Kategorie

Solar System


  • Kod: FT0131
  • Producent: For Tune (PL)
  • Kod producenta: 5906395808380
  • Wykonawca: Charles Gayle Trio [Charles Gayle / Ksawery Wójciński / Max Andrzejewski]
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: alto saxophone
  • Cena: 39,99 zł
  • Poleć produktAvant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2017-12-15
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

opis wydawcy:
W 2015 roku wydany został album „Christ Everlasting” w składzie Charles Gayle - tenor saxophone i piano, Ksawery Wójciński - double bass i Klaus Kugel – drums. Teraz pojawia się nowy album trio w zmienionym składzie pod tytułem „Solar System”.

Obie nieco się różnią, po pierwsze za perkusją zasiadł Max Andrzejewski (zastępując Klausa Kugela), po wtóre w prezentowanej Solar System materiał jest w pełni autorski (gdy na poprzedniej były grania Aylera, Monka czy Coltrane’a). Obie jednak łączy stylistyka, obie są „live” w znakomitych wnętrzach klubowych (poznański Dragon, teraz stołeczny 12/14 Jazz Club).

Nie spodziewajmy się - wbrew tytułowi - jakiejś płyty koncepcyjnej czy wręcz suity tematycznej. Nie, mamy to samo granie, często „luzackie”, szczególnie w partiach z towarzyszeniem fortepianu z podśpiewywaniem. Co stanowi o wielkości tej muzyki? Korzenie, które uosabia Charles Gayle - legenda jazzu silnie podszytego inspiracjami bluesowymi. Perfekcja i profesjonalizm sekcji, ba... sekcji znakomitych muzyków i to zarówno „duszy” tria (i w ogóle "człowieka - duszy") Ksawerego Wójcińskiego oraz znakomicie dostrojonego Maxa Andrzejewskiego. Ale przede wszystkim ekstatyka, mamy wrażenie, że muzycy eksplorują granice muzycznej emocjonalności, a nawet momentami przechodzą na… drugą stronę. Dlatego te interludia są potrzebne, aby wystudzić i nie spłonąć na scenie klubowej lub trwale nie uszkodzić władz emocjonalnych muzyków. Ale dlaczego jest to możliwe i dlaczego widać w tym zakresie duże postąpienie w stosunku do Christ…?
Wyjaśnia to Ksawery poniżej, okazuje się bowiem, że odżywa zapomniana już w dobie składania utworów z nadsyłanych "ścieżek" i elektronicznych przetworzeń dźwięków utopia wspólnoty, krewniactwa duchowego. Tego, co nazywamy chemią. Ksawery tłumaczy nam, że bez tego ani rusz i że w tym trio to naprawdę się zadziało.

Dlatego poniższe potraktujmy nie jako anegdotę, a jako klucz do interpretacji tej muzyki najwyższej próby: Charlesa Gayle'a poznałem jesienią 2013r. w Londynie. Nigdy nie zapomnę tego spotkania. Charles czekał w drzwiach hotelu. Od samego początku nie stwarzał żadnych barier. Nasza przyjaźń zaczęła się właśnie wtedy, w Cafe Oto. Już po pierwszym secie wiedziałem, że wydarzyło się coś wyjątkowego. Od tego czasu minęły już cztery lata, a Gayle wciąż nie przestaje mnie zaskakiwać i intrygować....
autor: Orest Baretta

muzycy:
Charles Gayle: alto saxophone, piano, vocal
Ksawery Wójciński: double bass
Max Andrzejewski: drums

utwory:
1. Mercury 10:09
2. Venus 08:27
3. Earth 06:28
4. Mars 05:38
5. Jupiter 04:15
6. Saturn 13:59
7. Uranus 03:15

total time - 52:11
wydano: 2017-12-15
nagrano: Recorded live October 24th, 2016 at the 12on14 Jazz Club in Warsaw (Poland)
Zuppa Inglese
55,80 zł
Zone Bleue
58,99 zł
Zomo Hall
39,99 zł
Złota Platyna
37,99 zł
Ziran
39,99 zł
Zetrons
39,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: