich życia.

W trio występuje z nimi wokalista, gitarzysta i aranżer Johan Pihleke, ale na tym skład zespołu, który usłyszymy na płycie się nie kończy. Rewelacyjna sekcja rytmiczna: Jesper Lundgaard (bass) i Aage Tanggaard (drums) - grali m.in. w kwartecie Asmussena czy Jesper Thilo (clarinet & sax) - to doświadczeni muzycy mający bardzo dobrą pozycję na duńskiej scenie. Dodatkową niespodzianką dla słuchaczy jest obecność na tej płycie Tootsa Thielemansa - żywej legendy, pochodzącego z Belgii wirtuoza harmonijki ustnej, o którym Dionizy Piątkowski pisał, iż jest 'artystą, który dla rozwoju i popularności jazzu uczynił tyle, co Charlie Parker, Benny Goodman, Quincy Jones'.

Muzyka na tej płycie chyba każdego wprawi w doskonały nastrój. Jest lekka, tryskająca humorem, optymistyczna, miejscami bardzo taneczna - bądź co bądź to w końcu swing. A znajdziemy tu całą gamę różnych wcieleń swingu. 'Take it Easy Boy, Boy', otwierający płytę, to sztandarowy utwór duńskiego swingu. Cudownie brzmi tutaj klarnet, którego brzmienie w wysokich rejestrach dodaje niewątpliwego uroku głosom tria. Większość utworów była napisana bądź zaranżowana przez Ulrika Neumanna dla 3 X Neumann - teraz zostały 'odświeżone' i podane w nowych aranżacjach. Jest tu niewątpliwie kilka perełek, które mile zaskoczą słuchacza. Do takich należą chociażby 'Frim Fram Sauce' - jeden z wielkich przebojów Nat King Cole'a, czy 'Vals till toots (Waltz for Toots)' - utwór dedykowany Tootsowi Thielemansowi, w którym możemy posłuchać gry tego wielkiego mistrza harmonijki. Wyróżniłbym jeszcze 'You've Got A Friend In Me' (pochodzący z soundtracku do filmu 'Toy Story'), będący ukłonem w stronę dixielandowskiej stylistyki utwór 'Trad. á la swing', czy 'Hojt pa en gren en krage sad (High In A Tree A Crow Was Sitting)' - ludową duńską piosenkę w rytmie 5/4. W sumie jedynym utworem, który zupełnie mnie nie poruszył, był ostatni utwór - 'Fly On The Wings Of Love' - swingowa wersja przeboju, którym grupa Olsen Brothers wygrała w 2000 r. Eurowizję, jest dla mnie nieporozumieniem. Po raz pierwszy na tej płycie (i na szczęście po raz ostatni!) odniosłem wrażenie, że wokaliści zamiast śpiewać, krzyczą w dość specyficzny, ale rażący sposób.

Jednak mimo to płyta pozostawia dobre wrażenie. Można oczywiście kręcić nosem, że archaiczne, że mało oryginalne, ale przecież właśnie taki był zamysł twórców tego projektu. I, biorąc pod uwagę, że materiał obecny na tej płycie miał przybliżyć fragment historii duńskiego (i nie tylko) swingu, to trzeba przyznać, że muzycy wykonali tę pracę na piątkę. Polecam przede wszystkim miłośnikom starszych, ale wciąż kręcących klimatów.(...)
autor: Tomek Byczek

muzycy:
Ulla "Sniff" Neumann: vocals
Mikael Neumann: acoustic guitar, whistle, vocals
Johan Pihleke - electric guitar, vocals
Ole Kock Hansen: piano
Jesper Lundgaard: bass
Aage Tangaard: drums
Jesper Thilo: saxophone, clarinet
Special Guest:
Jean "Toots" Thielemans: harmonica

utwory:
1. Take It Easy Boy, Boy 2:18
2. Frim Fram Sauce 3:12
3. Vals Till Toots 3:54
4. Swe-Danes Shuffle 2:48
5. Den lille lysegrřnne sang 2:55
6. You've Got A Friend In Me 3:40
7. Trad. A La Swing 2:47
8. Side By Side 2:27
9. Christina In Tears 4:31
10. I' ll Be Happy Once Again 3:05
11. San Francisco Bay Blues 2:31
12. Good Old Basie 4:56
13. When The Red, Red Robin 3:10
14. Hřjt paa en gren en krage sad 3:31
15. Fly On The Wings Of Love 2:25

total time - 48:22
wydano: 2006-08
more info: www.sundance.dk
more info2: www.newmanmusic.se

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: