Kategorie

The Spirits Up Above


  • Kod: HCD7130
  • Producent: HighNote (USA)
  • Kod producenta: 632375713027
  • Wykonawca: Steve Turre
  • Nośnik: CD
  • Cena: 29,99 zł
  • Poleć produkt

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2004-11-29
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

przecena: 59,99 zł  na: 29,99 zł

multikulti.com
Jeden z ciekawszych puzonistów nowoczesnego jazzu, który swą muzyczną edukację zdobywał studiując w prestiżowym North Texas State University oraz koncertując (w końcu lat 60.) z różnymi grupami rockowymi, nagrywając z zespołem Carlosa Santany (1970), współpracując (od 1968 r.) z zespołami saksofonisty Rolanda R. Kirka, odbywając trasy koncertowe z Rayem Charlesem (1972). W swoich nagraniach łączy tradycję jazzową z awangardowym jazzem ostatnich lat. Wielokrotny zwyciężca corocznego podsumowania pisma Down Beat w kategorii 'PUZONISTA' do nagrania najnowszej płyty zaprosił gwiazdy współczesnego jazzu by wymienić tylko Jamesa Cartera czy Mulgrew Millera. W porównaniu do poprzednich płyt Turre, ta jest wyraźnie bardziej puzonowa, lider zrezygnował niemalże zupełnie ze swych multiinstrumentalnych zainteresowań, dlatego właśnie płyta ta należy do jego najbardziej udanych nagrań. Nowoczesny, niezwykle motoryczny jazz w akustycznym wydaniu porywa i fascynuje, szczególnie w wykonaniu tej supergrupy.
Płyta Steve Turre 'The Spirits Up Above' z wytwórni HighNote to #1 wg. JazzWeek - edycja Styczeń 2005

diapazon.pl; 2006-09
'...Steve Turre ma szczególne powody aby złożyć hołd Rolandowi Kirkowi, bo wiele razy grał w jego zespołach. Muzyka Kirka niezmiennie fascynuje wykonawców jazzowych, również tych z nurtu awangardowego. Wszyscy mamy w pamięci stosunkowo niedawne nagrania kompozycji Kirka przez Kena Vandermarka w ramach jego nostalgicznych 'Free Jazz Classics'. Porównanie obu projektów wydało mi się interesujące.
Na płytę składa się 8 kompozycji Kirka i jeden utwór jemu poświęcony, autorstwa lidera nagrania. Steve Turre zaaranżował utwory na sekstet, o charakterze małej orkiestry jazzowej. Sam Kirk jak wiadomo uchodził za człowieka orkiestrę, bo potrafił grać na trzech instrumentach dętych jednocześnie, tworząc wyjątkowo osobiste brzmienie.
Turre, zapewne z powodów komercyjnych, nadał temu małemu combo brzmienie lekko bigbandowe, nie wyróżniając szczególnie solistów (choć oczywiście solówki są grane), ale zwracając szczególną uwagę na współbrzmienie. Ponieważ utwory Kirka mają zwykle wyraźnie zaznaczony i rozpoznawalny temat, również Turre eksponuje przede wszystkim melodię na tle dobrze zgranego zespołu. Niestety, spowodowało to złagodzenie muzyki i w efekcie pozbawiło tego, z czego muzyka Kirka słynęła. Zgubiona została ogromna emocjonalność oryginałów na rzecz perfekcyjnego wykonania utworów.
Ken Vandermark w swoim projekcie, jak pamiętamy, poszedł w zupełnie innym kierunku. Wiedząc, że nie będzie w stanie naśladować oryginalnego brzmienia geniusza, potraktował tematy kompozycji jako punkt wyjścia do osobistych improwizacji co spowodowało, że w znacznej części utworu słyszymy muzykę Vandermarka, a nie Kirka. Przyznam, że nie byłem zachwycony również propozycją Vandermarka, ale gdybym miał wybierać, to jednak bardziej odpowiada mi muzycznie jego projekt, niż nagrania zespołu Turre'a.
A co do muzyki Rolanda Kirka, to zachęcam jednak do słuchania oryginałów, w tym wielu nagrań z udziałem Steva Turre'a. Naprawdę niewielu muzyków jazzowych osiągnęło taki stopień indywidualności muzyki jak Kirk, a i kompozycje mistrza są nieśmiertelne...'[Lech Borowiec]


muzycy:
Steve Turre: trombone; Vincent Herring: saxophones; James Carter: saxophones; Mulgrew Miller: piano; Buster Williams: bass; Winard Harper: drums; Dave Valentin: flute; Chorus on "The Spirits Up Above" and "Volunteered Slavery": Andromeda Turre, Akua Dixon, Michael Hill, Whitney Marchell Jackson, Joe Dixon, Steve Turre
utwory:
Three for the Festival; One for Kirk; Sereande to a Cuckoo; Bright Moments; Stepping Into Beauty; The Spirits Up Above; Hand Full of Five; E.D.; Dorthaan's Walk; Volunteered Slavery.
wydano: 2004
nagrano: 2003
more info: www.jazzdepot.com
more info2: www.steveturre.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: