Kategorie

The Rough Guide To Acoustic Africa [2CD Special Edition with Bonus CD by Noumoucounda Cissoko]


  • Kod: RGNET1297CD
  • Producent: World Music Network (UK)
  • Kod producenta: 0605633129724
  • Wykonawca: Różni Wykonawcy
  • Nośnik: 2CD
  • Cena: 44,99 zł
  • Poleć produkt

African Folk / African Blues
premiera polska:
2013-06-27
kontynent: Afryka
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com
Fascynująca muzyczna podróż po Afryce, której przewodnikami będą Etran Finatawa, Lala Njava, Syran Mbenza & Ensemble Rumba Kongo, Shiyani Ngcobo, Sotho Sounds, Monoswezi, Eyuphuro, Koo Nimo, Mr Eddy & Sally Nyolo, Samba Touré, Abdel Gadir Salim, Amadou Diagne, Mory Kanté, Vakoka, Nuru Kane i Mabulu.
Usłyszymy muzyków z takich krajów jak Madagaskar, Demokratyczna Republika Konga, Republika Południowej Afryki, Lesotho, Mozambik, Zimbabwe, Ghana, Kamerun, Mali, Sudan, Senegal i Gwinea Bissau.

Mabulu stanowi melanż starego i nowego. Kolektyw z Mozambiku składa się z wielkich klasyków marrabenty (lokalny gatunek muzyki, o którym później) wraz z reprezentantami nowego brzmienia młodych muzyków z Maputo. Powstałe z tego połączenia dźwięki trudno włożyć do jakiejś szufladki, postawić na półce z płytami poukładanymi według muzycznych kategorii. Z pewnością jednak jest to muzyka piękna
Zbudowane na akustycznej gitarze i saksofonie spokojne melodie przeplatają się ze skocznymi rytmami marrabenty - tanecznej muzyki Mozambiku, która przeżywała swój rozkwit w latach 80-tych. W marrabencie słychać wpływy muzyki tego regionu Afryki, ociera się o specyfikę muzyczną Madagaskaru, sięga do muzyki popularnej Kenii i Zimbabwe, czerpie dźwięki z europejskiego popu.

Monoswezi, afrykańsko-skandynawski zespół, który w nowatorski, świeży i hipnotyzujący sposób łączy kulturę gorącego południa i chłodnej północy. Nie jest to kolejny projekt, który kosmopolitycznie miesza wpływy najróżniejszych części globu. Chodzi o dwa konkretne muzyczne nurty: afrykańską etniczność i skandynawską muzykę profesjonalną. Ta druga w dużym stopniu opiera się na dokonaniach zachodnich muzyków klasycznych, szczególnie przedstawicieli dwudziestowiecznego minimalizmu. W brzmieniach, rytmice, a przede wszystkim transowości kompozycji Monoswezi wychwytujemy inspiracje Philipem Glassem i Stevem Reichem. Lecz w tę pozornie chłodną, wykalkulowaną i sformalizowaną stylistykę sporą dawkę ciepła wnosi głos Hope Masike. Wokalistka i instrumentalistka, w Monoswezi operująca melodyczno-rytmiczną mbirą, sprawia, że w akademickich ramach formalnych mieści się też spora dawka nieokiełznanego, emocjonalnego afrykańskiego słońca.

Młody gitarzysta i śpiewak Samba Touré został zaproszony przez Ali Farkę Touré w 1997 roku do wspólnych występów. Ali Farka tym samy stał się dla młodego muzyka artystycznym mentorem. To on popchnął go do własnych projektów, jego pierwsza grupa Farafina Lolo (wraz z bratem Ibrahimem ‘Bouri’ Séré na perkusji i Baba Simagah na basie) i druga Supr Lolo były tylko zapowiedzią sukcesu, jaki Samba osiągnął w zespole Fondo.
W skład Fondo poza liderem wchodzą: Zoumana Tereta, mistrz gry na sokou (tradycyjne, malijskie skrzypce), Oumar Barou Diallo na basie, Hamma Sankaré na calabash i brat Samba - Bouri na perkusji.
Najmłodszy członek zespołu Djimé Sissoko to błodszy brat słynnego Baba Sissoko, gra na gnoni (czterostrunowa gitara) i tamani (talking drum). Na festiwalach zespół rozrasta się o perkusjonistę Oumar Touré, grającego na congach, także współpracownika Ali Farka Touré.

Etran Finatawa już na stałe zapisali się w naszej świadomości, jako twórcy muzyki tuareskiej. Jeszcze przed oficjalną premierą najnowszej płyty, Etran Finatawa zostali docenieni za niepowtarzalne brzmienie saharyjskiego bluesa, które niewątpliwie wyróżnia się w natłoku nagrań innych tuareskich zespołów, tak popularnych w ostatnich czasach.
Siłą Etran Finatawa jest nie tylko brzmienie, określane jako "tuareski blues", ale przede wszystkim teksty. Etran Finatawa mówią o skomplikowanej sytuacji politycznej w Mali, przyglądają się skomplikowanym zależnościom kulturowym mieszkańców Nigru, przybliżają słuchaczom specyficzny styl życia Nomadów i w końcu - bez żadnych skrupułów wydają opinie na temat sytuacji ekonomicznej swoich rodzinnych ziem.

Jedna z założycielek zespołu Zap Mama - Sally Nyolo wydala kilka bardzo udanych albumów solowych, pochodząca z Kamerunu śpiewaczka obdarzona została fascynującym głosem, jej pieśni są pełne świeżości i kolorowych dźwięków, po powrocie do swojego ojczystego kraju - Kamerunu wyławia młode talenty i zaprasza ich na sesje nagraniowe.

Krajan Youssou N'Doura - Amadou Diagne wydaje się być godnym następcą swojego bardziej znanego kolegi, który coraz częściej wspomina o politycznej karierze w Senegalu.
Amadou Diagne jest laureatem konkursu 'Battle of the Bands'. Organizowany przez World Music Network, jedną z największych wytwórni z muzyką świata, konkurs "Battle of the Bands", to okazja dla zespołów folkowych na promocję w szerokim świecie. Szansę dostała też polska grupa - warszawsko-krakowskie trio Chłopcy kontra Basia.
Aksamitny i ciepły głos młodego artysty, bluesowa gitara, kora - Amadou jest griotem, który przez lata grał na instrumentach perkusyjnych w cenionym Senegalese National Band, świetnie zaaranżowane utwory zyskały mu wielu fanów na całym świecie, światowe media pełne są uznania.
Jego debiutancka płyta, z której pochodzi zawarty na płycie utwór to kusząca porcja dobrego, akustycznego grania z Zachodniej Afryki, będącego twórczą kontynuacją tradycji ludowych opowiadaczy/story-tellers.

Formuła muzyki Mory Kanté jest bardzo prosta - tradycyjne miłosne pieśni afrykańskie traktuje jak przeboje muzyki pop, wzbogacając je o funkowe akordy i taneczne rytmy oraz solówki rodem z jazzu. Całość jednak jest zaaranżowana i wykonana na tradycyjnych afrykańskich instrumentach lub ich elektrycznych wersjach (sam gwiazdor chwycił za elektryczną korę). Po światowym sukcesie albumem 'Yéké Yéké' nigdy nie starał się on schlebiać coraz to mniej wyszukanym gustom. Pozostając w obrębie muzyki popularnej, pozostał wierny tradycji muzyki Czarnego Lądu. Taki jest utwór zawarty na płycie, pochodzi on z albumu 'Sabou' wydanego wspólnie przez Riverboat Records i World Music Network - całość aranżacji rozpisana jest na tradycyjne, akustyczne instrumenty afrykańskie a tradycyjne śpiewy przywodzą na myśl plemienne rytuały - jak i popularnej - niezwykła witalność i żywiołowość lidera, a także unikalna łatwość z jaką tworzy on piękne, subtelne i szybko zapadające w pamięć melodie wprost czerpiąc w nich także ze skarbnicy afrykańskiej tradycji.

Nuru Kane to senegalsko-marokański muzyk, który w swoich kompozycjach prezentuje najróżniejsze instrumenty, style i gatunki muzyczne z rodzinnych stron. Trzecia już płyta, "Exile", powstała na europejskiej emigracji, z potrzeby artystycznego zbliżenia się do dalekiej ojczyzny. Mocny ciemny głos Nuru Kane wspierany jest brzmieniem guimbri, cory i kalabashu.

Franco Luambo Makiadi to legendarny afrykański gitarzysta, który w znaczący sposób wpłynął na muzykę tego kontynentu. Dwadzieścia lat po jego śmierci jeden z czołowych muzyków z Konga - Syran Mbenza, przywołuje to niesamowite, muzyczne dziedzictwo.
Urodzony w 1950. w Kinszasie Mingiedi ‘Syran’ Mbenza wraz ze swoim zespołem Ensemble Rumba Kongo zapraszają na swoistą afrykańską degustację, podczas której obcują obok siebie elementy tak dobrze znane folkowym fanom, partie transowej gitary, niewymuszone saksofonowe ornamentacje, kompozycje wypełnione przysłowiową ‘positive vibration’.
Mamy oto wyjątkową okazję do delektowania się z lekka zaprawioną nostalgią afrykańską radością i pogodą ducha. Płyta do odkrywania, próbowania, smakowania i rozkoszowania się nie tylko samym dźwiękiem, także unikalnym nastrojem. Muzyka, jaką nam proponują jest pełna radości, rytmu, spokoju.


Specjalna, limitowana edycja zawiera dodatkowo bonusowy album Nomoucounda Cissoko, jednego z wielkich wirtuozów afrykańskiej harfy - kory. ma za sobą współpracę z wieloma muzykami jak Youssou N'Dour, Ky Many Marley (syn Boba Marley'a), Ira Colman (basista Herbie'go Hancocka), Ernest Ranglin, Alpha Blondy, Omar Pene, Red Rat, Princess Erika, Lara Fabian i MC Solaar.
autor: Piotr Szukała – multikulti.com


Editor's info:
So ubiquitous is the sound of slapping strings and strumming chords across the vast African continent that acoustic music curls into practically every corner of life and culture there. Charting the different acoustic styles included here takes the listener on a criss-crossing journey across Africa: we begin in Niger, before visiting Madagascar, Democratic Republic of Congo, South Africa, Lesotho, Mozambique, Zimbabwe, Ghana, Cameroon, Mali, Sudan, Senegal and the Republic of Guinea. Not a bad round trip for just over seventy minutes’ worth of time, and without the cost of the air fare!

Heading up a healthy West African contingent, we have Baye Fall Gnawa musician Nuru Kane and singer-songwriter Amadou Diagne both from Senegal. Also hailing from this region is the Guinean kora maestro Mory Kanté, Malian guitarist Samba Touré, Ghanaian palm-wine veteran Koo Nimo and Touareg troubadours Etran Finatawa. Swooping down to west Central Africa, Sally Nyolo fom Cameroon provides the upbeat and carefree track ‘Obili Éba’. Congolese guitarist Syran Mbenza celebrates the legacy of the great Congolese musician Franco with a new approach. Abdel Gadir Salim from Northern Sudan provides a sensitive oud-based composition on ‘Lemon Bara’. The unbelievable sounds of Zulu maskanda guitarist Shiyani Ngcobo are heard on this collection too. As are Sotho Sounds who hail from Lesotho and bring their brand of junk funk to the party.

The bonus album is an exclusive debut release by kora player Noumoucounda Cissoko. He weaves together his griot heritage with mbalax, blues, jazz, hip-hop and rock-inspired inspirations. Faling is his debut solo album and features Cissoko accompanied by Swiss musicians, Phat 4.

Senegalese kora player Nomoucounda Cissoko weaves together his griot heritage with mbalax, blues, jazz, hip-hop and rock inspired improvisations. Educated at the Conservatory of Music and Dramatic Arts in Dakar, Noumoucounda is a perfectionist with an extraordinary sense of improvisation and adaptation. His mastery of rhythm and melody make him one of the most gifted musicians of his generation.

He has toured with many renowned artists such as Youssou N'Dour, Ky Many Marley (son of Bob Marley), Ira Colman (bassist for Herbie Hancock), Ernest Ranglin, Alpha Blondy, Omar Pene, Red Rat, Princess Erika, Lara Fabian and MC Solaar. Nomoucounda now brings his dynamic kora playing on a solo tour with his band, playing dates across England and Wales.

muzycy:
Etran Finatawa, Lala Njava, Syran Mbenza & Ensemble Rumba Kongo, Shiyani Ngcobo, Sotho Sounds, Monoswezi, Eyuphuro, Koo Nimo, Mr Eddy & Sally Nyolo, Samba Touré, Abdel Gadir Salim, Amadou Diagne, Mory Kanté, Vakoka, Nuru Kane, Mabulu & Bonus Source CD: Noumoucounda Cissoko

utwory:
CD1:
01. Etran Finatawa: Saghmar N Nanna (4:54)
02. Lala Njava: Sweet Lullaby (4:03)
03. Syran Mbenza & Ensemble Rumba Kongo: Mbanda Nasali Nini? (Madeleine) (5:09)
04. Shiyani Ngcobo: Yekanini (4:31)
05. Sotho Sounds: Ha Kele Monateng (3:28)
06. Monoswezi: Ndinewe (4:50)
07. Eyuphuro: Masikini (5:09)
08. Koo Nimo: See Wo Nom Me (Tsetse Fly You Suck My Blood) (4:22)
09. Mr Eddy & Sally Nyolo: Obili Éba (5:22)
10. Samba Touré: White Crocodile Blues (A song for M) (Instrumental) (3:44)
11. Abdel Gadir Salim & Emmanuel Jal: Lemon Bara (5:03)
12. Amadou Diagne: Diamano (3:41)
13. Mory Kante: Djou (5:34)
14. Vakoka: Aomby Mazava Loha (4:21)
15. Nuru Kane: Afrika (3:35)
16. Mabulu: AIDS (4:28)

CD2 - Includes bonus CD by Noumoucounda Cissoko "Faling":
01. Intro – Interlude 1 (0:28)
02. Noumou Koradioulou (4:10)
03. Nagnou Talal Loxxo Afrique (6:45)
04. Sining feat. Tumi Molekane (7:22)
05. Interlude 2 (0:39)
06. Dindingo A Bamah (4:47)
07. Bannaya Foly (6:25)
08. Begg Ci Yow (5:06)
09. Yekhi Medina (4:22)
10. Interlude 3 (1:26)
11. Gorgni (6:08)
12. Bannadenoufele (5:58)
13. Outro – Interlude 4 (1:18)

total time - CD1 72:23, CD2 54:59
wydano: 25 March 2013
more info: www.worldmusic.net

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: